True Crime: New York City to kontynuacja słynnej gry akcji z 2003 roku, w której głównego bohatera obserwowaliśmy z perspektywy trzeciej osoby. Podobnie jak wcześniej, mamy tu do czynienia z tytułem wzorowanym na ostatnich odsłonach hitowej serii Grand Theft Auto. Za produkcję omawianego sequela odpowiedzialne jest studio Luxoflux, które opracowało również pierwszą część gry. True Crime 2 powstał z myślą o wielu różnych platformach – PC, PS2, XBX, GCN, oraz PSP. Wersja przeznaczona na przenośnego handhelda Sony z oczywistych względów jest w znacznym stopniu uproszczona.
Podstawowym elementem odróżniającym opisywaną kontynuację od pierwszej części gry jest miejsce akcji. Tym razem jest to tytułowy Nowy Jork. Warto dodać, iż miasto jest znacznie większe od znanego z pierwszej odsłony serii Los Angeles. Autorzy gry zadbali również o odpowiedni poziom interaktywności otoczenia. Przykładowo, sterowana przez gracza postać może podnosić znajdujące się w okolicy przedmioty (kije, kosze na śmieci itp.), tak aby wykorzystać je w kolejnych walkach. W opisywanym sequelu ponownie wcielamy się w postać policjanta. Tym razem nie jest to jednak Nick Kang, tylko czarnoskóry Marcus Reed. Wspomniany bohater aktualnie działa pod przykrywką, próbując dopaść osobników odpowiedzialnych za dokonanie pewnego morderstwa.
W True Crime 2, podobnie jak w pierwszej części, możemy przystąpić do misji związanych z głównym wątkiem fabularnym gry bądź też wykonywać liczne zadania dodatkowe, np. łapać kieszonkowców czy też patrolować ulice miasta za kierownicą radiowozu. Podobnie jak w przypadku pierwszej części True Crime, gracz może „pożyczać” okoliczne samochody. Co ciekawe, w kontynuacji pojawiają się znane ze wspomnianej serii GTA motocykle. Na uwagę zasługuje również poszerzony wachlarz zachowań głównego bohatera. Jeden z nowych elementów związany jest z możliwością brutalnego przesłuchiwania złapanych przestępców. Motyw ten powinien być świetnie znany sympatykom gry The Punisher.
Oprawa wizualna True Crime 2 prezentuje dość wysoki poziom. Na uwagę zasługuje przede wszystkim model tytułowego miasta. Co ciekawe, autorzy gry zawarli w niej wiele interesujących miejsc, z których słynie „Wielkie Jabłko”, między innymi Time’s Square, czy Hell’s Kitchen.