W myśl polskiej tradycji i zgodnie ze zwyczajami łowieckimi trofea zawsze stanowiły i stanowią ważną część kultury i rytuału myśliwskiego.
Są jednocześnie przedmiotem chwały i dumy, zwłaszcza jeśli stanowią odpowiednio przygotowane i wyeksponowane zbiory.
Przepisy zobowiązują każdego myśliwego (selekcjonera) do przedstawienia trofeów komisji wyceny, a ta weryfikuje je według kryteriów prawidłowości pozyskania. Preparowanie trofeów łowieckich stało się więc, obok pożytecznego hobby, obowiązkiem myśliwego.
Dla myśliwego, przyrodnika, popularyzatora i naukowca zajmującego się tą dziedziną wiedzy ważne jest prawidłowe postępowanie z ubitą zwierzyną, a także troska o właściwe spreparowanie zdobytego trofeum i jego opisanie. Jest to także wyraz hołdu składanego przyrodzie za doznania i przeżycia umożliwiające lokalizację miejsca i czasu przygody łowieckiej.
Kolejne, szóste znacznie poszerzone wydanie poradnika pt. „Trofea łowieckie", jest rezultatem wieloletniej praktyki autora jako myśliwego i preparatora, a także uwag Czytelników.
Podręcznik składa się zasadniczo z dwóch części.
Pierwsza obejmuje podstawowe wskazówki i wiadomości dotyczące postępowania myśliwego z upolowaną zwierzyną, patroszenia, studzenia, transportu, odbijania poroża i oręża, wstępnego preparowania (ta część była ujęta w dwóch wydaniach broszurowych). Wiadomości te stanowią minimum wiedzy wymagane/ w Polskim Związku Łowieckim na egzaminach dla nowo wstępujących i selekcjonerów.
Druga część omawia zabezpieczanie trofeów przed niszczącym działaniem czasu, przygotowanie ich do ekspozycji, własnoręczne wykonywanie przedmiotów codziennego użytku oraz do dekoracji wnętrz z wystrojem myśliwskim. Czytelnik znajdzie w niej także zasady eksponowania trofeów, odnawiania starych kolekcji, preparowania rzadkich okazów oraz trofeów przywożonych z safari i innych wypraw.
Podręcznik nie zawiera natomiast porad dotyczących preparowania ptaków, poza krótką wzmianką o zdejmowaniu skór i zasadach wstępnej ich konserwacji.
Dla tych wszystkich, którzy chcą się nauczyć, Bohdan Jasiewicz napisał podręcznik, dość niezwykły. Jest to bowiem podręcznik dla klas podstawowych, gimnazjalnych i dla wyższych uczelni -jeżeli mielibyśmy oceniać tę pracę w kategoriach zwykłego nauczania. Jest to jednym słowem książka dla świeżo upieczonych adeptów łowiectwa, którzy - mam nadzieję - nie uważają się za doświadczonych nemrodów.
Na dalszym etapie wtajemniczenia znajdują się selekcjonerzy, których zadania rozliczne i trudne, ułatwi pilne studiowanie wielu rozdziałów podręcznika, l wreszcie dla bardzo zdolnych, pilnych i dysponujących niemałym zasobem różnych narzędzi, przeznaczona jest ta część książki, która budzi mój największy podziw. Wiem bowiem, że Autor opisuje to wszystko na podstawie własne/ praktyki. To nie są teoretyczne pomysły, niedające się w praktyce zrealizować. Autor takie rzeczy robi i to robi doskonale, jak widzimy na zdjęciach.
Otrzymaliśmy więc naprawdę dobry podręcznik. Napisany w sposób przystępny, bogato ilustrowany i starannie wydany. Podręcznik, który powinien trafić do biblioteczki każdego myśliwego.
Autorzy: Bohdan Jasiewicz
Format:
17 x 24,5 cmLiczba stron:
216 stronOprawa:
twardaWydanie:
VI poprawione 2012 r.