Kazimierz Pospiszyl
TRISTAN I DON JUANCZYLIODCIENIE MIŁOŚCI MĘŻCZYZNYW KULTURZE EUROPEJSKIEJ
Iskry 1986
Znany psycholog wychodząc od analizy dwóch przeciwstawnych wzorców erotycznego stosunku mężczyzny do kobiety, ukazuje rolę tej ostatniej w społeczno-kulturalnym rozwoju Europy. Klarowny i oryginalny wykład, pełen zaskakujących skojarzeń i śmiałych wniosków sprawia, że lektura książki jest pasjonującą przygodą intelektualną.
Kazimierz Pospiszyl (ur. 1938) jest autorem ponad dwustu prac z dziedziny psychologii społecznej, socjologii i pedagogiki, publikowanych m.in. w „Studiach Socjologicznych", „Przeglądzie Humanistycznym", „Kulturze i Społeczeństwie", „Przeglądzie Psychologicznym" i „Kwartalniku Pedagogicznym". Ogłaszał również artykuły popularnonaukowe i publicystyczne. Wydał osiem książek, w tym głośną PSYCHOLOGIĘ KOBIETY, która stanowiła impuls do napisania TRISTANA i DON JUANA.
Zawartość tej książki precyzuje podtytuł: „Odcienie miłości mężczyzny w kulturze europejskiej", nie oddaje on jednak w pełni bogactwa treści. Autor bowiem, kreśląc sylwetki dwóch najsłynniejszych w dziejach literatury Zachodu kochanków, główny nacisk kładzie na rolę, jaką w ukształtowaniu i rozwoju wzorców charakterystycznych dla naszego kręgu kulturalnego odegrały przedstawicielki płci pięknej. Tak więc książka z dwoma mężczyznami w tytule jest w zasadzie opowieścią o kobiecie - jej upodobaniach, tęsknotach, tajemnicach, które w zetknięciu z najskrytszymi skłonnościami i potrzebami mężczyzny wyznaczają bogactwo odcieni uczucia miłości w psychice człowieka.
TWARDA OPRAWA
CZARNO-BIAŁE I KOLOROWE ZDJĘCIA NA WKLEJKACH Z KREDOWEGO PAPIERU
168 stron [+32 strony ze zdjęciami]
stan db=/średniksiążka się nie rozpada, żadne kartki nie wypadają, ale jest już trochę zaczytanagrzbiet oklejony taśmą samoprzylepnąznaczki ołówkiem na marginesach, pojedyncze podkreślenia ołówkiem i cienkopisem
ze spisu treści:Wstęp Rozdział I. Miłość i pokora (uwarunkowania chrześcijańskiej wersji stosunków międzyludzkich) 1. Stosunek ojca i syna w niektórych mitach religijnych a. Przyczyny konfliktu ojca i syna w mitach religijnych b. Sposób zakończenia (przezwyciężenia) konfliktu 2. Związek kobiety i mężczyzny w ujęciu mitów religijnych a. Potrzeba samopoświęcenia istotą porządku macierzyńskiego b. Symboliczne znaczenie autokastracji c. Źródła lęku przed bóstwami macierzyńskimi d. Znaczenie ekstazy w kultach macierzyńskich e. Mitraizm i chrześcijaństwo jako nowe postacie religii f. Chrześcijaństwo a życie seksualne g. Chrześcijaństwo a kobieta Rozdział II. Geneza i psychologiczne składniki legendy o Tristanie 1. Stosunek Tristana do króla Marka 2. Cechy miłości Tristana Rozdział III. Istota i kompensacyjne elementy mitu Don Juana 1. Don Juan a Kamienny Gość a. Bunt jako wyraz rodzącej się epoki b. Panowanie nad sobą potrzebą nowych czasów c. Wcielenia Kamiennego Gościa 2. Don Juan a kobiety i miłość a. Donżuanizm efektem rygoryzmu obyczajowego b. Miłość a rola i prestiż społeczny kobiety c. Donżuanizm jako „męski odwet" d. Stosunek kobiet i mężczyzn do Don Juana Rozdział IV. Tristan i Don Juan a pozycja kobiety we współczesnym świecie 1. Porównanie właściwości psychicznych obu bohaterów 2. Tristanizm i donżuanizm a tempo i rodzaje przemian społecznych a. Wzrost napięć i poczucia osamotnienia b. Zmiany postaw kobiet wobec życia seksualnego 3. Uwarunkowania wzrostu pozycji kobiety we współczesnym świecie a. Struktura własności a pozycja kobiety b. Związek pacyfizmu i bliskości kontaktów emocjonalnych z pozycją kobietyc. Zmiany w strukturze liczebności kobiet i mężczyzn Literatura cytowana Indeks