Triphala,
perła medycyny ajurwedyjskiej, jest mieszanką ziołową przygotowaną w równych proporcjach z owoców trzech pokrewnych ziół: Bibhitaki, Haritaki i Amalaki (Terminalia bellirica, Terminalia chebula, Emblica officinalis). Kompozycja ta jest znana z działania hipoglikemicznego (obniżającego poziom glukozy we krwi). Triphala zapobiega starzeniu się organizmu, wzmacnia odporność immunologiczną i poprawia sprawność umysłową. Pomaga oczyścić z toksyn wątrobę, krew i poprawia trawienie. Triphala jest szeroko stosowana w wielu różnych mieszankach ziołowych. Powoduje także odnowę nabłonka wyścielającego przewód trawienny, a dzięki łagodnym właściwościom przeczyszczającym przyczynia się do efektywnego oczyszczenia jelita grubego - podstawowy warunek Ayurvedy w utrzymaniu optymalnego zdrowia.
Zażywana przez długi okres pomaga w zwalczaniu nadwagi. Utrzymuje w dobrej kondycji jelito grube, a działając jako środek przeczyszczający nie powoduje bolesnych skurczów i podrażnienia jelita grubego. Jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne są pomocne w zwalczaniu zapaleń oczu. Jest pomocna tłuszczakach oraz wrzodach skóry wywołanych prze bakterię Pyoderma gangrenosum. Wykazane zostały także in vitro jej właściwości antyoksydacyjne. Jest skuteczna w przeciwdziałaniu hemolizie czerwonych krwinek powodowanej aktywnością utleniaczy. W mitochondriach wątroby hamuje aktywność peroksydazy lipidowej aktywowanej przez kompleks Fe3+/ADP/Ascorbat.
Badania kliniczne
Triphala jest mieszanką trzech rodzajów owoców: Behada (Bibhitaki), Harada ( Haritaki ) i Amla ( Amalaki ). Składnikami Triphala są sproszkowane owoce w całości i/lub ekstrakt z tych owoców.
Amalaki
(Amla, Indian Gooseberry, Emblica officinalis): Amla jest głównie kwaśna, ale także słodka, cierpka, gorzka oraz ma właściwości ściągające i odświeżające. Działa głównie na płuca, żołądek, wątrobę i serce. Kwaśny smak Amli związany jest w Ajurwedzie z energią Pitta i żywiołem ognia. Amla jest bogatym źródłem antyoksydantów, flawonoidów, karotenów i witaminy C. Jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C i ma jej 20 razy więcej niż cytryna. Dzięki zawartym w Amli taninom, witamina C jest odporna na ogrzewanie i nie ulega rozpadowi podczas długiego przechowywania.
Haritaki
(Harada,Chebulic,Myrobalan): Harada ma sześć ajurwedyjskich smaków, z przewagą gorzkiego, który związany jest z energia Vatta i żywiołem powietrza. Owoce, które zbierane są na wiosnę są bogatym źródłem tanin, aminokwasów i fruktozy. Zawiera także kwas sukcynytowy i sitosterol. Badania wykazały jej działanie rozkurczowe, które skutkuje obniżeniem nadciśnienia tętniczego i redukuje bolesne skurcze jelit. Potwierdza to tradycyjne zastosowanie w schorzeniach serca i układu krążenia oraz chorobach spastycznych jelita grubego i cienkiego.
Bibhitaki
( Beheda, Bellirica Myrobalan ): Beheda jest słodka, gorzka, cierpka, ściągająca i rozgrzewająca. Działa głównie na płuca, serce i wątrobę. Zawiera 35% olejów i 45% białek. Olej używany jest w Indiach do wyrobu mydła i służy także jako olej kuchenny w zastępstwie Ghee ( masło z mleka bawolic ). Słodko pachnący olej jest w 35% palmitynowy, w 24% oleinowy i 31 linoleinowy. Olej linoleinowy jest głównym kwasem tłuszczowym związanym z podwyższeniem poziomu frakcji HDL („dobry” cholesterol ) a obniżeniem frakcji LDL uważanej za czynnik ryzyka w powstawaniu choroby wieńcowej.