Trening wspinaczkowy
oszczędzasz
20%
Cena dla Ciebie 27,90 zł
oszczędzasz
7,00 zł
W nowym i uzupełnionym wydaniu Treningu wspinaczkowego Eric J. Hörst łączy najbardziej aktualną wiedzę naukową z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem wspinaczkowym i trenerskim. Opierając się na najnowszych badaniach z medycyny sportu, odżywiania i treningu, pomaga wspinaczom osiągnąć wysoki poziom sprawności fizycznej i lepszą koncentrację umysłową w skale, przy mniejszym ryzyku kontuzji. W książce znajdziesz poszerzony rozdział na temat treningu techniki, doskonalenia umiejętności mentalnych oraz kształtowania siły i wytrzymałości mięśniowej. Informacje dotyczące ogólnego przygotowania kondycyjnego są wprowadzeniem do bardziej szczegółowych rozdziałów opisujących spersonalizowane programy treningowe o maksymalnej skuteczności. Omówiono także niezwykle istotne, choć często lekceważone kwestie dokonywania samooceny, przyspieszania procesów regeneracji oraz sposoby zapobiegania kontuzjom. Przedstawione w książce ćwiczenia i techniki zilustrowano licznymi fotografiami. Tabele zawierające podsumowanie wskazówek treningowych ułatwiają dokonanie szybkiego przeglądu kluczowych zagadnień.
Recenzje
Jestem przekonany, że Wspinaczka w skale to wartościowa pozycja, która ma szansę stać się jedną z ważniejszych książek o wspinaniu, jakie pojawiły się na rynku wydawniczym w Polsce. Poradnik zawiera doskonałej jakości zdjęcia opatrzone profesjonalnym komentarzem oraz aktualne informacje o stosowanym sprzęcie.
Dariusz Porada, przewodniczący Komisji Szkolenia PZA
Jest to najlepszy podręcznik wspinania od czasów W skale Sonelskiego. Logiczny, kompletny, kompetentny i usystematyzowany wykład niezbędnej wiedzy.
Andrzej Makarczuk, instruktor taternictwa i wspinaczki skalnej PZA
Książka Craiga Luebbena jest nowoczesnym podręcznikiem wspinaczki skalnej, przeznaczonym przede wszystkim, ale nie wyłącznie, dla początkujących amatorów wspinaczki. Książka prowadzi Czytelnika od najprostszych technik wspinania i zasad doboru podstawowego sprzętu, do kwestii prowadzenia dróg wielowyciągowych i autoratownictwa.
Autorowi udało się zachować doskonałą proporcję pomiędzy kwestiami najważniejszymi, a tymi mniej istotnymi. Dzięki temu każdy z tematów został omówiony dokładnie i wyczerpująco, a przy tym w przystępny sposób – tak, aby nie zamieszać w głowie Czytelnikowi, który po raz pierwszy styka się z tym zagadnieniem.
Uważam, że podręcznik ten jest świetnym elementarzem wspinania i ma szansę stać się najbardziej popularną pozycją tego typu dostępną w Polsce.
Tomasz Kliś, instruktor taternictwa PZA, tłumacz
Spis treści
Podziękowania
Wprowadzenia
Rozdział 1. Ogólne założenia treningu wspinaczkowego
Rozdział 2. Samoocena i wyznaczenie celu
Rozdział 3. Trening mentalny
Rozdział 4. Trening techniki i umiejętności
Rozdział 5. Teoria i metodyka treningu siły
Rozdział 6. Ćwiczenia ogólnorozwojowe
Rozdział 7. Ćwiczenia specyficzne
Rozdział 8. Planowanie swojego programu treningowego
Rozdział 9. Odżywianie
Rozdział 10. Przyspieszenie regeneracji
Rozdział 11. Terapia i profilaktyka kontuzji
Posłowie
Dodatek A. Anatomia mięśni
Dodatek B. Karty treningu
Dodatek C. Komentarze do testu samooceny oraz porady treningowe
Dodatek D. Ocena sprawności fizycznej
Słowniczek
O autorze