Piękny i dość rzadki antoninian (podwójny denar) Treboniana Gallusa, wybity w Antiochii (dziś Antakya w Turcji) między 251 a 253 r. (RIC IV 84; RSC IV 70):
Aw. IMP(erator) C(aesar) C(aius) VIB(ius) TREB(onianus) GALLVS P(ius) F(elix) AVG(ustus), popiersie cesarza w drapowanej szacie i koronie promienistej (łac. corona radiata) w prawo;
Rew. MARTEM PROPVGNATOREM [tj. w acc. "Marsa Obrońcę (sc. cesarz czci?)"], Mars w hełmie z włócznią w prawej dłoni i okrągłą tarczą (łac. clipeus) w lewej kroczy w prawo.
Waga: 3,59 g
Średnica: 22/19 mm
Trebonian Gallus został obwołany cesarzem przez armię, gdy jego poprzednik Trajan Decjusz wraz ze starszym synem, Herenniuszem Etruskusem, zginął w bitwie z Gotami pod Abrittus pod koniec 251 r. Wybór szybko zaakceptował senat, podnosząc jednocześni do rangi augusta młodszego syna Decjusza - Hostyliana. Hostylian wkrótce zginął wskutek zarazy, zaś Trebonian ze swym synem Woluzjanem, współpanującym podniesionym po śmierci Hostyliana do rangi augusta, panowali raptem do sierpnia 253, gdy zostali zabici przez własnych żołnierzy.
Legenda rewersu przynosi bardzo rzadki na monetach rzymskich i nieoczywisty w interpretacji biernik - accusativus - "Marsa Obrońcę" - możliwa jest tu zarówno interpretacja jako dopełnienie bliższe do stanowiącego podmiot cesarza, albo jako accusativus wykrzyknienia - "Marsie Obrońco!"
W RZECZYWISTOŚCI PREZENTUJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ NA ZDJĘCIU - DETALE WYRAŹNIEJSZE W RĘKU (MONETA NIEDOBITA, LECZ W STANIE NIEMAL MENNICZYM), PIĘKNA PATYNA!