Koniczyna czerwona, odmiana Dajana – koniczyna łąkowa pochodzi z gatunku drobnonasiennych, motylkowatych roślin. Średniowczesna koniczyna czerwona jest rośliną o pokroju półstojącym. Odmiana Dajana charakteryzuje się zimotrwałością, a także szybkim tempem wzrostu, a jej uprawa korzystnie wpływa na poprawę struktury gleby oraz wzbogaca ją o znaczne ilości masy organicznej. Koniczny czerwona jest bardzo cenionym gatunkiem pastewnym, ponieważ cechuje się wysoką produktywnością - plon suchej masy może wynieść ok.16 t na hektar. Stanowi także wysoką wartość odżywczą pozyskiwanej paszy - dostarcza dużych ilości białka, witamin i składników mineralnych, zwłaszcza wapnia, magnezu i fosforu. Koniczyna jest głównie dedykowana do użytkowania kośnego – na zielonkę oraz siano, niezależnie czy jest to siew czysty czy mieszany z innymi trawami. Dostarcza cennej, bogatej w składniki pokarmowe paszy dla zwierząt. Zielonka z koniczyny jest bardzo smaczna, przez co chętnie zjadają ją różne grupy zwierząt hodowlanych, przede wszystkim przeżuwacze.
Uprawa:
Koniczyna czerwona, odmiana Dajana jest gatunkiem motylkowym, dlatego nie powinno się jej siać w bezpośrednim następstwie po roślinach motylkowych. Termin siewu przypada na koniec marca do końca pierwszej połowy kwietnia, wskazana jest szeroka rozstawa siewu ponieważ sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin i tworzeniu się dużej liczby pędów. Koniczyna czerwona lubi bogate, żyzne, zwięzłe i średnio zwięzłe, bogate w wapń, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym gleby. Będzie za to źle rosła na glebach zbyt lekkich i suchych lub zbyt ciężkich, gliniastych i bardzo wilgotnych. Koniczyna nie znosi niedoboru wody, dlatego uprawia się ją w rejonach o uregulowanej wilgotności.
Zbiór:
Odpowiednią porą zbioru na zielonkę dla bydła jest faza kwitnienia.
Zastosowanie:
Czerwoną koniczynę, stosuje się jako paszę dla bydła i koni, w postaci zielonki lub siana. Zastosowanie koniczyny czerwonej, znaleźć możemy również w medycynie.
Zawiera preparaty w których skład wchodzą cenne ekstrakty wydobywane z tej rośliny. Mają zastosowanie w leczeniu łuszczycy, egzemy, kaszlu oraz niektórych schorzeń dróg moczowych, a także łagodzą skutki menopauz
Parametry wysiewu:
- wydajność : 6–10 kg / 1 ha - głębokość siewu 1–2 cm - rozstawa 30–40 cm - wysokość: ok. 90 cm
Waga : 30 kg (3 opakowania po 10kg)
|