TRANULKI - irysy z dodatkiem TRANU
Produkt zakwalifikowany jako ŻYWNOŚĆ WZBOGACONA
Zawartość:tuba 15 szt.
Wartość odżywcza: dla 100g i(w nawiasie podano wartość dla 6 szt. irysów): Wartość energetyczna 1681,2 kJ[402,2 kcal] (109 kJ (26 kcal); Białko 2,1g (0,13g); Weglowodany 81,8g (5,3g); w tym cukry 59,5g (3,9g); Tłuszcz 7,4g (0,48g) w tym: kwasy tłuszczowe nasycone 3,3g (0,21g), kwasy tłuszczowe jednonienasycone 2,8g (0,18g), kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,9g (66,3mg) w tym EPA 80mg (31,2mg), DHA 90mg (35,1mg); Błonnik 0g (0g); Sód 0,1g (< 0,01g); Wit. D3 2,5µg[50% ZDS] (0,975µg [19,5% ZDS]; Wit. A 300µg [37,5% ZDS] (117µg [15% ZDS]
Witaminy A i D3 pełnią ważną rolę w licznych procesach zachodzących w organizmie. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku i skóry, bierze udział w przebiegu procesów wzrostowych i regeneracji ustroju, tworzeniu się nowych komórek, zwłaszcza nabłonkowych oraz syntezie i wydzielaniu hormonów. Witamina D pełni istotną rolę w procesie tworzenia kości i zębów – ułatwia przyswajanie wapna i fosforu, co wpływa na rozwój i mineralizację kości.
Dla witaminy D ustalono zalecane spożycie (AI) na poziomie 5 µg dla osób w wieku 0-50 lat i 10-15 µg dla osób starszych. Ze względu na stwierdzoną w wielu aktualnych badaniach zbyt niską zawartość witaminy D w diecie, polscy eksperci w 2009 roku opracowali zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów tej witaminy, w których zalecają suplementację witaminą D we wszystkich grupach wiekowych (dla niemowląt i dzieci na poziomie 400 IU/dzień, dla osób dorosłych i starszych[zasłonięte]800-10 IU/dzień).
Kwasy tłuszczowe n-3 (EPA i DHA) zawarte w oleju rybnym, charakteryzują się udowodnionym naukowo i szeroko opisywanym w recenzowanych czasopismach naukowych, złożonym i wielokrotnym prozdrowotnym wpływem na zdrowie. W organizmie człowieka, wchodzą w skład fosfolipidów błon komórkowych oraz są substratem do syntezy wielu związków czynnych biologicznie. Na podstawie licznych badań stwierdzono, że kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest niezbędnym składnikiem błon komórek w centralnym układzie nerwowym, wpływa na jego prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie komórek nerwowych, zwłaszcza kory mózgu i siatkówki oka. Ze względu na istotną rolę, która DHA pełni w prawidłowym rozwoju płodu i niemowląt, bardzo ważny jest odpowiedni poziom tego składnika w diecie u kobiet w ciąży i karmiących. Kwasy n-3 są także niezbędne dla właściwego rozwoju umysłowego dziecka. Niektórzy autorzy wskazują, że suplementacja EPA i DHA może przyczynić się do poprawy zdolności uczenia się i zapamiętywania.
Główne źródło w diecie kwasów EPA i DHA, należących do rodziny n-3, stanowią ryby morskie. W Polsce spożycie ryb i przetworów rybnych jest bardzo niskie (wynosi ok. 90 g tygodniowo, podczas gdy zalecane jest spożycie ryb morskich 2-3 razy w tygodniu, tj. w ilości ok. 300 g tygodniowo. Ze względu na niskie spożycie ryb, również udział wielonienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA w diecie jest zbyt niski. Szacuje się, że spożycie tych kwasów w diecie mieszkańców Polski wynosi ok. 100 mg/dzień, co stanowi jedynie ok. 0,04% wartości energetycznej diety.
Międzynarodowa organizacja International Society for the Study of Fatty Acids and Lipids (ISSFAL), ustaliła zalecany poziom spożycia (Adequate Intakes –AI) wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wg zaleceń żywieniowych, w diecie dorosłych kwasy tłuszczowe EPA i DHA powinny stanowić łącznie 0,3% wartości energetycznej, co przy spożyciu energii 2000 kcal odpowiada ok. 650 mg/dzień. Jednocześnie zawartość każdego z tych kwasów nie powinna być mniejsza niż 0,1% wartości energetycznej (220 mg/dzień. Ze względu na korzystną rolę tych kwasów tłuszczowych wiele renomowanych instytucji na całym świecie zaleca spożycie LC n-3 PUFA na poziomie 200-500 mg dziennie, co stanowi ok. 0,2-0,4% wartości energetycznej diety. W opinii opracowanej przez EFSA zwrócono uwagę na zawartość DHA w diecie kobiet w ciąży, która nie powinna być niższa niż 200 mg/dzień.
Spożycie LC n-3 PUFA jest zazwyczaj niższe niż zalecane przez uznane autorytety. Wg WHO/FAO łączne spożycie wielonienasyconych kwasów n-3 powinno stanowić 1-2% wartości energetycznej diety. Ustalony przez europejskich ekspertów zalecany poziom spożycia długołańcuchowych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (LC n-3 PUFA) – EPA i DHA wynosi 200 mg/dzień. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opracował także szczegółowe zalecenia spożycia LC n-3 PUFA (AI) na następujących poziomach: 250 mg EPA i DHA dziennie dla osób dorosłych, 100 mg/dzień DHA dla dzieci w wieku 7-24 miesięcy i 250 mg/dzień EPA i DHA dla dzieci w wieku 2-18 lat.
Dawkowanie: dzieci powyżej 3 lat 3 do 6 cukierków dziennie
Tranulki są doskonałym uzupełnieniem diety dla dzieci.
PRODUKT UZYSKAŁ POZYTYWNĄ OPINIĘ ZAKŁADU ŻYWNOŚCI FUNKCJONALNEJ I TOWAROZNAWSTWA SGGW w WARSZAWIE
Konfekcjonowanie i dystrybucja: DOMDROB Sp. z o.o.