Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TRAMWAJE DOLNOŚLĄSKIE TOM 2 Legnica

19-07-2015, 9:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 83 zł      Aktualna cena: 83 zł     
Użytkownik bookpl_pl
numer aukcji: 5527584387
Miejscowość Bytom
Wyświetleń: 17   
Koniec: 19-07-2015 09:06:32

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2015
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


nad_tytulem

TRAMWAJE DOLNOŚLĄSKIE TOM 2

utor zespół autorski
Wydawca Eurosprinter
Wydanie pierwsze
ISBN [zasłonięte]978-83652-14-2
Stron 160
Format A4
Oprawa twarda
Ilość zdjęć 211
Waga 1,2 kg

Opis książki :

Tramwaje Dolnośląskie, to drugi z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. Przed państwem próba syntetycznego opracowania dziejów legnickich tramwajów. Choć przez siedemdziesiąt lat tram­waje wpisywały się w codzienność miasta, pamięć o ich ist­nieniu coraz bardziej się zaciera. Nic dziwnego, ostatni tramwaj zjechał z ulic Legnicy przed blisko półwieczem… Jeszcze mniej znanym, kilkuletnim epizodem, było funkcjono­wanie w Legnicy komunikacji trolejbusowej. I ten wątek staraliśmy się ocalić od zapomnienia.
Niejako wbrew tytułowi, pozycja może być również pretekstem do odbycia swego rodzaju historycznej wędrówki po Legnicy od chwili uruchomienia tu w 1898 r. tramwajów — od razu elektrycz­nych. Zamieszczone w książce fotografie dają okazję do zachwytu urodą miasta.
 
Opracowanie jest w głównej mierze efektem kwerendy archi­walnej i bibliotecznej. Niestety zachowane zbiory dokumentów i prasy nie są kompletne — dotyczy to zwłaszcza lat pięćdziesią­tych XX wieku. Podobny niedostatek zauważa się w ikonografii tego okresu. Mieszkańcy Legnicy na co dzień dzielili wtedy prze­strzeń publiczną z Rosjanami. W mieście — siedzibie dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej — i jego najbliższych okolicach przebywało ich stale kilkadziesiąt tysięcy — żołnierzy oraz ich rodzin. Może także i z tego powodu w Legnicy znacznie rzadziej wyciągało się w latach PRL na ulicy aparat fotograficzny… Tym cenniejsze są prezentowane teraz zdjęcia z prywatnych szu­flad, w większości dotąd niepublikowane.