Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Komentarz TOM 1
red. Andrzej Wróbel
Niniejsza publikacja obejmuje komentarze do art. 1-60 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Jest to pierwsza na polskim rynku tak obszerna pozycja poświęcona podstawowemu aktowi prawa wspólnotowego. Tom I zawiera analizę takich instytucji, jak zasada lojalnej współpracy, efektywności, pierwszeństwa, bezpośredniego skutku, równego traktowania, proporcjonalności, subsydiarności, jak również swobód rynku wewnętrznego oraz wspólnej polityki rolnej. Opracowanie obejmuje także istotny dla każdego komentarz do przepisów o obywatelstwie unijnym.
Publikacja jest obszernie ilustrowana przykładami z orzecznictwa. Zawiera omówienie najistotniejszych aktów prawa pochodnego wykonujących postanowienia Traktatu. Dostarcza praktycznych informacji na temat adresatów wynikających z nich uprawnień lub obowiązków, ich treści i charakteru oraz skutków naruszenia przez organy władzy publicznej i jednostki. Uwzględnia także zmiany wprowadzane przez Traktat lizboński.
Opracowanie zostało przygotowane przez zespół 19 autorów - wybitnych specjalistów w zakresie poszczególnych dziedzin prawa europejskiego i prawa krajowego, często łączących pracę naukową i dydaktyczną z praktyką.
Adresaci:
Komentarz do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską adresowany jest zarówno do praktyków (sędziów, adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, notariuszy), jak i urzędników administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorców oraz naukowców i studentów zajmujących się szeroko rozumianą integracją europejską. Zawiera ponadto informacje przydatne dla każdego obywatela zainteresowanego praktycznymi skutkami członkostwa Polski w Unii Europejskiej.