Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TOWARZYSTWO WIEDZY WOJSKOWEJ Ryziński W-wa 1939

31-05-2012, 7:17
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 39.99 zł     
Użytkownik Parzival
numer aukcji: 2332771209
Miejscowość Poznań
Wyświetleń: 15   
Koniec: 07-06-2012 19:59:50

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TOWARZYSTWO WIEDZY WOJSKOWEJ

Kazimierz Ryziński

CZŁOWIEK CHARAKTERU I CZYNU

Odczyt wygłoszony w kołach TWW

25 str, stan dst

"Polożenie nasze jest trudne.

Na zachodzie mamy 80 mln. Niemców,zbitych w jeden zwarty masyw,gotowy w każdej chwili ruszyć w wybranym kierunku,na wschodzie 170 mln. Moskali,ożywionych ideą wielkiej rewolucji.Jedno i drugie państwo rządzone systemem totalitarnym.Jedno i drugie ekspansywne i drapieżnie zaborcze..."

"Niech nikogo nie zwiodą porawne stosunki polsko-niemieckie...."

".....w warunkach jakich żyjemy możemy być albo potęgą ,albo zostaniemy z niczym."

"Cóż z tego ,że w roku 1830-31 mieliśmy wspaniale ,może najlepsze w Europie wojsko.Coż z tego ,że połozenie dawało nam wszelkie warunki wygrania wojny z Rosją.Przegraliśmy bo brakło człowieka charakteru i czynu.Wodza wielkiego zabrakło.

W roku 1920 mieliśmy wojsko improwizowane,złożone z najrozmaitszych formacji,żle uzbrojone,a rozgromiliśmy Rosję,bo mieliśmy Wodza o charakterze niezłomnym i on decydował.

Człowiek zawsze decyduje...."

W-wa 1939

Szczególne miejsce w tym ciągu historycznym ma Towarzystwo Wiedzy Wojskowej. Działalność jego przypada bowiem na okres kończący 123 –letnią państwową niebytność Polski na mapie ówczesnego świata oraz tworzenia i umacniania struktur wojskowych, administracji i życia gospodarczego II Rzeczypospolitej.

            Towarzystwo Wiedzy Wojskowej wywarło przemożny wpływ na rozwój polskiej myśli wojskowej i spełniało funkcję integracyjną bardzo zróżnicowanego korpusu oficerskiego, wykształconego w różnych szkołach wojskowych ówczesnych państw zaborczych; wykonało trudną do przecenienia pracę w zakresie dokształcania ogólnego i wojskowego, rozwijając w tym celu działalność naukową, wydawniczą i publicystyczną; kreowało działalność samokształceniową, zmierzającą do podniesienia poziomu wiedzy i intelektu tej części kadry oficerskiej, która miała ewidentne braki edukacyjne; krzewiła wiedzę o wojsku i obronności w społeczeństwie polskim. /Wikipedia/

- 1-