Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TORF CHALUPEC ZAREMBA WPLiS ZŁOŻA TORFOWE UNIKAT

21-06-2012, 21:50
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2409293942
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 13   
Koniec: 19-06-2012 20:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, KSIĄŻKA MOŻE POSIADAĆ STARE NIEAKTUALNE PIECZĄTKI LUB INNE ZNACZNIKI WŁASNOŚCIOWE) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

ADAM CHALUPEC i mgr JÓZEF ZAREMBA
TORF
WARSZAWA 1956 WYDAWNICTWO PRZEMYSŁU LEKKIEGO i SPOŻYWCZEGO





Praca niniejsza w przystępnej formie omawia węzłowe zagadnienia dotyczące wykorzystania torfu w gospodarce narodowej, przedstawia dotychczasowe osiągnięcia iv tej dziedzinie oraz wskazuje drogi rozwoju i postępu technicznego w przemyśle torfowym w ciągu najbliższych lat.
Stanowiąc cenny wkład do literatury fachowej z zakresu popularyzacji zagadnień torfowych, praca powinna być wykorzystana dla podniesienia kwalifikacji zawodowych pracowników przemysłu torfowego.
Nadto praca stanowić będzie istotną pomoc dla prezydiów
rad narodowych w zakresie przeprowadzanych przez nie badań
złóż torfowych i ich racjonalnej eksploatacji.
Opiniodawca prof, dr A. Maksimów
Redaktor naukowy J. Skrzeluska
Redaktor techniczny D. Szczepańska
Korektor techniczny M. Wojciechowska
Okładkę projektował Z. Sloniewski





SPIS TREŚCI

Wstęp.............. . 3
I. Ogólne wiadomości o torfowisku i o torfie...... 6
Torfowiska wysokie........... 7
Torfowiska niskie............ 10
Torfowiska przejściowe . . ........ 12
II. Zasoby torfu i rozmieszczenie torfowisk....... 16
Zasoby torfu............. 16
Badanie torfowisk............ 19
III. Rozwój przemysłu torfowego za granicą....... 22
Eksploatacja torfu i jego wykorzystanie....... 22
Podstawowe sposoby eksploatacji torfu opałowego . . . .28
IV. Przemysł torfowy w Polsce......... 38
Uwagi ogólne ............ 38
Przemysł ściółki torfowej i artykułów pokrewnych .... 43
Przemysł materiałów budowlanych........ 53
Przemysł torfu opałowego.......... 54
V. Kwalifikacje produktów torfowych i ich zastosowanie .... 71
Torf jako paliwo............ 72
Torf w rolnictwie ........... 85
Torf w budownictwie i chłodnictwie....... 92
Torf w przemyśle chemicznym i metalurgicznym .... 97
Piśmiennictwo: ............. 100





WSTĘP

Na terenie naszego kraju występują liczne bagniska i moczary, zwłaszcza w pasie wielkich dolin, wzdłuż wybrzeża morskiego, na wysoczyznach pojezierzy oraz w niektórych kotlinach górskich Tatr, Karpat i Sudetów. Niektóre tereny bagniste łączą się w kompleksy, które zajmują tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy hektarów przestrzeni, np. w dorzeczu Narwi i Biebrzy, w dolinie Noteci, Łeby itd. Przez długie wieki bagna i moczary były niemal zupełnymi pustkowiami omijanymi przez człowieka. Stanowiły one — ze względu na trudną dostępność — bezpieczne schronienie w czasie najazdów wojennych dla nielicznej ludności, która osiedlała się na wyspach mineralnych, rozsianych wśród bagien. Bagniska te stanowią obecnie dla archeologii cenne naturalne muzea, kryjące dobrze zakonserwowane w złożach torfu szczątki ludzkie i przedmioty używane przez człowieka przedhistorycznego.
Rozwój osadnictwa i potrzeba powiększenia areałów ziemi, uprawnej oraz łąk i pastwisk sprawiły, że w wieku XVII w Europie zachodniej, zwłaszcza w Danii, Holandii Niemczech, Francji i Belgii, rozpoczął się proces gospodarczego wykorzystywania bagien zawierających mniej lub bardziej rozłożoną masę roślinną, zwaną torfem.
Gromadzone doświadczenia w zakresie odwadniania torfowisk i ich rolniczej uprawy oraz wykorzystywania masy torfowej wywołują potrzebę naukowych badań torfowisk i torfu. Powoli krystalizuje się nowa dziedzina nauki zwana torfoznawstwem, która posiada już obecnie poważny dorobek o wielkiej doniosłości teoretycznej i praktycznej.
W świetle konkretnych wyników gospodarczego wykorzystywania torfowisk i torfu dla celów rolnictwa, hodowli i przemysłu, sąd o wartości gospodarczej bagien i moczarów uległ zasadniczej zmianie. Dzisiaj większe kompleksy torfowisk ocenia się nie tylko jako potencjalne bazy rolnicze i paszowe, ale również jako bogate tereny surowcowe dla wszechstronnego przemysłowego wykorzystania. W wielu krajach, a zwłaszcza w ZSRR, Danii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Holandii i Francji, uzyskuje się — dzięki
umiejętnemu zagospodarowaniu torfowisk — poważne korzyści gospodarcze. Rozwija się umiejętność coraz lepszego rolniczego wykorzystania torfowisk i torfu oraz jego przemysłowej eksploatacji i przeróbki.
Największe osiągnięcia w tej dziedzinie należą do Związku Radzieckiego, który posiada najbogatsze w świecie zasoby torfu, powyżej 70 min. ha. W Związku Radzieckim powstał nowoczesny przemysł torfowy, który na wielką skalę eksploatuje torf i przerabia na liczne produkty w sposób zmechanizowany, przy użyciu wydajnych maszyn i urządzeń.
Na bazie surowcowej torfu jako cennego paliwa wybudowano m. in. szereg elektrowni o wielkiej,.średniej i małej mocy. Torf używany jest zamiast węgla w przemyśle, w gospodarstwach rolnych i gospodarce domowej. Niektóre gatunki torfu przerabia się chemicznie na koks, gaz palny, oleje, wosk itp. Torf znalazł też szerokie zastosowanie jako ściółka dla zwierząt zamiast słomy, jako surowiec do produkcji papieru, tektury i materiałów budowlanych oraz do produkcji nawozów organicznych, zwłaszcza w postaci kompostów torfowych.
Bogate zasoby torfu w Polsce nie są dotychczas we właściwy sposób wykorzystane. Racjonalna gospodarka torfowiskami i surowcem torfowym wymaga podjęcia intensywnych badań naukowych oraz umiejętnej adaptacji doświadczeń radzieckich i innych krajów.
Poważne zwiększenie wydobycia torfu wymaga wprowadzenia przemysłowych metod pracy i mechanizacji procesów produkcyjnych; jest to również warunkiem podniesienia jakości produktu oraz znacznego obniżenia kosztów własnych i ceny jednostkowej w sprzedaży.
Doceniając wagę gospodarczego wykorzystania torfu w Polsce Partia i Rząd zdecydowały powołać do życia Centralny Urząd Gospodarki Torfowej dla prowadzenia racjonalnej gospodarki złożami torfowymi w interesie całości gospodarki narodowej. Powołano również do życia Instytut Torfowy, którego zadaniem jest badanie torfowisk oraz torfu w różnych gatunkach i odmianach, jako surowca przemysłowego, przygotowanie naukowych podstaw do nowoczesnej technologii eksploatacji i przeróbki torfu, jak również przesłanek do racjonalnej gospodarki złożami torfowymi.
W ramach Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła utworzono Centralny Zarząd Przemysłu Torfowego, który ma za zadanie zorganizowanie w ciągu najbliższych lat przemysłu torfowego, a w szczególności nowoczesnego przemysłu paliw torfowych i ściółki. Zorganizowano również w Elblągu Technikum Torfowe, które przygotowuje dla przemysłu torfowego młode kadry techników.
Od 1953 r. przeprowadza się intensywne badania torfowisk oraz opracowuje się dokumentację dla budowy zakładów torfowych. Równolegle z tymi pracami konstruktorzy opracowują nowoczesne maszyny i urządzenia dla zakładów torfowych, wykorzystując najnowocześniejsze wzory radzieckie i inne.
W ten sposób po kilku latach prac badawczych, prób i doświadczeń — gospodarka torfowa w Polsce w okresie Planu 5-letniego wejdzie na drogę poważnego postępu technicznego i ekonomicznego i da państwu konkretne korzyści. W ciągu tego okresu powstanie nowoczesny przemysł torfowy, który dostarczy gospodarce narodowej wielu cennych produktów, w szczególności paliwa torfowego i ściółki dla rolnictwa.
Z punktu widzenia potrzeb gospodarczych dotychczasowy poziom produkcji torfu opałowego i ściółki jest niedostateczny, a stosowane powszechnie prymitywne sposoby eksploatacji i przeróbki uniemożliwiają osiągnięcie właściwej jakości produktów torfowych i ich niskiej ceny zbytu. Uwielokrotnienie poziomu produkcji i uzyskanie wysokiej jakości oraz niskiej ceny zbytu produktów torfowych możliwe jest jedynie przy wprowadzeniu racjonalnych metod pracy, mechanizacji procesów produkcyjnych i wydatnym obniżeniu własnych kosztów eksploatacji, suszenia, transportu i przerobu surowca.
Mechanizacja procesów produkcyjnych wymaga wysoko kwalifikowanych robotników i pracowników. Toteż równolegle z pracami badawczymi, dokumentacyjnymi i organizacyjnymi szkoli się kadry operatorów maszyn i urządzeń torfowych, technologów eksploatacji i przeróbki, techników-torfiarzy, a nawet specja-listów-konstruktorów maszyn torfowych.





PIŚMIENNICTWO

I. Literatura polska
Dubois ,/.: Technologia torfu. PWT. Stalinogród 1953.
Instrukcje techniczne eksploatacji torfu. CZPT. Warszawa 1954.
Kotarski J. : Izolacje torfowe i ich zastosowanie w budownictwie. PWT. Warszawa 1952.
Kulczyński S. : Torfowiska Polesia. Gebethner i Wolf. Kraków 1939.
Lubliner-Mianowska K. Wskazówki do badania torfu. PWT. Katowice 1951.
Maksimów A.: Zastosowanie torfu w rolnictwie. PWRL. Warszawa 1951.
Okruszka H.: Zastosowanie torfu w gospodarstwie rolnym. PWRL. Warszawa 1951.
Normy produktów torfowych. CZPT. Warszawa 1953—1955.
Prace Instytutu Torfowego. Elbląg. Roczniki 1951, 1952, 1953, 1954 i 1955.
Taytsch L. Eksploatacja złóż torfowych. Polskie Wydawnictwa Gospodarcze. Warszawa 1955.
Turezynoivicz S.: Eksploatacja torfowisk i użytkowanie torfu. PSS „Społem". Warszawa 1948.
Turezynoivicz S. : Meliorowanie i zagospodarowanie torfowisk. Warszawa 1951.
Zaremba J. : Kryteria lokalizacji zakładów przemysłu torfowego. Prace Instytutu torfowego. Materiały dokumentacyjne Nr 1. Elbląg 1955.
II. Literatura zagraniczna
Anionów W. J. : Suszka i uborka kuskowogo torf a. Gosenergoizdat. Moskwa 1952.
Biełokopytow J. E. : Tiechniczeskije kaczestwa torfianogo topliwa i ich oprie-dielenije. MMTP. Moskwa 1949.
Bogdanów N. M.: Połukoksowanije i gazifikacija torfa. Moskwa 1947.
Bylinskij K. P.: Tiechniczeskij analiz torfa. Gosenergoizdat. Moskwa 1951.
Goriaczkin W. G. : Tiechnołogija dobyczi i suszki torfa. Gosenergoizdat. Moskwa 1948.
Łazariew A. W-: Miechanizirowannaja dobycza frieziernogo torfa. Gosenergoizdat. Moskwa 1952.
Nikonow W. M.: Masziny dla dobyczi torfa. Moskwa 1946.
Piczugin A. A. i Platon W. M.: Torfianyje miestorożdienija i ich razwiedka Gosenergoizdat. Moskwa 1951.
Prochorow N. I. : Brikietirowanije torfa na zawodach małoj moszcznosti. MTP. Moskwa 1947.
RRokzZ:kwiJN~ e'- ?TaJa ChimiCZeSkaJa "-hnołogija torfa. Moskwa 1949. Moskwa I95?.- ISPolzoWaniJe ^fa w sielskochoziajstwie. Sielchozgiz.
Sidiakrn S. A, Suszka i uborka kuskowogo torfa. Gosenergoizdat. Moskwa Sprawocznik po torfu. Moskwa 1954.
S0Łwf 1948.RaSCZety [ kon8tru^i torfianych maszin. Gosenergoizdat. Torfianyje masziny (albom) pod red. Safonowa. Gosenergoizdat. Moskwa Torfianaja Promyszlennost'. Roczniki 1945—1955 "ZŻl^IoTiZ^--- RaZrabOtka t0rfian^ -iestorożdienij. Gose-
B7:ŁZr^Ll%k:si:/19a:Dobycza kuskowogo ^ -^ mpDK.
Sprawocznaja kniżka torfianika. Gosenergoizdat. Moskwa 1955



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.