Tytuł: O naśladowaniu Jezusa Chrystusa.
Tytuł oryginalny: L’Imitation du Jesus Christ.
Autor: Tomasz z Kempis (ur. ok. 1380 w Kempen niedaleko Kolonii, zm. 1471) – niemiecki zakonnik, kanonik regularny, teolog i mistyk. Tłum. na j. francuski ojciec de Breuil z kościoła Saint Val.
Miejsce i rok wydania: Paryż 1767
Oficyna: Saillant, rue St. Jean de Beauvais i inni.
Wymiary i ilość str.: 17 cm, 59 +412 s.
Tematyka: Traktat Tomasza a Kempis o naśladowaniu Chrystusa będący arcydziełem ascezy chrześcijańskiej. Autor należał do nurtu mistycyzmu nadreńskiego, związanego z prądem tzw. devotio moderna. Mimo krytyki tego dzieła, za jego rzekomy pesymizm, naiwność i pogardę dla spraw doczesnych, treść jego sama się obroniła, co sprawiło, że "O naśladowaniu..." stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych (po Biblii) ksiąg chrześcijańskich. Popularność zdobyła nie tylko wśród katolików, ale również wśród protestantów, a nawet niechrześcijan. Uwaga! Wydanie dedykowane jednej z córek Marii Leszczyńskiej Ludwika XV, prawdopodobnie Ludwice Marii, która w 1770 roku wstąpiła do zakonu.
Stan zachowania: oprawa z epoki, pełna skóra w średnim stanie z przetarciami i drobnymi ubytkami, szczególnie na rogach; grzbiet pięknie tłoczony i pozłacany wzorami roślinno-geometrycznymi, ale także z drobnym ubytkiem; wnętrze w dobrym stanie, bez zarzutu, gdzieniegdzie plamy, ale suche; na frontispisie exlibrisy dawnych właścicieli, zaś na wklejce notatka prawdopodobnie w XIX w.; ogólnie stan średni jak na 245 letni starodruk.
Opis dodatkowy: Uwaga! Jest to wyjątkowo ciekawy przykład wydania słynnego traktatu Tomasza z Kempis. Starodruk zawiera 5 całostornnicowych pięknych rycin, będących ilustracją do tekstu. Ponadto starodruk zawiera ładne mini ryciny, winietki oraz inicjały na początku i końcu rozdziałów. Dzieło to stanowi wyjątkowy przykład sztuki drukarskiej i introligatorskiej z XVIII w. Ryciny, tematyka, a przede wszystkim dedykacja dla córki Marii Leszczyńskiej dodają szczególnej wartości tej blisko 245 letniej książce Prawdziwy rarytas na polskim rynku antykwarycznym.