Kontakt
47-400 Racibórz, ul. Długa 23
NIP: 639 [zasłonięte] 57
Numer zezwolenia: UM Racibórz Z/91/1991
e-mail: [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
tel. kom. 601 [zasłonięte] 409
tel. 32 [zasłonięte] 13
fax. 32 [zasłonięte] 71
Bezpłatne punkty odbioru
RACIBÓRZ
ul. Długa 23 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
RYBNIK
ul. Sobieskiego 24 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
ŻORY
ul. ks. Klimka 3 - [zasłonięte]@ksiegarniasowa.pl
TK-3/TK-S 1939. Tank Power vol. LXXXII 321
Najliczniejszymi pojazdami pancernymi Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku były tankietki. Były to małe pojazdy gąsienicowe uzbrojone w karabin maszynowy, dysponujące pancerzem o grubości do 10 mm. Ich głównym zadaniem było prowadzenie rozpoznania i w ograniczonym zakresie wspieranie własnych wojsk w operacjach zaczepnych i obronnych. W zasadzie nie były przewidziane do prowadzenia samodzielnych działań bojowych, lecz ich załogi były wielokrotnie zmuszane do podejmowania walki z piechotą i pojazdami pancernymi. Z tymi ostatnimi w zasadzie mogły walczyć tylko TK-Sy uzbrojone w działko kalibru 20 mm. Nieliczne pojazdy tego typu odniosły sukcesy w starciach z czołgami Panzerwaffe.
Zdobyte przez Niemców tankietki były używane w armii niemieckiej i chorwackiej, a internowane na terenie Węgier pojazdy trafiły do armii węgierskiej, tankietki zdobyła też Armia Czerwona.
Obecnie na terenie Polski znajdują się trzy sprawne TK-3 i TK-Sy, które są ozdobą różnych pokazów i inscenizacji historycznych.
-->