Odważna i urzekająca powieść, w której historia i magia łączą się z ludzkim pragnieniem. Osadzona w osiemnastym wieku, m.in. w przedziwnym i tajemniczym zamczysku, gdzie wiecznie przesuwają się komnaty, wędrują meble i naczynia, tworząc magiczny nieustannie zmieniający się labirynt pomieszczeń. Akcja przenosi czytelnika w niezwykły świat, gdzie splatają się miłość i obsesja, piękno i brzydota, a wszystko skupia się wokół żądzy stworzenia dzieła idealnego, wydawniczego perpetuum mobile, książki nieskończonej, zawierającej wszystko, bez początku i końca, bo godzina czytania jest godziną skradzioną z raju. Miłość do słowa drukowanego łączy losy ekscentrycznego słowackiego hrabiego Konstantina Ostrova, jego wiecznie zaczytanej, obdarzonej pamięcią doskonałą córki Ireny, weneckiego kabalisty i odlewacza czcionek Samuela Kirshnera, drukarza Nicholasa Flooda, Pico, uciekinierki z sierocińca w Wenecji, która potrafi oddychać pod wodą oraz przetrwać w płomieniach i innych.
Odważna i urzekająca powieść, w której historia i magia łączą się z ludzkim pragnieniem. Osadzona w osiemnastym wieku, m.in. w przedziwnym i tajemniczym zamczysku, gdzie wiecznie przesuwają się komnaty, wędrują meble i naczynia, tworząc magiczny nieustannie zmieniający się labirynt pomieszczeń, akcja przenosi czytelnika w niezwykły świat, gdzie splatają się miłość i obsesja, piękno i brzydota, a wszystko skupia się wokół żądzy stworzenia dzieła idealnego, wydawniczego perpetuum mobile, książki nieskończonej, zawierającej wszystko, bez początku i końca, bo godzina czytania jest godziną skradzioną z raju. Miłość do słowa drukowanego łączy losy ekscentrycznego słowackiego hrabiego Konstantina Ostrova, jego wiecznie zaczytanej, obdarzonej pamięcią doskonałą córki Ireny, weneckiego kabalisty i odlewacza czcionek Samuela Kirshnera, drukarza Nicholasa Flooda, Pico, uciekinierki z sierocińca w Wenecji, która potrafi oddychać pod wodą oraz przetrwać w płomieniach i innych.
Książka magiczna, od której trudno się oderwać. Atmosfera książki przypomina skrzyżowanie "Smażonych zielonych pomidorów", "Krainy chichów" i "Sindbada Żeglarza". Polecam mądrą literaturę.
Kiedy skończyłam czytać "Salamandrę", doszłam do wniosku, że jest to książka o poszukiwaniach rzeczy doskonałej w przypadku każdej osoby chcącej coś osiągnąć bądź coś naprawić ze swojej przeszłości. Jest nieco nierealna, jakby opisywała odległy świat poszukiwań, ale przez to staje się bliska nam czytelnikom, bo przecież każdy z nas ma marzenia i nie zawsze są one rzeczywiste i klarowne.