Jeśli włączycie jakiekolwiek radio, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszycie karaibską muzykę, albo jakieś z niej zapożyczenia. Karaibskie wpływy są widoczne wszędzie i zmieniają oblicze niektórych gatunków muzycznych. Pochodzą przede wszystkim z afrykańskich tradycji, zawierają w sobie elementy muzyki europejskiej i latynoamerykańskiej. Aktualne listy przebojów wręcz pokochały tego typu muzykę.
No Doubt, The Mighty Mighty Bosstones i wielu, wielu innych wykonawców, zawdzięczają sukces swoich piosenek jamajskiej legendzie - The Skatalites, którzy pomogli spopularyzować ska i reggae na całym świecie. Ich piosenka, "Freedom Song", którą znajdziecie na płycie, zawiera muzyczne odniesienia między innymi do amerykańskiego jazzu, swingu, R’n’B i jamajskiego mento.
Mento to folkowy styl wywodzący się z Jamajki, poprzednik ska i reggae. Za jego rozpowszechnieniem stoi Stanley Beckford, legenda muzyki alternatywnej, który zaczynał od śpiewania w kościelnym chórze i wygrywania lokalnych konkursów talentów. Teraz, mając 60 lat, przeżywa drugą młodość - ostatnio wydał dwa albumy. Jego wersja klasycznej piosenki „Sam Fi Man” (w jamajskim slangu znaczy to tyle, co oszust, kanciarz) rozrusza wszystkich spragnionych szybkich rytmów.
Mika zajął się mieszaniem i mixowaniem różnych styli: reggae, popu, r’n’b oraz muzyki haitańskiej i karaibskiej, po to, by stworzyć radosny nastrój na „Bél Fanm”, gdzie śpiewa o pięknej, haitańskiej kobiecie. Mika studiował w Montrealu i szybko zyskał uznanie jako utalentowany muzyk. Z kolei Militant ma szanse stać się gwiazdą formatu Seana Paula, o czym możecie się przekonać słuchając jego piosenki „"Hot & Groovy", w której wykorzystał sample z „Saramaya" Habiba Koite.
Następnym bardzo tanecznym kawałkiem jest „Rev It Up” Jaba Jaby, który zachwyci was swoją sekcją trąbek i innych instrumentów dętych. Dzięki „The Caribbean” odkryjecie przyczynę ogromnej popularności Kali i Marcé & Toumpaka z Martyniki, oraz czemu jamajskie ska stało się tak bardzo lubiane w Europie.
Karaiby zawsze były uznawane za wytwórnię nowatorskich pomysłów i innowacji muzycznych, a „The Caribbean” pokaże wam, że jest tak nadal.
Część dochodów ze sprzedaży jest przekazywana organizacji Yéle Haiti – założona przez artystę hip-hopu Wyclef Jean, który urodził się na Haiti. Fundacja zajmuje się pomocą ludności Haiti, która ucierpiała na sutek klęsk żywiołowych, pomaga w odbudowie domów, miejsc pracy, dostarcza żywnoś oraz opiekę medyczną.
Opisy są własnością Szczypty Świata, a ich kopiowanie bez podania źródła oraz w celach komercyjnych jest pogwałceniem praw autorskich.