|
BYSTRZYK CZERWONY
Hyphessobrycon flammeus
|
Opis
Generalnie uznawany jest za jedną z łatwiejszych w hodowli ryb z rodzaju Hyphessobrycon. Na stary kontynent został sprowadzony w 1920 roku. Jest to gatunek towarzyski, niewymagający, pełen temperamentu. Należy trzymać gromadkę tych rybek. Dobrze czuje się w zbiorniku wielogatunkowym, zasiedlonym przez inne kąsaczowate. Pojedyncze osobniki często obejmują rewiry i stają się swarliwe. Jego bardzo bliskim kuzynem jest dosyć agresywny bystrzyk dwupręgi. Ma ciało bocznie spłaszczone i średnio wysokie. Ubarwienie płetw i ciała jest krwistoczerwone, płetwa odbytowa i brzuszna są czarno obrzeżone. Piękno barw uwidacznia się szczególnie, gdy w akwarium występują ocienione stanowiska i ciemne podłoże. W przedniej części tułowia posiada dwie ciemne plamy. Samica jest bardziej ,,pełna” w części brzusznej oraz bledsza, a jej płetwa odbytowa i brzuszna nie posiada czarnego obramowania. Większość czasu spędza w środkowych warstwach wody.
Rodzina
Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie
okolice Rio de Janeiro w Brazylii.
Długość
ok 4 cm.
Odżywianie
Pokarmy płatkowane, żywe i mrożone. Raczej preferuje pokarm żywy, który w okresie letnim można urozmaicić o mszyce. Uznawany jest za gatunek mało wybredny pokarmowo.
Temperatura
około 20-26 C. Dobrze znosi spadki temperatury nawet poniżej 20 C.
Warunki hodowlane
Nie sprawia większych trudności hodowlanych. Akwarium powinno być średnie lub duże, nie zbyt mocno oświetlone, częściowo dobrze zarośnięte w wolną przestrzenią do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do twardej, 2-20 n, stara-regularnie nieznacznie odświeżana.
Rozmnażanie
Można go stosunkowo łatwo rozmnożyć. Akwarium tarliskowe powinno mieć około 4-10 litrów pojemności. Dno przykrywamy siatką ochronną. Zbiornik tarliskowy powinien być napowietrzany oraz zawierać kłębek mchu jawajskiego lub inną szerokolistną roślinę, która służyłaby za podłoże do składania ikry. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć pH 6,5, miękka do średnio twardej o temperaturze 24 C. Akwarium tarliskowe umieszczamy w zacienionym miejscu. Na tydzień przed umieszczeniem pary w zbiorniku tarliskowym odłączmy samce od samic. Następnie parę umieszczamy wieczorem, a tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Jaja są kleiste i małe. Dorosłe osobniki odławiamy, ponieważ zjadają ikrę. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca).
RYBY TE NIE ZNAJDUJĄ SIĘ W SIEDZIBIE FIRMY, PRZYWOŻONE SĄ Z
MAGAZYNU, CZAS OCZEKIWANIA NA ODBIÓR DO 3 DNI OD ZAKUPU,
RYBY BĘDĄ PRZYWOŻONE, W DNIU W KTÓRYM KUPUJĄCY UMÓWI SIĘ ZE MNĄ NA ODBIÓR
Oferowane przeze mnie ryby mają wielkość ok. 1,5 cm.
Poszukujesz innych rzadkich gatunków ryb zadzwoń
tel. 609[zasłonięte]666