Testy na wyciek wód płodowych, wyciek płynu owodniowego dla kobiet w ciąży.
O testach
Testy na wyciek wód płodowych lub wyciek płynu owodniowego są łatwym w użyciu, domowym testem do wykrywania wycieku płynu
owodniowego, dzięki któremu można wykryć wyciek płynu owodniowego w przypadku podwyższonego ryzyka takiego wycieku.
Dla kogo?
Testy na wyciek wód płodowych są wskazane dla kobiet w ciąży wysokiego ryzyka, jak i dla niezagrożonych.
Podwyższone ryzyko wycieku płynu owodniowego:
1. po 36. tygodniu ciąży, nawet przy braku odczuwania wilgoci
2. w ciągu 48h po amniopunkcji
3. zawsze przy odczuwaniu wilgoci od 17 tygodnia ciąży
4. w przypadku wcześniejszych incydentów przdwczesnego pękania błon płodowych
Jak działa?
Pasek testu do wykrywania wycieku wód płodowych zmienia barwę pod wpływem płynu o wartości pH powyżej 6,5. Wartości pH płynu owodniowego są wyższe niż 6,5.
Występowanie wycieku płynu owodniowego zwiększa ryzyko infekcji zarówno u matki jak i u dziecka.
Sposób użycia:
1. Przed nałożeniem wkładki należy umyć i wysuszyć ręce. Woda z kranu może zakłócić wynik testu. Dlatego należy bardzo dokładnie osuszyć ręce.
2. Wyjąć z opakowania test wycieku wód płodowych w formie wkładki higienicznej. Nowa wkładka na barwę jasnożółtą.
3. Usunąć pasek ochronny z paska klejowego na spodzie wkładki. Przykleić wkładkę do bielizny. Wkładka ma być przymocowana żółtą stroną do góry. Używać wkładkę jak zwykłą podpaskę do chwili odczucia wilgoci. Nie pozostawiać wkładki na dłużej niż 12 godzin.
Interpretacja wyników:
Po pierwszych oznakach wilgoci intymnej, należy odczekać 5 minut, a następnie wyjąć wkładkę z bielizny. Niezwłocznie po wyjęciu wkładki, należy sprawdzić czy kolor paska jest niebieski, zielony czy szary. Odczyt wyniku należy dokonać w dobrze oświetlonym miejscu. Kontroli zmiany barwy należy dokonać po upływie 5 minut od poczucia wilgoci w miejscu intymnym. Po wyjęciu wkładki, zmiana barwy na niebieską, zieloną lub szarą utrzyma się przez około 2 godziny.
Wynik pozytywny - jeżeli na wkładce są jakiekolwiek pola zabarwione na kolor niebieski, zielony lub szary (niezależnie od intensywności barwy), dowolnej wielkości, kształtu oraz w dowolnym miejscu, oznacza to że mogło dojść do wycieku płynu owodniowego. Kolor może być rozmyty lub bardziej intensywny w niektórych częściach na krawędzi żółtego paska. Wszystkie niewielkie wycieki płynu owodniowego tworzące wrażenie wilgotności dają wyraźną niebieską, zieloną lub szarą barwę po 5 minutach. W takim przypadku należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem prowadzącym lub udać się do szpitala.
Ważne: Pasek wskaźnikowy może zabarwić się na niebiesko, zielono lub szaro w przypadku poważnej zakaźnej choroby pochwy. W przypadku podejrzenia infekcji pochwy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Wynik negatywny – jeżeli wkładka pozostaje żółta, oznacza to że doszło do wypływu moczu, co jest naturalnym zjawiskiem w ciąży. Jeżeli w dalszym ciągu odczuwana jest wilgotność z pochwy można umieścić nową wkładkę i powtórzyć test. W przypadku pytań należy skontaktować się ze swoim lekarzem.
Pytania i odpowiedzi:
1. Dlaczego powinnam kontrolować wyciek płynu owodniowego?
Test na wykrywanie wycieku płynu owodniowego wskazany jest zarówno przy ciążach wysokiego ryzyka jak i w niezagrożonych. Występowanie wycieku płynu owodniowego zwiększa ryzyko infekcji zarówno u matki jak i dziecka, zaś wczesne wykrycie ułatwia:
- Zapobieganie komplikacjom lub przedwczesnemu porodowi.
- Identyfikację możliwości pęknięcia błon płodowych, zwłaszcza po zabiegu amniopunkcji.
- Upewnienie się, że odeszły wody, tak aby na czas dotrzeć do szpitala i bezpiecznie urodzić dziecko.
W celu uzyskania bliższej diagnozy i opieki medycznej należy przekazać wyniki prowadzącemu lekarzowi.
2. Czułość testu
W 2 różnych badaniach klinicznych dotyczących testu na wyciek płynu owodniowego wzięło udział 412 kobiet w ciąży (odpowiednio 103 i 309 kobiet w ciąży). Test Clearblue do wykrywania wycieku płynu owodniowego wykazał się czułością od 95,7% do 100% przy nieprzerwanym stosowaniu. Diagnoza kliniczna wycieku płynu owodniowego przeprowadzona w szpitalu osiągnęła czułość 97,6%.
3. Dokładność testu
Test Clearblue do wykrywania wycieku płynu owodniowego ma dokładność 92% w porównaniu ze standardowymi metodami diagnostycznymi mającymi wykryć przedwczesne pęknięcie błon płodowych u kobiet w ciąży.
4. Czynniki mogące zakłócić wynik testu
Następujące leki i choroby lub dolegliwości mogą zakłócić wynik testu:
- Infekcje pochwowe (na przykład bakteryjne zapalenie pochwy lub rzęsistkowica).
- Terapia antybiotykowa,
- Wkładki testowej można użyć co najmniej 12 godzin po stosunku lub płukaniu pochwy.
Wynik może też zostać zakłócony, jeśli ciało nie wyschło po ostatnim prysznicu lub kąpieli. W takim przypadku należy pominąć pozytywne wyniki i przeprowadzić nowy test z nową wkładką.
W przypadku występowania krwawień wyniki odczytać może wyłącznie specjalista. Krwawienie zgłosić należy niezwłocznie prowadzącemu lekarzowi.
Podsumowanie:
Fora internetowe pełne są wpisów kobiet w ciąży, mających dylemat jak prawidłowo rozróżnić wyciek wód płodowych od nietrzymania moczu czy też infekcji, upławów. W czasie całego okresu ciąży, tych konktretnych pytań kobieta stawia sobie co najmniej kilka razy. O diagnostykę metodami typu sprawdzanie zapachu, koloru czy też szybkości nasiąkania podpaski ewentualnymi wodami mogą pokusić się bardzo doświadczone kobiety lub przeszkolone osoby, np. położne itp.
Jeśli jesteś w pozostałej grupie kobiet, to czy zaryzykujesz zdrowie własne i dziecka? Oczywiście nie namawiamy do rezygnowania z kontaktu z lekarzem czy położną w razie pytań i wątpliwości. Wiem jednak nie tylko z własnego ale i klientek doświadczenia iż w sytuacji gdy jest możliwość skorzystania z:
- domowej - test można wykonać w dowolnym miejscu o dowolnej porze przez 12 h
- profesjonalnej - test mierzy odczyn pH
- niedrogiej - ok 10 zł za 12 h spokoju przyszłej mamy
- bezpiecznej - test w formie wkładki
- skutecznej - wykrywa nawet najmniejszy wyciek płynu owodniowego
- prostej - test jak wkładka, łatwa interpretacja
- wygodny - noszona 12 godzin wkładka pozwala w każdej chwili skontrolować swoje zdrowie
diagnostyki, to dlaczego tego nie zrobić?
Tzw. "domowe testy" stosuje się już w wielu chorobach i dolegliwościach: są testy ciążowe, testy na obecność narkotyków, testy na menopauzę, testy moczu itp. Tam, gdzie jest to możliwe, nauka przekazała w ręce pacjenta część procesu leczenia, jakim jest bez wątpienia diagnostyka.
Kup test, ciesz się ciążą i bądź spokojna.
Uwagi:
Przedmiotem aukcji jest 5 szt testów, tj. "wkładek higienicznych". Opakowanie zbiorcze, pudełeczko zawiera 20 szt.
Testy można zakupić:
Apteka Konwalia ul. Migdałowa 15, 87-100 Toruń, tel. 56/[zasłonięte]655 69
W przypadku kliknięcia "Kup Teraz" na tej aukcji, zamówienie zostanie wysłane przez Sprzedającego na adres Kupującego.
Wszystkie teksty, zdjęcia oraz inne informacje opublikowane na niniejszych stronach podlegają prawom autorskim firmy Womanline. Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości bez zezwolenia firmy Womanline jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone. Womanline