Hormon folikulotropowy, Folitropina (FSH) jest wytwarzany w przysadce mózgowej. U kobiet FSH pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej (folikularnej) fazie cyklu miesiączkowego. U mężczyzn FSH pobudza wytwarzanie dojrzałego nasienia w jądrach oraz produkcję białek wiążących hormony płciowe. Poziom FSH u mężczyzn po okresie pokwitania jest względnie stały.
U kobiet i mężczyzn oznaczenia FSH i LH zleca się w diagnostyce niepłodności oraz chorób przysadki i gonad. FSH można zlecić w celu stwierdzenia, czy kobieta weszła w okres menopauzy.
Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy i czynność jajników wygasa, poziom FSH wzrasta. Niski poziom FSH i LH jest związany z wtórną niewydolnością jajników spowodowaną chorobą przysadki lub podwzgórza. U mężczyzn wysoki poziom FSH wynika z pierwotnej niewydolności jąder. Może ona być spowodowana wadami rozwojowymi jąder albo ich uszkodzeniem.
Poziom FSH u kobiet oznacza się w 3 dniu cyklu, wykonuje się je w celu określenia rezerwy jajnikowej. Norma FSH w 3dc to 3-12 mIU/ml. Przy FSH > 18 mIU/ml stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe - wraz ze wzrostem poziomu FSH maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Test kasetkowy jest bardzo łatwy w użyciu, a wynik można odczytać w szybki i prosty sposób. Kontrola prawidłowości testu oraz jego wysoka czułość i dokładność sprawiają, że stanowi on skuteczną pomoc w przewidywaniu nadchodzącej menopauzy, pozwala określić rezerwę jajnikową.
Wiarygodność testu sięga 99,9%.
Badanie najlepiej wykonywać z pierwszego porannego moczu, ponieważ zawiera on najwięcej hormonu FSH i z tego powodu uzyskane wyniki będą najbardziej wiarygodne. Kobiety, które miesiączkują powinny wykonać badanie w 3 dniu cyklu. Kobiety, które miesiączkują nieregularnie, lub nie miesiączkują badanie powinny wykonać w dowolnym dniu miesiąca. Badanie można powtórzyć po 7 dniach od 1 badania.
Opis testu:
Linia – kontrolna:
wskazuje, czy wynik testu jest ważny
Linia – testowa:
wskazuje, czy wynik testu jest dodatni, czy ujemny
Wynik dodatni:
Widoczne są dwie kreski - testowa, jak i kontrolna, a kreska testowa ma kolor taki sam lub ciemniejszy niż kreska kontrolna - hormon FSH jest obecny w próbce na poziomie lub powyżej poziomu czułości 25mlU/Ml.
Wynik ujemny:
Widoczna jest tylko kreska kontrolna, lub też widać kreskę testową, ale jest ona jaśniejsza niż kontrolna. Oznacza to, że hormon FSH jest obecny w pobranej próbce poniżej poziomu 25mlU/mL.
Wynik nieważny:
Żadna z dwóch linii nie jest widoczna. Należy powtórzyć test, używając nowego testu.
Wynik testu może być nieprawidłowy jeśli kobieta jest w ciąży, leki, plastry hormonalne mogą fałszować wynik testu.
Dodatni wynik FSH wskazuje jedynie, że poziom FSH wynosi lub przekracza 25 mlU/mL. Wartość tę uważa się za podwyższony poziom FSH.
1 X kup teraz w tej ofercie to 1szt testów FSH wraz z obszerną, polską instrukcją stosowania.