Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Testament podkomorzego krakowskiego, 1773. Od 1 zł

16-05-2014, 22:29
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 1 zł     
Użytkownik am74kw
numer aukcji: 4248591337
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 21-05-2014 22:16:05
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Testament Stanisława Łętowskiego herbu Ogończyk (zm. 1776, biogram patrz niżej) sporządzony w miejscowości Biezdziatka (obecnie Bieździadka w powiecie jasielskim) w 1773 roku.

Dokument w języku polskim, pisany piękną polszczyzną, zawiera obszerny wstęp oraz szczegółowe wyliczenie majątków ziemskich, znacznej gotówki i ruchomości, niektóre pozycje z podaniem wagi oraz wartości w złotych.

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, w imię Trójcy Przenajświętszej, Ojca, Syna i Ducha Świętego Amen.
Lubo uczyniłem testament po ożenieniu moim powtórnym i roborowałem go w Grodzie Bieckim w roku 1768. Jednak gdy przez ten czas mutata facies omnium rerum tak przez danego z woli Pan Boga nam syna, któren w roku umarł, tak przez aukcję substancji z przyczyny zatrzymanych prowizji od sumy zostającej u Jaśnie Oświeconego Księcia Pana Sułkowskiego wojewody gnieźnieńskiego, tak przez odmianę rzeczy ruchomych i służących ludzi, więc też moją dawniejszą dyspozycję testamentową zupełnie we wszystkich punktach… kasując oraz oryginał tejże ogniem niszcząc, teraźniejszą już odmienić się nie mogącą woli… czynię dyspozycję…”

„Daleko bardziej i ja sobie winszuję i dziękuję prawdziwemu Bogu w Trójcy Jedynemu, że mnie ex abisso nihil wyprowadził w kondycji stanu delikatnego szlacheckiego, a teraz w dostojeństwie senatorskiej godności wywyższył… Takową czynię in casu śmierci dyspozycję…”

W dalszej części wyliczenie dóbr dziedzicznych (Biezdziadka, Biezdziedza, Lublica, Broniowice, Łazy), kwot pieniężnych oraz niemal 100 pozycji w kategorii ruchomości:
srebra, karabela, pałasze, zegarki, pistolety, biżuteria, serwisy, zastawy, precjoza, meble, obicia, obrazy, żupany, kontusze, pasy, rzędy, czapki, kołpaki, atłasy, futra, barwy etc.

Fragmenty dyspozycji:
„Karabelę pozłocistą ze szpiglami złotymi, z rękojeścią z macicą perłową złotem nabijaną i pałasz mój najmilszy staroświecki robotą przednią pozłocisty w Turczech robiony staroście bratu memu rodzonemu leguję”
„Do cytrynowego pokoju jest stolik z herbem pod zwierciadło wielkie jeszcze niewysrebrzany z szufladkami zamykanymi, ten staroście bratu memu leguję”
”Barwę paziową niemiecką ze srebrnymi galonami żonie mojej leguję”
„Tacę jedną do podawania kieliszków za dusze moją dysponuję”.

„Zegar mosiężny stalowy do kaplicy bezdziedzkiej dla uregulowania godzin do nabożeństwa jak koronki tak i od dziadów szpitalnych obligacji leguję”

Występują nazwiska:

wojewoda gnieźnieński August Sułkowski
podstoli pilzneński Jan z Chyszowa Romer
starosta tyrawski Jan z Chyszowa Romer
kapitan zawichojski Hieronim Ankwicz V ksiądz Bonawentura Łętowski
Zofia z Pełków Łętowska
wielmożny Górski pisarz ziemski sandomierski
Wiktor wicesgerent biecki
podczaszy Franciszek Pełka
Marianna Bystrzanowska <

Stanisław Łętowski herbu Ogończyk (zm. 1776) podstoli i podkomorzy krakowski, poseł na sejmy. Pochodził z małopolskiej linii Łętowskich, działalność publiczną zaczął jako sędzia grodzki w Bieczu oraz orucznik powiatu bieckiego. Przez króla Augusta III mianowany podstolim krakowskim i podstarościm bieckim, następnie deputat na Trybunał Koronny i komisarz Trybunału Skarbowego w Radomiu, sędzia generalny wojskowy oraz regimentarz wojsk koronnych partii małopolskiej. Od 1759 podkomorzy krakowski, od 1762 wiceadministrator żup wielickich, posiadał też starostwo bocheńskie i wielickie. Poseł na sejmy, przeciwnik obozu Familii, w 1764 wysunięty przez sejmik jako kandydat do pieczęci kanclerskiej, aktywny na sejmie rozbiorowym 1773-75, podpisał akt I rozbioru Polski za województwo krakowskie. Pochowany w klasztorze reformatów w Bieczu.

Dokument o wymiarach 20,5 x 32 cm, 12 stron, papier stemplowy z trzema sygnetami o nominale 3 kreuzery i 6 groszy każda, widoczne ślady starego zalania, papier suchy, całość czytelna w 100%, jedynie na ostatniej karcie trzy słowa nieco niewyraźne z powodu zagniecenia i zaplamienia, ślady po złożeniu na cztery, kilka podkreśleń niebieskim ołówkiem, stan całości dobry.

Zdjęcia przedmiotu

kliknij, aby powiększyć