TEST SZCZELNOŚCI POWIETRZNEJ BUDYNKU
BLOWER DOOR TEST
Przedmiotem aukcji jest wykonanie testu szczelności powietrznej budynku. Usługa obejmuje:
- przygotowanie otworów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, kominowych, innych do badania poprzez ich szczelne zaklejenie
- przeprowadzenie testu szczelności zgodnie z normą PN-EN 13829
- wskazanie miejsc o obniżonej szczelności za pomocą dymu wytwarzanego przez tzw. wytwornicę dymu w warunkach wytworzonego nadciśnienia
- badanie termowizyjne budynku w warunkach podciśnienia
- przygotowanie raportu z badania szczelności budynku zgodnie z normą PN-EN 13829 oraz raportu z badania termowizyjnego.
Cennik: test szczelności powietrznej budynku jednorodzinnego: 1000 zł + VAT 23%. Testy szczelności przeprowadzamy na terenie całego kraju. W obszarze województwa mazowieckiego cena zawiera również koszt dojazdu.
Test szczelności powietrznej budynku sprawdza poprawność wykonanych prac budowlanych. Test wykonujemy zgodnie z normą PN-EN 13829. Metoda pomiaru ciśnieniowego odbywa się przy użyciu wentylatora zamontowanego najczęściej w drzwiach wejściowych do budynku lub w oknie. Obszar budynku do pomiarów obejmuje całą cześć ogrzewaną, dla której sporządzono charakterystykę energetyczną z uwzględnieniem garaży, piwnic i poddaszy, jeżeli są one ogrzewane. Czas trwania całego testu szczelności w przypadku budynku jednorodzinnego wraz z przygotowaniem budynku, próbami podciśnieniowymi, nadciśnieniowymi, badaniem kamerą termowizyjną waha się od 3 do 6 godzin. Badanie szczelności budynków wykonujemy przy pomocy urządzenia typu: „blower door test” firmy Retrotec.
Badanie szczelności powietrznej budynku, które wykonujemy jest wymagane przy dopłatach do kredytów na domy energooszczędne zgodnie z programem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program przewiduje dopłaty do kredytów na domy:
- energooszczędne (zapotrzebowanie na energię cieplną do 40 kWh/ m2)
- pasywne (zapotrzebowanie na energię cieplną do 15 kWh/ m2).
Test szczelności powietrznej budynku należy przeprowadzić po wykonaniu wszystkich powłok szczelnych, tj. tynków wewnętrznych, powłok paroszczelnych oraz złącz między nimi. Okna, drzwi zewnętrzne, brama garażowa, wyłazy muszą być zamontowane. Należy wykonać wszystkie przyłącza, przebicia i instalacje mogące mieć wpływ na szczelność powietrzną obudowy. Jednocześnie konieczne jest zapewnienie dostępu do warstw paroszczelnych i ich połączeń w celu wykrycia i likwidacji nieszczelności, np. nie należy przykrywać folii paroszczelnej w dachu płytami gipsowo-kartonowymi oraz wykonywać zabudów podtynkowych.