Termografia koni w praktyce to kompendium o tematyce praktycznego zastosowania termografii w medycynie weterynaryjnej i rehabilitacji koni.
Obecnie termografia jest jedną z najnowocześniejszych i uznanych metod diagnostycznych na świecie polecaną przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Ze względu na nieinwazyjność, a tym samym całkowite bezpieczeństwo przebiegu badania, jej popularność stale wzrasta.
Intensywne użytkowanie sportowe koni przyczynia się do częstych kontuzji aparatu ruchu. Skutkuje to zmianami ukrwienia i tym samym temperatury powierzchni ciała. Stosowanie diagnozy termograficznej wynika z potrzeby badania zmian zachodzących w organizmie z powodu występowania kontuzji oraz schorzeń czy obciążeń aparatu ruchu.
Książka jest jedyną dostępną na polskim rynku publikacją, która w sposób praktyczny przedstawia możliwości zastosowania termografii u koni. Pokazane w pracy liczne przypadki łączą badanie termograficzne z praktycznym zastosowaniem manualnej oceny konia używanej w zoofizjoterapii.
Książka jest bardzo cenną pozycją w krajowej literaturze hipologicznej, na którą niewątpliwie czekało środowisko związane z końmi, a w szczególności zoofizjoterapeuci. Jest ona pierwszą tego typu pozycją literatury na naszym rynku hipologicznym, która tak szeroko omawia zagadnienia termografii i jej wykorzystanie w diagnostyce koni. Książka ta spełnia także wymogi, którym powinien odpowiadać podręcznik akademicki. Dzięki temu jest ona przydatna dla studentów wydziałów weterynaryjnych, zootechnicznych i innych, gdzie przekazywana jest wiedza z zakresu hipologii. Niewątpliwie jej zaletą jest to, że autorka wykorzystała do jej napisania nie tylko najnowsze pozycje literatury z tego zakresu, ale także w dużej mierze oparła się na swoim własnym praktycznym doświadczeniu i wiedzy, co pozytywnie wpłynęło na jej zawartość. Niewątpliwie jest to rzetelnie i umiejętnie napisany podręcznik, który powinien dobrze przysłużyć się „koniarzom".
W książce „Termografia koni w praktyce" autorka zapoznaje czytelników z jedną z nowszych, bezinwazyjnych metod diagnostycznych. W pierwszych rozdziałach dowiadujemy się, na czym metoda ta polega oraz jakie są jej praktyczne zastosowania. Wszystko wydaje się proste i niewymagające specjalnego przygotowania. Jednak w kolejnych rozdziałach już sama metodyka przeprowadzenia badania zaczyna nam uświadamiać, że do prowadzenia tego typu badań trzeba mieć odpowiednie przygotowanie i wiedzę. Podobnie jak w przypadku różnych metod diagnostycznych, najważniejszym elementem jest prawidłowa interpretacja uzyskanych wyników, w tym przypadku termogramów. Autorka wszelkie omawiane sytuacje ilustruje termogramami poszczególnych okolic ciała konia. Książka zawiera ponad 100 takich termogramów. Prawidłowa interpretacja termogramu wymaga nie tylko znakomitej wiedzy z zakresu anatomii konia, ale także powiązania jej z biomechaniką i neurofizjologią. Konia trzeba umieć widzieć kompleksowo.
Po przeczytaniu książki czytelnik na pewno będzie w stanie ocenić, czy osoba, która stosuje tę metodę do diagnostyki naszego konia, jest profesjonalistą, czy też tylko właścicielem kamery termowizyjnej.
Spis treści
Przedmowa 5
Wstęp 7
ROZDZIAŁ l - Zasady działania termografii 10
1. Termografia 10
2. Metody pomiaru promieniowania podczerwonego 11
3. Zasady działania kamery termowizyjnej 11
4. Termografia jako metoda diagnozowania stanu zdrowia koni 14
5. Rozkład temperatury powierzchni ciała konia 15
ROZDZIAŁ II - Termografia w diagnostyce weterynaryjnej 20
Wybrane publikacje dotyczące zastosowania termografii w medycynie weterynaryjnej koni 20
ROZDZIAŁ III - Termografia w użytkowaniu sportowym koni 26
1. Międzynarodowa Federacja Jeździecka a termografia 26
2. Dobór sprzętu jeździeckiego 28
3. Praca kopyt 29
ROZDZIAŁ IV - Podstawy badań termograficznych 34
1. Przebieg badania z uwzględnieniem wpływu warunków środowiskowych 34
1.1. Przygotowanie pomieszczenia do badania termograficznego 34
1.2. Przygotowanie konia do badania termograficznego 36
2. Technika wykonywania zdjęć 39
ROZDZIAŁ V - Rozkład temperatury powierzchni ciała konia 50
1. Analiza termogramów dla celów weterynaryjnych lub profilaktycznych 50
2. Interpretacja termogramów 53
2.1. Dystalne partie kończyn piersiowych i miednicznych 53
2.2. Okolica grzbietu 57
2.3. Okolica łopatki 58
2.4. Okolica szyi 59
2.5. Okolica zadu 60
2.6. Okolica klatki piersiowej 62
3. Raport termograficzny 69
ROZDZIAŁ VI - Wykorzystanie termografii w zoofizjoterapii 70
1. Termografia w fizjoterapii koni 70
2. Manualna ocena konia 73
3. Współzależność pracy mięśni 84
3.1. Antagonistyczne problemy pracy mięśni 90
3.2. Zależność urazowa kończyn przekątnych 93
Piśmiennictwo 99
Objaśnienia 102
Ankieta termograficzna konia 105
Dr inż. Maria Soroko stopień naukowy doktora nauk rolniczych uzyskała w roku 201!) na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Stopień magistra (Master of Science) otrzymała na Wydziale Biological, Environmental and Rural Sciences, kierunek Equine Science, na Uniwersytecie Aberystwyth w Walii.
Autorka od 2008 roku zajmuje się zastosowaniem termografii w zoofizjoterapii i medycynie weterynaryjnej koni, współpracując z lekarzami weterynarii i hodowcami oraz prowadzi szkołę rehabilitacji i termografii koni pod nazwa Equine Massage Maria Soroko we Wrocławiu, www.eqma.pl.
Autorka prowadzi również badania naukowe nad zastosowaniem termografii u koni sportowych i wyścigowych, których wyniki przedstawia w licznych publikacjach naukowych i popularnonaukowych. Ma wieloletnie doświadczenie w zoofizjoterapii, uzyskując kwalifikacje Equine Body Worker w masażu sportowym i mięśniowo powięziowym, jest również instruktorem jeździectwa w British Horse Society. Swoje umiejętności i doświadczenia uzyskała na wyjazdach w Europie i Australii.