Sztormy
Oprawa: Miękka
Format: 17.0x24.0cm
Liczba stron: 160
Wydanie: 1
ISBN:[zasłonięte]978-8320-496-9
Sztormy są przerażające, inspirujące, dostarczają nieporównywalnych z niczym wrażeń tym, którzy je spotykają.
Pomimo setek lat postępu technologicznego w dziedzinie projektowania jachtów i statków, żeglarze wciąż opowiadają o przeżytych sztormach przyciszonym głosem. Na lądzie moc sztormu można zmierzyć jedynie siłą wiatru. Na morzu sytuacja jest znacznie gorsza, bo sztormowy wiatr ma ogromny wpływ na fale, tworząc śmiertelnie niebezpieczne warunki dla jachtów i statków złapanych w pułapkę złej pogody.
Człowiek, który pływał w najgorszych warunkach, jakie natura może stworzyć na morzu, Dag Pike, ze szczegółami opowiada o doświadczeniach z pokładów statków oraz mniejszych jednostek na wszystkich oceanach świata, przywołuje historie dramatycznych akcji ratunkowych, ucieczek a także tragicznych wypadków. Fantastyczne zdjęcia pokazują prawdziwą twarz sztormów i wielkich fal.
Fascynująca książka, pozwalająca przyjrzeć się ogromnej potędze natury.
Teoria żeglowania
Hydrodynamika kadłuba
Oprawa: Twarda
Format: 17.0x25.0cm
Liczba stron: 288
Wydanie: 1
ISBN:[zasłonięte]978-8320-529-4
Na tę książkę żeglarze czekają od roku... 1970!
Czesław Marchaj urodzony w 1918 r. to jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z dziedziny aero- i hydrodynamiki oraz teorii żeglugi. Autor około 60 publikacji naukowych i kilku książek. Prowadził wykłady na temat aerodynamiki i zachowania jednostek pływających w warunkach ciężkiej pogody w Anglii, USA, a także w Indiach, Izraelu, Niemczech, Holandii, we Włoszech i na Filipinach.
W okresie okupacji żołnierz Armii Krajowej. Po II wojnie światowej czołowy polski żeglarz, wicemistrz Polski w klasie Finn, później wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, od połowy lat 60 ub. wieku pracował na Uniwersytecie w Southampton w Anglii, później mieszkał we Francji. Na stałe wrócił do Polski w roku 2012.
Sławę w Polsce przyniosło mu wydanie „Teorii żeglowania" w 1957 r. Kolejne edycje ukazały się w latach 1965 i 1970. Książka składała się z części poświęconych odpowiednio aerodynamice żagla i hydrodynamice kadłuba „Teoria żeglowania. Aerodynamika żagla” ukazała się już kilkakrotnie nakładem Alma-Press, po raz pierwszy w roku 2000. Na część drugą czekaliśmy do teraz.
Trymowanie żagli
Podręcznik RYA
Oprawa: Miękka
Format: 16.5x23.5cm
Liczba stron: 88
Wydanie: 1
Rok wydania: 2014
Data wprowadzenia: 2[zasłonięte]014-03
ISBN:[zasłonięte]978-8320-545-4
Prawidłowe ustawienie i praca żagli jest korzystne nie tylko dla żeglarzy regatowych, ale także dla żeglarzy turystów. Jacht staje się bezpieczniejszy i wygodniejszy – płynie szybciej. Sterowanie jest łatwiejsze a stateczność jachtu większa. Można to osiągnąć dzięki wiedzy i prostym czynnościom.
Podręcznik RYA Trymowanie żagli zawiera wszystkie informacje pomocne dla poznania działania żagli i ich optymalnego dostrojenia podczas żeglugi różnymi kursami i w różnych warunkach. Oddzielne rozdziały poświęcone są poszczególnym żaglom, a także żegludze w ciężkich warunkach.
? Jak pracują żagle ? Żagle przednie ? Spinakery ? Refowanie
? Ostro na wiatr ? Żegluga w ciężkiej pogodzie ? Żegluga w pasatach
Obowiązkowa lektura dla wszystkich żeglarzy, którzy chcą świadomie żeglować.
RYA (Royal Yachting Association), czyli Królewski Związek Żeglarski to instytucja rządowa zajmująca się żeglarstwem, windsurfingiem i sportami motorowodnymi na morzu i na wodach wewnętrznych. Została powołana dla dobra wszystkich ludzi, uprawiających sporty wodne, działając w ich interesie na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym i globalnym.
Uprawnienia wydane przez RYA są uznawane na całym świecie. Co roku w kursach i szkoleniach bierze udział ponad 140 000 żeglarzy, zarówno profesjonalnych jak i rekreacyjnych.