Tematyka książki
Terapia manualna holistyczna Andrzeja Rakowskiego obejmuje istotę zaburzeń czynności narządu ruchu: ich patogenezę, objawy, badanie, leczenie. Zaburzenia czynności to przyczyna ok. 80% chorób. Medycyna ich nie rozpoznaje i nie zajmuje się nimi bo są niewidoczne w obiektywnych badaniach medycznych. Książka wypełnia zatem olbrzymią lukę w procedurach postępowania diagnostycznego i leczniczego. Przede wszystkim jednak daje pogląd o wadze problemu w zakresie społecznym a także indywidualnym. W tym sensie podręcznik autora staje się unikalny; jako pierwszy wprowadza do medycyny praktyczną wiedzę o ogólnoustrojowych skutkach dysfunkcji narządu ruchu.
Kolejną unikalną cechą opracowania jest przedstawienie roli stresu jako czynnika zaburzającego czynności narządu ruchu, istotnie wpływającego na biomechanikę oraz aktywność tkankową. Wyjaśnia fizyczne mechanizmy stresu prowokującego objawy chorobowe.
Z tych powodów podręcznik Terapia manualna holistyczna staje się źródłem ważnej wiedzy w zakresie nie całkowicie poznanym w medycynie. Z pewnością okaże się przydatny w pracy lekarza, praktycznie każdej specjalności, fizjoterapeuty, psychoterapeuty a także innym specjalistom zajmującym się narządem ruchu. Może także okazać się pomocny chorym poszukującym drogi do rozwiązania swoich problemów.
SPIS TREŚCI
1. Terapia manualna holistyczna - koncepcja
2. Fizyczne mechanizmy psychogenności
3. Równowaga statyczna miednicy
4. Zespoły więzadeł stawu krzyżowo-biodrowego
5. Zespół zaburzeń czynności stawu biodrowego
6. Zespoły dna miednicy
7. Zespoły struktur czynnościowego przejścia lędźwiowo-krzyżowego
8. Zespół czynnościowego przejścia piersiowo-lęźwiowego
9. Zespół zaburzeń czynności odcinka piersiowego środkowego kręgosłupa
10. Zespoły czynnościowego przejścia szyjno-piersiowego
11 Zespół struktur połączenia głowowo-szyjnego
12. Zespół żuchwowo-gnykowo-czaszkowy
13. Łańcuchy przyczynowo-skutkowe-interakcje. Ich znaczenie i rola w terapii skutków zaburzeń czynności narządu ruchu.