Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TEORIA PROCES FOTOGRAFICZNY W. ROMER PWN 1955

29-01-2014, 22:50
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 3900386110
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 15   
Koniec: 29-01-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - TEORIA PROCESU FOTOGRAFICZNEGO
AUTOR -
WITOLD ROMER

WYDAWNICTWO, WYDANIE, NAKŁAD -
WYDAWNICTWO - PWN, WARSZAWA 1955
WYDANIE - 1
NAKŁAD - 3140 EGZ.

STAN KSIĄŻKI -
DOSTATECZNY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, PĘKNIĘCIE I USZKODZENIE OPRAWY, PRZEDNIA CZĘŚĆ OKŁADKI LUZEM, ZAWIERA PIECZĄTKI) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).

RODZAJ OPRAWY -
ORYGINALNA, TWARDA, PŁÓCIENNA

ILOŚĆ STRON, WYMIARY, WAGA -
ILOŚĆ STRON - 290
WYMIARY - 24 x 17 x 1,7 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,611 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)

ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
ZAWIERA 167 ILUSTRACJI

DARMOWA WYSYŁKA na terenie Polski niezależnie od ilości i wagi (przesyłka listem poleconym priorytetowym, ew. paczką priorytetową, jeśli łączna waga przekroczy 2kg), w przypadku wysyłki zagranicznej cena według cennika poczty polskiej.

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

OD AUTORA

Technika fotograficzna powstała i doskonaliła się w ciągu dziesiątków lat, głównie na drodze empirycznej, przez wielokrotne powtarzanie procesu fotograficznego na szeroką skalę, w zmieniających się warunkach, w dostosowaniu go do coraz to nowych zadań i wzrastających wymagań. Jeszcze dziś rozwiązanie wielu ważnych zadań technologicznych opiera się na empirii. Do takich należy np. produkcja emulsji fotograficznej, która jest jeszcze w wielu aspektach bardziej umiejętnością opartą na wieloletnim doświadczeniu praktycznym niż dobrze teoretycznie opanowanym procesem technologicznym. Układ, z którym mamy tu do czynienia, jest tak zawiły, że dotychczas nie udało się poznać natury wszystkich parametrów wpływających na własności powstającej emulsji światłoczułej, a więc i tak kierować procesem, technologicznym, aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki.
Ważne z przemysłowego punktu widzenia zagadnienia mechanizmu procesu fotograficznego wiążą się z wieloma bardzo aktualnymi problemami nauki budząc zainteresowania czysto teoretyczne. Dlatego też zagadnienia te od lat zaprzątają umysły badaczy. Wyraźny wzrost zainteresowania nimi zaznacza się w ostatnich kilkunastu latach.
Obok badań prowadzonych nad tym zagadnieniem podstawowym rozwija się nauka związana z zagadnieniami reprodukcji obrazów optycznych, z badaniem i ilościowym wyrażaniem właściwości materiałów światłoczułych, a więc i z zadaniami kontroli produkcji. Osobny nowy i rozległy dział stanowią zagadnienia związane z fotografią barwną. Ważnym bardzo zagadnieniem jest synteza związków organicznych stosowanych w przemyśle fotograficznym, a obejmującym .szeroki zakres typów związków. Należy tu też wymienić prowadzone badania nad koloidami stosowanymi w produkcji emulsji, które stanowią podstawowy składnik warstwy światłoczułej.
Doceniając ważność prac badawczych oraz ze względu na potrzebę dokładnej kontroli produkcji — przemysł fotograficzny, zwłaszcza zagranicą, ma szeroko rozbudowane placówki badawcze oraz laboratoria przyzakładowe, w których zatrudnia większą bodajże ilość pracowników z wyższym wykształceniem niż bezpośrednio w ruchu.
Wiadomo, jak wielkie znaczenie ma dla pracownika przemysłu fotograficznego, zarówno inżyniera ruchu, jak i pracownika laboratorium, gruntowne opanowanie podstaw teoretycznych związanych z tą gałęzią tech-
niki. Ze względu na odrębną specyfikę tej dziedziny wiedzy oraz na brak nie tylko w języku polskim, ale także i w obcych, zwięzłych nowoczesnych podręczników obejmujących całokształt zagadnienia potrzebne wiadomości nie łatwo jest zdobyć.
Podstawą niniejszej książki, która jest próbą wypełnienia tej luki, są wykłady na kursie fototechniki, początkowo na Politechnice Lwowskiej, gdzie w 1934 r. powstała pierwsza redakcja skryptu z tego zakresu, a następnie od 1948 r. na Politechnice Wrocławskiej. Praca obejmuje część teoretyczną wykładu z pominięciem części technologicznej. Książka stanowi pewną całość. Materiał niektórych rozdziałów nie był dotychczas omawiany w podręcznikach. Opracowując książkę starałem się unikać opisów i receptur, a możliwie ściśle i jasno przedstawić zagadnienia podstawowe, zwłaszcza zagadnienia ważne dla procesów technologicznych.
Niniejsza monografia jest pomyślana jako pierwsza z serii monografii z dziedziny fotografii, przeznaczonych dla czytelnika, który opanował podstawowe wiadomości z chemii i fizyki w zakresie wymaganym na wyższej uczelni. W przygotowaniu jest praca omawiająca związki organiczne stosowane w procesie fotograficznym, opracowywana przez mgr W. Mar-kockiego, oraz książka omawiająca podstawy fotografii barwnej, opracowywana przez autora niniejszej monografii.
Byłbym bardzo zobowiązany czytelnikom za nadsyłanie swych uwag lub życzeń dotyczących treści i ujęcia zagadnienia.

Autor Wrocław, październik 1954





SPIS RZECZY

Od Autora..............- 5
Rozdział I
ii
POWSTAWANIE OBRAZU FOTOGRAFICZNEGO
Wynalazek fotograf ii............- - -
Wielkości fotoTnetryczne i podstawowe prawa........10
91
Proces fotograficzny...............
Fotochemia i fotografia. Reakcje fotochemiczne stosowane w procesach fotograficznych.
Ogólne zasady sporządzania chlorowcosrebrowych warstw fotograficznych 24 Wytrącanie halogenków srebra. Dojrzewanie fizyczne. Dojrzewanie chemiczne.
Obraz utajony.................28
Wiadomości ogólne. Teorie Gurneya i Motta. Najnowszy rozwój teorii obrazu utajonego. Nowe prace radzieckie. Porównanie czułości detektorów światła.
Wywoływanie i utrwalanie.............. 49
Podstawy termodynamiczne procesu wywoływania. Mechanizm procesu wywoływania. Utrwalanie.
Sensybilizacja optyczna.........-.....59
Zjawisko sensybilizacji. Sensybilizatory optyczne. Tworzenie związków kompleksowych i adsorpcja barwnika. Agregacja cząsteczek i sensybilizacja drugiego rodzaju. Wydajność sensybilizacji. Super-sensybilizacj a. Antysensybilizacj a.
Rozdział II
POMIARY SENSYTOMETRYCZNE
Pojęcie sensytametrii...............85
Źródło światła.................86
Temperatura barwy i temperatura czarna. Międzynarodowy wzorzec fotometryczny. Międzynarodowy fotograficzny wzorzec światła. Zasilanie żarówek wzorcowych.
Sensytometry.................92
Skale naświetleń. Sensytometry ze skalą czasową. Sensytometry ze skalą oświetleniową oparte na zasadach geometrycznych. Sensytometry ze skalą oświetleniową oparte na pochłanianiu światła. Sporządzanie klinów. f otometrycznych.
Wywoływanie próbek sensytometryczaiych ......... 207
Skład wywoływacza. Sposób wywoływania; zjawiska sąsiedztwa
Gęstość optyczna............... 110
Gęstość optyczna w świetle rozproszonym. Gęstość optyczna w świetle skierowanym. Współczynnik Calliera. Gęstość optyczna w świetle podwójnie rozproszonym. Spektralne typy gęstości optycznej. Gęstość optyczna w świetle odbitym. Zależność między gęstością optyczną a liczbą i wielkością ziarn; równoważnik fotome-tryczny.
Densytometry.................120
Densytometry wizualne. Densytometry fotoelektryczne.
Rozdział III
ZALEŻNOŚCI MIĘDZY NAŚWIETLENIEM, WYWOŁANIEM I ZACZERNIENIEM
Właściwości ogólne krzywej charakterystycznej...... 129
Opis krzywej charakterystycznej. Gradient i współczynnik kon-trastowości. Pojęcie inercji.
Kinetyka wywoływania..............133
Wzrost gęstości optycznej. Prawo stałego stosunku gęstości. Wzrost kontrastu. Zadymienie. Wyznaczanie y M i k. Odstępstwa od przebiegu reakcji według równania pierwszego rzędu. Wpływ temperatury. Wywoływanie emulsji technicznych. Wpływ substancji hamujących i wywoływanie wyrównawcze.
Teoria krzywej charakterystycznej...........148
Czynniki wpływające na kształt krzywych. Elementarna krzywa charakterystyczna. Statystyka trafiania ziarn przez kwanty światła. Wpływ grubości oblewu. Najwyższa możliwa kontraetowość. Ujęcie matematyczne krzywej charakterystycznej.
Podstawy praktycznej charakiterysityki sensytometrycznej materiałów fotograficznych .................161
Kryteria światłoczułości materiałów negatywowych. Próg czułości. Inercja. Czułość praktyczna. Kryteria gradientowe.
Odblask................- - 169
Zjawisko odblasku i sposoby przeciwdziałania jego powstawaniu.
Pomiar odblaskowości.
171
Sonsytometria papierów fotograficznych..........
Zależność między gęstością w odbiciu a gęstością w przezroczu. Czynniki wpływające na gęstość maksymalną. Przebieg procesu wywoływania. Praktyczna charakterystyka sensytometryczna.
Sensytometria materiałów rentgenograficznych.......
Rodzaje rentgenografii. Zarys metod pomiaru czułości materiałów rentgenograficznych.
Rozdział IV
odstępstwa od prawa odwrotnej proporcjonalności, zjawiska inwersji
Odstępstwa od prawa odwrotnej proporcjonalności. Latensy fikać ja . 185 Zależność efektu fotograficznego od oświetlenia. Mechanizm zjawisk. Latensyfikacja.
Zjawiska inwersji................190
Zjawiska: Claydena, Villarda i Alberta. Solaryzacja. Zjawisko Her-rschla. Zjawisko Sabbatiera.
Rozdział V
SPEKTROSENSYTOMETRIA I BARWOCZUŁOSC
Zadania..................197
Przyrządy używanie w spektrasenisytometrii ......... 198
Rodzaje spektrografów. Sposoby osłabiania światła. Monochro-matory.
Metody pomiaru i wyrażania wyników..........202
Wpływ długości fali na kształt krzywej charakterystycznej. Krzywa spektralna czułości.
Rachunkowe metody spektrosensytometrii.........206
Prawo addytywności działania świateł barwnych. Obliczenia oparte na prawie addytywności.
Typy barwocziułości...............209
Podział ogólny. Emulsje niesensybilizowane optycznie. Emulsje ortochromatyczne. Emulsje panchromatyczne. Emulsje infrachromatyczne. Reprodukcja ortotonalna. Ilościowe określanie barwoczułości.
Rozdział VI
REPRODUKCJA JASNOŚCI
Reprodukcja obieiktywna..............216
Rozpiętość jasności fotografowanych scen. Wpływ światła rozproszonego w kamerze. Krzywa reprodukcji jasności. Pożądany kształt krzywych charakterystycznych. Długość użytecznego odcinka krzywej charakterystycznej materiału negatywowego. Krzywa reprodukcji przy powiększaniu.
Reprodukcja subiektywna.............230
Badanie czynników subiektywnych. Subiektywna ważność odcinków skali tonów. Subiektywne czynniki wpływające na kontrast.
Rozdział VII
ZIARNISTOŚĆ WARSTW FOTOGRAFICZNYCH
Trzy aspekty ziarnistości..............236
Ziarnistość strukturalna..............237
Średnia wielkość i rozkład wielkości ziarn. Ziarnistość strukturalna warstwy fotograficznej niewywołanej i jej właściwości. Ziarnistość strukturalna warstwy wywołanej.
Ziarnistość optyczna...............242
Czynniki wpływające na ziarnistość optyczną. Przyczyny powstawania ziarnistości optycznej. Statystyczna teoria ziarnistości.
Ziarnistość subiektywna..............249
Pomiar ziarnistości ..... ............25"
Porównywalność wyników pomiarów. Obiektywne metody pomiaru ziarnistości optycznej. Pomiar ziarnistości subiektywnej w oparciu o widoczność desenia ziarnistego. Pomiar ziarnistości subiektywnej w oparciu o zdolność zacierania rysunku. Pomiar ziarnistości strukturalnej.
Rozdział VIII
ROZDZIELCZOŚĆ
Teoria .r/ozdzielozości .............. 260
Rozdzielczość — zdolność rozdzielcza - ostrość. Niezbieżność obrazu. Rozdzielczość zespołu: obiektyw — warstwa światłoczuła.
Pomiar .zdolności rozdzielczej warstw fotograficznych......265
Ogólne zasady pomiaru. Obiektyw wzorcowy. Deseń wzorcowy. Kamera resolwometru. Technika pomiaru. Ograniczenia metody standardowej.
Bibliografia . . -/; , . . -...... .... 278
Skorowidz..................283





SKOROWIDZ

Absorpcja spektralna barwników 106 absorpcja światła 17 absorpcja barwnika 61 absorpcja kooperatywna 71 antysensybilizacja 82 aparat Brandesa 258 aparat Jonesa i Deischa 253 aparat Selwyna 251 argyrotypia 24
barwoczułość 197, 209, 214 błąd kolorymetryczny 101
centra czułości 31, 38, 189
centra F 37
centra obrazu utajonego 30
centra wywoływalne 30, 33. 40, 189
centra zadymienia 41
charakterystyka sensytometryczna materiałów fotograficznych 161, 176
ciało doskonale czarne 86
ciało spektralnie szare 100
ciało wizualnie szare 100
cyjanotypia 24
czerń maksymalna 176
czułość emulsji 26, 168
czułość kwantowa ziarn 151
czułość materiałów fotograficznych 22
czułość materiałów rentgenograficz-nych 181
czułość praktyczna 165
czułość warstwy fotograficznej 49
czułość własna halogenków srebra 59
czułość ziarn 30
czystość świateł 224
dagerotyp 8 dagerotypia 7 defekty Frenkla 33 defekty Schotky!ego 38 defekty sieci 33 desensybilizacja 60, 73 desensybilizator 74 densytograf Goldberga 121
densytograf TuttleJa 125
densytometr Capstaffa i Purdy!ego 120 densytometr Fraynego i Cranego 127 densytometr polaryzacyjny Martensa 121 densytometr TVAZ Jahody i Lederera 127 densytometria 100 densytometry fotoelektryczne 123 densytometry wizualne 120 deseń wzorcowy 266 diazotypia 23 dojrzewanie chemiczne 27 dojrzewanie fizyczne (pierwsze) 26 doskonała fizycznie korekcja 266 drugie dojrzewanie 27 dymek 27
efekt Calliera 228 efektywność sensybilizacji 77 ekstynkcja molowa 17 elementarna krzywa charakterystyczna 149 elementarna krzywa charakterystyczna
znormalizowana 149, 159 emulsja dwuwarstwowa 170 emulsja fotograficzna 24, 210 emulsja lippmannowska 26, 239 emulsja infrachromatyczna 213 emulsja niesensybilizowana optycznie
(ślepa) 210
emulsja o długiej gradacji 150 emulsja ortochromatyczna 210 emulsja ortopanchromatyczna 212 emulsja panchromatyczna 211 emulsja rektepanchromatyczna 212 emulsja superpanchromatyczna 212 energia aktywacji 43
filtr Daviesa i Gibsona 90 filtr radziecki GOI 91 fluor orentgenografia 181 fot 13
fotochemia 21 fotografia 7, 21
fotografia barwna 9
fotografia na szkle 8
fotograficzne metody 8
fotolityczny rozkład soli dwuazonió-
wych 23
fotoliza halogenku srebra 29 fotometr Goldberga 218 fotometr Lowry"ego 231 fotometr Lummera i Brodhuna 18 fotometr półcieniowy 97 fotometr Pulfricha 121 fotometria 10 fotometryczna kostka 19 fotometryczna kula 111 fotomikrografia 35 fotoprzewodnictwo 32, 74 fotoredukcja chromu 23 fotoredukeja soli żelazowych 23
gęstość optyczna 17, 110, 170, 245 gęstość kopiowania 114 gęstość maksymalna 173 gęstość standardowa 115 gęstość w świetle odbitym 18, 116 gęstość w świetle podwójnie rozproszonym 114
gęstość w świetle rozproszonym 111 gęstość w świetle skierowanym 112 gęstość zadymienia (dymek) 129 gradacja papieru 177 gradient krzywej charakterystycznej 131 gradient względny (ułamkowy) 167 graniczne powiększenie zanikania ziarnistości 253 granulogram 255
hipersensybilizacja 27, 72 histogram kontrastów 218
ilość światła 12 inercja 132, 165 inwersja obrazu 190 izoopaka 185 jasność 12, 14, 172
kalotypia 8 kandela 11, 88
klin fotometryczny (szary) 104 klin żelatynowy 104 kontrast absolutny 267
kontrast sceny 217 kontrastowość 131, 138, 203 kontrastowość najwyższa możliwa 153 kontrastowość papieru 177 kontrastowość właściwa obiektywu 219 kontrastowości współczynnik 131 133 korekcja doskonała fizycznie 266 kryteria gradientowe 166 kryteria światłoczułości 161 krytość 17, 118
krzywa charakterystyczna emulsji 129 143, 148, 156, 223
krzywa czułości 164 krzywa czułości efektywnej 115 krzywa ekstynkcji 67 krzywa kontrastu 164 krzywa reprodukcji 222, 228 krzywa spektralna absorpcji 45 krzywa spektralna czułości 204 krzywa spektralna współczynnika ekstynkcji 17
krzywa wywoływania gęstości optycznej 133
krzywa uczulenia 64 krzywa zadymienia 41 kserografia 7
latensyfikacja 185, 190
liczbowa krzywa charakterystyczna 149
luks 11
luksosekunda 12
lumen 10
materiały bezodblaskowe 170
metoda Daguerre"a 7
metody fotograficzne 7
metody spektrosensytometrii 202, 206
międzynarodowy wzorzec światła 88
mokry sposób kolodionowy 8
monochromator 201
naświetlenie 12, 129 natężenie oświetlenia 11 natężenie promieniowania 11 niezbieżność obrazu 261 normy czułości 163
obiektyw wzorcowy 265 obojętny odcinek solaryzacji 153 obraz fotograficzny 7
obraz ujemny (negatywny) 8 obraz utajony 8, 25. 28 odbicie regularne 18 odbitka pierwsza dopuszczalna 166 odbitka pierwsza doskonała 166 odblask 169 odblaskowość 171 odchylenie standardowe 243 odcinek naświetleń normalnych 130 odcinek niedoświetlenia 130 odcinek prześwietlenia 130 odcinek solaryzacji 130, 153 odcinek użyteczny krzywej charakterystycznej 146
odcinek użytecznych naświetleń 130 odcinek zadymienia 129 okres indukcji 55, 134 ortochromazja 60 ostrość 260 oświetlenie 11, 14
pasmo batochromowe 65
pasmo hipsochromowe (H) 65
pasmo J 65
pierwsza dopuszczalna odbitka 166
pierwsza doskonała odbitka 166
platynotypia 24
pochłanianie światła 16
podcentra 189
powierzchnia doskonale biała 13
powierzchnia doskonale rozpraszająca
światło 13 prawo addytywności działania świateł
barwnych 206
prawo Bouguera i Lamberta 16 prawo Bunsena i Roscoe5ego 93 prawo Grotthusa i Drapera 27 prawo Kirchhoffa 86 prawo Lamberta 13 prawo odwrotnej proporcjonalności 31,
93, 185
prawo stałego stosunku gęstości 135 prawo stałości barw powierzchniowych
234
prawo stałości białości 234 prawo Rayleigha 239 prawo Stefana 86 prawo Webera i Fechnera 20, 131 proces fotograficzny 21 proces negatywowo-pozytywowy 8 promienność 13
próg czułości 161 próg pobudzenia 20 próg wizualny 179 próg zaczernienia 130
reakcje fotochemiczne 22
reakcje sensybilizowane 60
rentgen 182
rentgenografia 181
reprodukcja jasności 216
reprodukcja obiektywna 217
reprodukcja ortotonalna 214
reprodukcja subiektywna 230
resolwometria 85
resolwometry 268
rozdzielcza zdolność 260, 265, 269
rozdzielczość 260, 263
rozkład Poissonne;a 243
równanie Plancka 87
równoważnik fotometryczny 117, 119
sensybilizacja drugiego rodzaju 64, 69
sensybilizacja optyczna 59, 74
sensybilizator chemiczny 25, 27
sensybilizator optyczny 60
sensytogram 92
sensytometr Chapman-Jonesa 101
sensytometr DIN 102
sensytometr Eastman II B 96
sensytometr Edera i Hechta 102
sensytometr Hurtera i Driffielda 96
sensytometr GOI 103
sensytometr Jordana 95
sensytometr otworkowy 97
sensytometr Scheinera 96
sensytometr Tuttle!a 98
sensytometr TVAZ 98
sensytometr Warnerke-Małachowskiego
101
sensytometr zasuwowy 95 sensytometria 85 sensytometria papierów fotograficznych
171 sensytometria materiałów rentgenogra-
ficznych 181 sensytometry 92
sensytometry ze skalą czasową 95 sensytometry ze skalą oświetleniową 97,
99
siatka dyfrakcyjna 199 skala czasowa 93 skala oświetleniowa 93
solaryzacja 48, 191
spektrografy 198
spektrosensytogram 69, 199, 205
spektrosensytometr GOI 201
spektrosensytometria 197
stabilizatory 27
skala fotometryczna 119
stała klina 99 ł
standardowa gęstość wizualna 114
statystyczna teoria ziarnistości 243
stilb 13
stopniowanie papieru 177
strumień świetlny 10
subiektywna czerń absolutna 232
substancja hamująca 145
substancja konserwująca 56
substancja opóźniająca 134
substancja wywołująca 56
substancja obrazu utajonego 134
supersensybilizacja 77, 80
superaddytywność 56
szerokość gradacji 130
światłoczułość 59
światłoczułość materiałów negatywowych 161 światłość 11
techniki fotograficzne 7 temperatura barwy 86, 88 temperatura czarna 86, 88 teoria dwustopniowego mechanizmu powstawania obrazu utajonego 32 teoria Gurneya i Motta 32, 54 teoria krzywej charakterystycznej 148 teoria Miela 45 teoria Moroza 264 teoria rozdzielczości 261 teoria statystyczna ziarnistości 243 teoria subhalogenków 29 transmisja 172 trwałe podcentra 31 twierdzenie Babineta 111
uczulenie pierwszego i drugiego rodzaju 69
utrwalanie 28, 49, 57
użyteczny odcinek krzywej charaktery-stycznej 166, 228
warstwy połówkowe 183 warstwy przeciwrefleksowe 220
widzenie fotopowe 211 widzenie skotopowe 211 współczynnik Calliera 113, 257 współczynnik ekstynkcji 16 współczynnik y 132 współczynnik V 154 współczynnik filtru 208 współczynnik kontrastowości 131, 137, 149, 154
współczynnik Lexisa 248 współczynnik odbicia 18 współczynnik przepuszczania 17 współczynnik redukcji kontrastu 222 współczynnik reemisji 18 współczynnik temperaturowy czasu wywoływania 140 współczynnik wywołania 132 współczynnik zamglenia 221 wydajność sensybilizacji 72, 75
wykładnik Schwarzschilda 185 wywoływacz fotograficzny 56 wywoływanie 49, 54, 107, 133, 139, 175 wywoływanie emulsji technicznych 143 wywoływanie inwersyjne 191 wywoływanie wyrównawcze 145 wzorcowe żarówki 92 wzorzec światła 86, 88 wzór Fresnela 219 wzór Nuttinga 118
zaczernienie 52, 129
zaczernienie emulsji 152
zaczernienie kliszy 35
zadymienie 27, 42, 137
zdolność rozdzielcza 260, 265, 269
ziarnistość optyczna 236, 242, 250
ziarnistość strukturalna 236, 238, 240, 257
ziarnistość subiektywna 236, 249, 252, 256
ziarnistość warstw fotograficznych 235
zjawiska wrażliwe na strukturę 30
zjawisko Alberta 191
zjawisko Claydena 190
zjawisko Debota 195
zjawisko Eberharda 108
zjawisko Herrschla 194
zjawisko odblasku 169
zjawisko Sabbatiera 195
zjawisko superaddytywości 56
zjawisko Villarda 191
znormalizowana gęstość kopiowania 115





BIBLIOGRAFIA

[I] Ataney W., The Failure in a Photographic Law with Very Intenee Light. Photogr. J., 18, 302 (1894).
[1] Abribat M., Pourradier J., Dawid J., Influence du potentiel d5oscyre-duction et du pH du revelateur sur 1'allure du developpement, Sci. Ind. Photogr., 121 (1949).
[2] Abribat M., Considerations generales sur le rendu photographique des luminositśs, Sci Ind. Photogr., 177 (1935).
[1] Allen van W. W., Sensytometria filmów i ekranów wzmacniających w radiografii, Photogr. Eng., 2, 211 (1951). [WecUIug Sci. Ind. Photogr., 32 (1953).]
[1] Amman-Brassi H., Etudtesi piar nephelomśtrie et par mficroscopie eleotro-nique de la maturation physique des emu]sions cle gelatinochlorure d7argent. Colloąue sur la sensibilite, Paris 1953, str. 161.
[lj A h a c t a c e b m h B. C. h O p e h k e ji ł K). M., 7K3T&, 11, 127 (1941). [Według Ycu. HayHH. Ooiorp., M3fl. AH CCCP, 155 (1951).]
[1] Arens H., Studien iiber Solarisation:
I - Z. miss. Photogr., 28, 91 (1930).
II - tamże 28, 98 (1930).
III - tamże 28, 229 (1930).
IV - tamże 28, 341 (1930).
V - tamże 29r 127 (1931).
VI - tamże 31, 317 (1933).
VII - tamże 32, 105 (1934).
[1] ASA, Normalizacja sensytometrii papierów fotograficznych, Am. Standards
Assoc, PH2, 2-1953. [Według Sci. Ind. Photogr., 310 (1953).] [1] Baillaud J. [Według Sci. Ind. Photogr., Mem., 40 (1925).] [lj BeKyHOB B. A., K(&X, npoM., 3, 13 (1945). [Według ycn. xhm„ 22; 1232 (1953)-] [1] Berg W- F., Marriage A., Stevens G. W., Latent Image Distribu-
tion, J. Optical Soc. Am., 31, 385 (1941). [1] Bodlander G., Ober einige coniiplexe Meta]lverbindun.gen, Ber., 36, 3933
(1903). [1] B o r n e m a n on W., T u 111 e C, An Intensity Scalę Sensitometer that Works
at Intensity - Time Levels Used in Practical Photography, J. Optical Soc. Am.,
32, 224 (1942). [1] Boućek J., Pfispevek k sensitometrii fotografiekych desek a papiru, Sbor-
nik Ćeske Wysoke Skoly Technicke w Brnę 1931, str. 14. [2] B o u ć e k J., Novodobś sensitometricka kontrola laboratorniho procesu,
Pfehled fotogr. film. techn., 25 (1949). [3] Boufiek J., Sensytometria filmu czarnobiałego, Brno 1951. (Streszczenie cyklu
wykładów.) [1] Bouguer M.r Essai d^ptiąue sur la gradation de la lumiere, Paris 1729
Claude Jombert. [1] Boven J. E., The Chemical Aspects of Light, Oxford 1946, str. 265.
[1] Brandes H., Apparate zur Messung der Kdrnigkeit entwickelter graphischer Schichten, Veroffentlichungen wiss. Zentr. Laboratoriums 58 (1935). 1fUl 4
[1] Brooker L. G. S. i inni, Spatial Configuration, Light Absorption and sitising Effects of Cyanine Dyes, J. Photogr. Sci., 1, 173 (1953),
[1] Bruscaglioni R., La determinazione del potere risolutivo delie emul I fotografiche con un nuove tipo di interferometro, Ottica, 1, 23 (1935) im Sci, Ind. Photogr., 241 (1936),]
[2] B.ruscaglioni R., II risolvometro Bruscaglioni per" emulsioni fotografiche Ottica, 2, 197 (1937).
[1] Burmistrow F. Ł., Przyrząd do pomiaru zdolności rozdzielczej warstw
światłoczułych, Ż. techn. Fiz. USSR, 3, 1079 (1936). [Według Sci. Ind. Photog
204 (1936).]
[2] EypMHCipoBO. JI., ToHHan dioTorpacpMH, MocKsa, JIeHHHrpa,n; 1939, O5opoHrn3 [1] C a 11 i e r A., The Absorption and Scatter of Light by Photographic Negatives
Measured by meam of the Martens1 Polarisation Photometier, Photogr. J. 49
200 (1909) oraz Z. wiss. Photogr., 7, 257 (1909). [1] Car roli B. H., West W., Energy Transfer in the Photo-Sensitisation oi
Silver Halide Photographic Emulsions: Optical Sensitisation, Supersensitisation
and Antisensitisation, J. Chem. Phys., 19, 417 (1951). [2] C a r r o 11 B, H., West W., Optical Sensitisation of Photographic Emulsions,
Bristol Conference 1950; Photographic Sensitivity, London 1951, str. 162, Butter-
worths Publ.
[1] Chateau H., Pourradier J., Contribution a 1'etude du fixage. Sci. Ind.
Photogr., 129 (1953).
[1] Clark W., Standard Development, Photogr. J., 65, 76 (1925). [1] Clerc L. P., La technique photographique, Paris 1934, str. 355. [1] Conklin O. E., Some Applications of the Coraparison Microscope in the
Film Industry, J. Soc. Motion Picture Eng., 16, 159 (1931). [1] C r i n o B., Sul potere risolutivo delie emulsioni sensibili in luce bianca,
Ottica, 3, 304 (1938). fl] Czibisow K. W., Teoria procesu fotograficznego, Moskwa 1935. Kinofoto-
izdat. (Według E. C. K. M e e s, The Theory of the Photographic Process,
New York 1942, str. 466.) [2] HhSbcoe K. B-, Tmtob A. A., MnxaiiJiOBa A. A., HoBbie aaHHŁie o n
pofle cpOTorpadjMMecKOH HyBCTBMTejitHOCTM, flAH CCCP, 54, 713 (1946). [3] Hh6hcob K. B-, Thtob A. A., M m x a Vi ji o b a A. A., HoBŁie aamiŁie o n.
pofle dpoTorpadpM^ecKow HyBCTBMTejibHOCTH, 2KctX, 21, 643 (1947). [4] HhBhcob K. B., M k x a ii ji o b a A. A„ Abtopck. CBMfleT. Jfc 73274, 1948.
dług: K. B. Hm 6 we o b; A. A. Thtob,A. A. Mu x a Ps. ji o b a, ripupcjta qeH
CBeroHyBCTBHTejibHocTH, ycn. HayHH. c&oiorp., M3fl. AH CCCP, 169 (iyoi).
paTypa [5].] [5] Hm6mcob K. B., Tmtob A. A., M h x a H Ji o b a A. A., BjiMHHHe 3ep
coeflKHeHHfi na KMHeTMKy XMMHHecKoro co3peBaHMH dp0T0ipad3HiiecKHx 3My
RAH CCCP, 78, 319 (1951) ^ .^
f6] Hh6mcob K. B., O npHpo^e (pOTOrpacpMneCKoii HyscTBMTejifcHOCTM, ycn. H
^OTorp., M3fl AH CCCP, 159 (1951). [7] H m 6 h c o b K. B., T h t o b A. A., M n x a ń ji o b a A. A., ripiipofla uetrrpoi
TonyBCTBMTejibHocTH u ynacTHe 5KejiaTtiHa b mx o5pa3OBaHHH, yc .
OoTOrp., M3fl. AH CCCF: 167 (1951).
[8] HhBkcobK. B., O npHpofle i^eHTpoB CBeToiyacTBMTejitHOCTM cpoTorpadpHHecKnx
3Myjit.cnn, ycn. xmm,, 22, 1226 (1953). (1] Daur G., There Munsiter 1908, Brit. J. Photogr., 56, 28 (Juty) i 20 (August)
(1909). [Według M. M u d r o v Ć i ć, La Sursensibilisation chromatiąue, Sci.
Ind. PhotogT., 47 (1953).] jl] Davey E. K., Gauntlet D. M., Płyty dla spektrografii o praktycznie
stałym kontraście w ultrafiolecie, J. Soc. Chem. Ind., 64, 70 (1945). [Według Sci.
Ind. Photogr., 139 (1945).] [1] Da vis R., Gibson K. S., Filters for the Retproduction of Sunlight and
Daylight and the Determination of Color Temperaturę, Miscellaneous Publica-
tions Bureau of Standards No 114, 1931. [1] Defaot- R., L^ffet Herschel sur limiages ipiartiellemeat detruites par 1'acide
chromiąue, Buli. Soc, Hoyale Sci. (Liege), 10, 675 (1941) oraz 11, 126, 364, 498
(1942). [Według Sci. Ind. Photogr., 256, 258 i 259 (1942).] [1] Dickinson H. O., Sensitizing by Tiacarbocyanine Dyes, Photogr. J., 97,
8813 (1948). [2] Dickinson H. O., Some Aspects of the Dye Sensitisation of Photographic
Emulsions, Photogr. J.t 90B, 142 (1950). [1] Dziobek W.P Influence du champ peripheriąue sur le seuil de visibilite
dians des mestures photometriciues, Sci. Ind. Płiotogr., 167 (1:949). [1] E d e r J. M., Geschichte der Photographie, Halle 1932, str. 625 (i inne). [2] Eder J. M., Geschichte der Photographie, Halle 1932, str. 651. [3] E d e r J. M., Ein neues Graukeilsensitometer fiir Sensitometrie, fur photo-
grajphische Kofpierverfahren und wissenschatftliche Lichtmessungen, Photogr.
Korrespondenz, 56, 244 (1929).
[1] Eggert J., Noddack W., Zur Priifung des photochernischen Aquivalent-
gesetzes an Trockenplatten, Z. Phys., 20, 299 (1923). [2] Eggert J., Noddack W., Berichtigung zur Arbeit: Zur Priifung des- ,
Aquivalentgesetzes an Trockenplatten, Z. Phys., 21, 264 (1924). [3] Eggert J., Noddack W., Zur Prufung des Quanten-Aquivalentgesetzes
an einigen Halogensilberemulsionen, Z. Phys., 31, 922 (1925). [4] Eggert J., K ii s t e r A., CaUierquotient und mittlerer Korndurchmesser
entwickelter photographischer Schichten, Veróffentlichungen wiss. Zentral-Labo-
ratoriums Agfa, 4, 49 (1935).
[5] Eggert J.P Quelques expśriences statistiques sur la sensation de contraste des imiag^es avec ou sanS1 eciadrage du charnip ;peripheriqu!&, Sci. Ind. Photogr.,
41 (1948).
16] Eggert J., Queiques expśriences statistiques sur la sensation de contraste des images avec ou sans eclairage du ehamp ,perij)heriquie. Sci. Ind. Photogr., 204
(1949).
[7] Egge.rt J., Oznaczanie czułości warstw negatywowych dla fotografii obrazowej, Schweiz. Photo Rwndschau, 12, 193 (1948). Według Sci. Ind. Photogr.,
331 (1948).]
[1] Evans R. M., Hanson W. T., Reduction Potential and Photographic Developers; The Effect of Sulfite in Developer Solution, J. Phys. Chem., 41,
509 (1937). [2] Evans R. M., Kłute J., Brightness Constancy in Photographic Repro-
duetions, J. Optical Soc. Am., 34, 533 (1944).
ii] Ewa F., Der Einfluss der Polydispersitat und der Solvatation auf die Licht-streuung cler Silberhaloid-Gelatinesuspensionen, Z. wiss. Photogr., 47, 145 (1952).
[1] OaepMaH r. n., K^X, npOM., 2, 31 (1934). [Według ycn xmm 22 Kto- „
JlMTepaTypa [20].] " Ms 1232 ^53,.
[1] Falta W., Uber Schwarzungsmessung photographischer Papie,re 7 Photogr., 37, 247 (1938). ! m x
[1] Ferguson W. B., Investigations on the Temperaturę Coefficient of soda Developer, Photogr. J., 50, 412 (1910).
[1] Filon L. N. G. [Według E, CK. Mees, The Theory of the Photom- w Process, New York 1942, str. 731.]
[1] F ó r s t e r Th., Naturwiss., 33, 166 (1946). [Według O. H. D i c k i Beview of Optical Sensiitizing, J. Photogr. Sci., 2, 51 (1954).]
(1] F r a y n e J. G., Crane G. R., A Precision Integrating Sphere Densitometer J. Soc. Motion Picture Eng., 35, 184 (1940).
fl] Frieser H., Hornung W., Ziarnistość i zdolność rozdzielcza" pozytywnych obrazów fotograficznych, Z. wiss. Photogr., 32, 88 (1932). [Według Fort-schritte der Photographie, Band III, Leipzig 1944, str. 75, Herausgegeben von E. Stenger i H. Staude.]
[2] Frieser H., Kornigkeit und Auflosungsvermogen. Fortsehritte der Photographie, Band II, Leipzig 1940, str. 313, Herausgegeben von E. Stenger i H. Staude.
[1] Goldberg E., Der Aufbau des .photographischen Eildes, Halle 1925.
[1] Tojiy6 C- M., Kmpm jijiob E. A., Tp. Oągcck. roc. yn-Ta ((5i-i3HKa), 2. 5 (1940). [Według ycn. xhm, 22, 1226 (1953). JIwTepaTypa [34J.J
[1] ropoxoBCKWM IO. H., JI e b e h 6 e p r T., HccneflOBaHMe 3gphmctow crpyKiy-pbi npoHBjieHHi.ix (poTOrpacbMMeCKHx cjioes, Ycn. HayHH. c&OTorp., H3fl. AH CCGP, 86 (1951).
[1] rOCT 2817-45, OoTorpacpHnecKwe MaTepnaJibi Ha npo3paHHOH noztJioiKKe. MeTOfl
o6meceHCMTOMeripMHecKoro wcniiiTaHiia. [2] rOCT 2818-45, OoTorpadpHnecKwe MaTepHajiti Ha npo3paHHOii noflJiojKKe. Mcto,i
cneKTpoceHCHTOMerpHHecKoro KCiiŁiTaHHH. [3] FOCT 2819-45, OoTorpacpKHecKwe MaTepnajiBi Ha npo3paHHOśł no^JioKKe. Me-rofl
pe3OJitBOMeTpnHecKoro McnbrraHtfa.
[1] Gurney R. W-, Mott N. E., The Theory of the Photolysisof Silver Bro-mide and the Photographie Datent Image, Proc. Roy. Soc. (London), 164A, 1 (1938). Patrz także: N. F. Mott i R. W. Gurney., Electronic Processes in łonie Crystals, wyd. 2, Oxford 1950, str. 227, Clarendon Press. [1] Hamm F. A., Conier J. J., The Electron Microscopy of Photogra; Grains. Specimen Preparation Techniąues and Applications, J. Applied. Phys., 24, 1495 (1953).
[1] H a u t o t A., S a u v e n i r H., Sur 1'effet Debot, Sci. Ind. Photogr., [1] Hedges J. M., Mitchell J. W., Some Experiments on Photographie Se:
sitivity, Phil. Magazine, 44, 357 (1953). [1] Heydecker W. A., Resolution rapide de quelques problemes usuel
sensitometrie, Sci. Ind. Photogr., Mera., 21 (1925).
[1] Higgins G. C, Jon es L. A., Definicja i pomiar ostrości obrazów graficznych, J. Soc. Motion Picture Eng., 58, 277 (1952). [Według Sci. Photogr., 313 (1952).] [1] Hilsch R„ Pohl R. W., Zur Photochemie der Alkali- und Silber
nidkristalle, Z. Phys., 64, 606 (1930).
[1] H o er I i n H., The Photographie Action of X-Rays in the 1,3 to 0,01 A R J. Optical Soc. Am., 39, 891 (1949).
[2] Hoerlin H., Hamm F. A., Electron Microscopical Studies of the Latent Image Obtained by Exposures to Alpha Particles, X-Rays and Light, J. Applied
Phys., 24, 1514 (1953). [1] Hoppe W., Kolloid-Z., 101, 300 (1942); Koltoid-Z., 109, 21 (1944). [Według
H. O. Dickinson, Review of Optical Sensitizing, J.Photogr. Sci., 2,51(1954).] [1] Hurter F., Driffield V. C, Photochemical Investigation and a New
Method of Determination of the Sensitiveness of Photographie Plates, J. Soc.
Chem. Ind., 9, 455 (1890). ra] Hurter F., Driffield V. C, Relation between Photographie Negatives
and their Positives, J. Soc. Chem. Ind., 10, 100 (1891). [1] Hiibl A., Die Lichtfilter, Halle 1921, str. 59.
[2] Hiibl A. F., Photogr. Korrespondenz, 64, 229, 265, 299, 332 (1928). [1] Iliński M., Zagadnienie oznaczania stapniowania papierów fotograficznych,
Fotograf Polski (1936).
[2] Iliński M., Hodbod R., Weidemann H., Oznaczanie gradacji papierów fotograficznych, Świat Fotografii, 16 (1950) (czerwiec-lipiec). I [l] Ingarden R. S., Mikuaiński J. G., Uwagi teoretyczne o ziarnistości
wywołanych warstw fotograficznych, Prace Wrocł. Tow. Nauk., 41B, 5 (1952). [1] International Standard Organisation, International Standard for DdffiUse Transmis&ion Density. Draft ISO Recomendation No 4, January 1951. I [1] James T. H., Mechanism of Development. I. The General Effect of Oxida-tion Products on the Development Process and the Naturę of the Induction Period, J. Phys. Chem., 43, 701 (1939), [Wifflug Sti. Ind. Photogr., 249 (1939).) I [2] James T. H., Kilka czynników wpływających na kinetykę wywoływania,
R. P. S. Centenary Conference 1953. [Według Sci. Ind. Photogr., 243 (1954).] [ [1] Janko B., Janez Puhar (1814—1864) pionier fotografii. Almanach mednar.
fotogr., grudzień (195S). [Według Set. Ind. Photogr., 214 (1953).] [1] Jelley E. E., Spectral Absorption and Fluorescence of Dyes in the Molecular
State, Naturę, 138, 1009 (1936). [1] Jones L. A., Deisch N., The Measurement of Graininess in Photographie
Deposits, J. Franklin Inst., 190, 657 (1920). [2] Jones L. A., A Motion Picture Laboratory Sensitometer, J. Soc. Motion
Picture Eng., 17, 536 (1981); patrz, także: E. CK. Mees, The Theory of the
Photographie Process, New York 1942, str. 614. [3] Jones L. A., The Evaluation of Negative Film Speeds in Terms of Print
Quality, J. Frcmklin Inst., 227, 297 i 497 (1939). [4] Jones L. A., Nelson N. C, A Study of Various Sensitometrie Criteria
of Negative Film Speeds, J. Optical Soc. Am., 30, 93 (1940). [5] Jones L. A., Condit H. R.T The Brightness Scalę of Exterior Scenes and
the Computation of Correot Photographie Exposure, J. Optical Soc. Am., 31,
651 (1941). [6] Jones L. A., Nelson C. N., The Control of Photographie Printing by
Measured Characteristics of the Negative, J. Optical Soc. Am., 32, 558 (1942). [7] Jones L. A., Higgins G. C, Związek między ziarnistością subiektywną
i ziarnistością obiektywną warstw fotograficznych, J. Optical Soc. Am., 35, 435 (1945). [Według Sci. Ind. Photogr., 263 (1945).] [8] Jones L. A., Higgins G. C, Ziarnistość obrazów fotograficznych II.
Wpływ zmian aparatury i techniki analizy wyników pomiarów, J. Optical Soc. Am., 36, 203 (1946). [Według Sci. Ind. Photogr., 224 (1946).]
ł
[9] Jones L. A., Recent Developments in the Theory and Practice Reproduction, Photogr., J., 88B, 126 (1949).
[2] KapTywaHCKHń A. JI., MeHKjinp n. E., CsoMCTBa cpoToiPacpHll
cjioh npM pa3,niHHOH fljiHTejibHocTH HenpepbiBHoro ocBemeHKH JK3T3)
(1951). 1 Łt 53:)
[1] Kies er H., Zur Photolyse des bindemittelfreien Silberbromides (Silh h^
stimmung), Z. wiss. Photogr., 26, 1 (1928/29). [lj Kmphjijiob E. A., O cneKTpe aScopSuwu cpoToxnMH:iecKM OKpaiueHHoro rajt
n/moro cepeGpa, Msb. AH CCCP, OOH, 12, 533 (1948). [2] Kmphjijiob E. A., K sonpocy o ueHTpax a6cop5uwH b dpoToxHMn-4ecKw o
uieHKOM rajioMflHOM cepe6pe, M3D. AH CCCP, OOH, 14, 525 (1950). 13] KhpkjijiobE, A, A5cop6ipux cBeTa u.eHTpaMM oKpacKM b rancm^HOM cepeSne
Ycn. Hayra. ^OTOrp., 183 (1951), M3fl. AH CCCP. [4] Khpmjijiob E. A., H e c t e p o b c k a h E. A., CneKTp norjiomeHHa BHyTpeHHn
ijeHTpoB e 3^pHax jiwnnMaHOBCKOH 3mvjiłchh, ftAH CCCP, 88. 495 (1953). [1] Kendall J. D., Phenidone; a New Commercial Developing Agent, Brit. J
Photogr., 100, 56 (1953).
[1| Klughardt A., Untersuchungen iiber eine gleichabstandige Graureihe Z. Sinnesphysiol., 67, 69 (1936).
[1] Koch P. P., V o g 1 e r H.r Uber die Ausscheidung von Silfoer aus Silber-
-halogeniden durch intensive Belichtung, Ann. Phys., 77, 495 (1925). [1] Koch B., Oznaczenie średniej wielkości ziarn emulsji niewywolanej przez
pomiar jej zdolności rozpraszania światła. Praca doktorska, Eidgen. Techn. Hoch-
schule, Ziirich 1953, nr 2183. [Według Sci. Ind., Photogr., 99 (1954).] [1] Koslowsky R., Gold in photographischen Emulsionen, Z. wiss. Photogr.,
46, 65 (1951). [1] K r e v e 1 d v a n A., Das photographische Summengesetz und sein Giiltig-
keitsbereich, Phys. 1, 60 (1933). [2] Kreveld van A., Ein Gesetz fur die Schwarzungskurven bei Mischfarben,
Z. wiss. Photogr., 32, 222 (1934). [1] Kiister A., Eine objective Methode zur Bestimmung des Reflexionslichtho-
fes. Veróffentlichungen wiss. Zentr. Laboratoriums Agfa, 4, 69 (1935). [1] Lehmann E. i Tausch E., Zum Chemismus der Metol-Hydrochinon-
-Entwicklung, Photogr. Korrespondenz, 71, 17 (1935). [1] Lescynski W., Z. wiss. Photogr., 24, 261 (1926/27). (Według W. Meidi
g e r, Die Theoretischen Grundlagen der photographischen Prozesse, Wien II
str. 107. Kandbuch der wissenschaftlichen und angewandten Photograpl
Band V, Herausgegeben von A. Hay.) [1] Leven:son G. I. P., The Elon-HydToąuinone Developer-II, Photogr. J. 8
2 (1949). [2] L e v e n s o n G. I. P. The Elon-Hydroquinone Developer-III, Photogr. J., 8
13 (1949). (3] Levenson G. Z. P., The Elon-Hydroquinone Developer-IV. Developme
Elon and by Hydroąuinone, J. Photogr. Sci., 1, 117 (1953). [1] Lew koje w I., Na ta ns,on S., The Relation between the Struct
Thiacarbocyanines and their Capacity for Second Type Sensitisation, Acti
sicochem. URSS, 21, 437 (1946). „-- -
[1] Loening E. E., Chemical Sensitisation of a Silver Bromide Soł. Phol
Sensitivity, Bristol Conference 1950, London 1951, str. 126.
[2] Loening E. K.r Sensibilisation d!un soi de bromure d!argent par un sulfure soluble, Colloąue, Paris 1951/53, BrtjP. 199.
[1] Lowry E. M., Some Experiments with Binocular and Monocułar Vision, J. Optical Soc. Am., 18, 29 (1929).
[2] Lowry E. M., An Instrument for the Measurement of the Graininess of Photographic Materials, J. Optical Soc. Am.t 26, 65 (1936).
[lj Lunacharsky A. W., Untersuchung photographischer Papiere, Photogr. Korrespondenz, 67, 141 (1931).
[1] Liippo-Cramer E, Versuche iiber Negativ Entwicklung bei hellem Lichte, Photogr. Ind., 378 (1920).
[2] Liippo-Cramer H., Photographische Hellicht-Entwicklung, Z. Angew. Chem., 40, 1225 (1927).
[1] Luther R., Normung von Negativmaterial fur bildmassige Aufnahmen, Be-richt iiber den VIII internationalen Kongress fiir wissenschaftliche und ange-wandte Photogr., Dresden 1931, str. 102.
[1] Markocki W., Zależność mleczności warstw światłoczułych od stężenia przestrzennego halogenku srebra, Zeszyty Nauk. Politechniki Wrocl., Nr 4 (Chemia I), 21 (1954).
[1] M e e s E. C. K., The Theory of the Photographic Process, .New York 1942,
str. 382. [2] Mees E. C. K., The Theory of the Photographic Process, New York 1942,
str. 588. [3] Mees E. C. K., The Theory of the Photographic Process, New York 1942,
str. 707. [1] M e i d i n g e r W., Untersuchungen iiber die photographische Schwarzungs-
kujrve, Z. Phys. Chem., 114, 89 (1924).
[2] M e i d i n g e r W,, Die Theoretischen Grundlagen der photographischen Prozesse. (Handbuch der wissenschaftlichen und angewandten Photographie, Band V,
Wien 1932, str. 77. Herausgegeben von A. Hay.) [2] MeftKJiflp n. B., norjiom;eHne osera u,eHTpaMH cKpbiToro cboTorpacbwHecKoro
M3o6paKeHHH, SAH CCCP, 69, 23 (1949). [1] M e h k ji h p n. B., C t e n a h o b, flAH CCCP, 54, 799 (1946). 2KOX, 20, 17 (1947).
(Według: A. H. TepeawH, cPotoxhwmh KpacMTe.neM 1947, star. 2S5). [3] M e ii k ji h p II. B., II y u, e ii k o E. K., ^0T03neKTpHHecKHe CBoiiCTBa KpMCTa.iuiOB
ra^OHflHoro cepeópa, flAH CCCP, 73, 63 (1950). [4] M e ii k ji h p II. B., npHpojia CEeTOHycTBiiTejibHOCTii cpoTorpacbHHecKHX cjioeB,
AAH CCCP, 17, 391 (1951). [1] M i e G., Beitrage zur Optik triiber Medien, speziell kolloidaler Metallosungen,
Ann. Phys., 25, 377 (1908).
[1] Mitchell J. W., Sensibilite des grains de bromure d;argent, Sci. Ind. Photogr., 361 (1948).
[2] Mitchell J. W., Lattice Defects and Latent Image Formation in Silver Ha-lides. Photograiphic Sensitivity, Bristol Conference 1950, London 1951, str. 242.
[3] Mitchell J. W., A Contribution to the Theory of Photographic Sensitivity, J. Photogr. Sci., 1, 110 (1953).
[1] M o p o 3 JI. II., Pa3peiuaK)iqaji CHJia coBoKyrmocTH dpoTorpadpMHecKoro cjioh w a6e-paanoHHoro o5-beKTHBa, ycn. Hay^H. "JJOTorp., 135 (1951), H3fl. AH CCCP.
El] M u 11 e r E., Zur Photolyse des bindemittelfreien Silberbromids (Brombe-stimmung), Z. wiss. Photo^r., 26, 193 (1928/29).
[1] Natanson S., Interactiom of Sensitiising Dyes w,ith Silver Ions, Acta Phu-
sicochem. URSS, 21, 430 (1946). [2] Natanson S., The Structure of the Sensitisation Spectra of Cyanine Dyes
Acta Physicochem, URSS, 21, 451 (1945). [1] Nietz A. H., (Według E. C. K. Me es, The Theory of the Photographic
Process, New York 1942, str. 428.) [1] Norma resortowa RN-54/CUK-P0005, Płyty i błony fotograficzne do
użytku ogólnego. Metoda pomiaru zdolności rozdzielczej użytkowej.
[2j Norma Resortowa NR-53/CUK-P0003, Płyty i błony fotograficzne do
użytku ogólnego. Metoda badania sensytometrycznego. [3] Norma Resortowa RN-53/CUK-P0007, Papiery fotograficzne. Metoda
badania sensytometrycznego i znakowanie. [1] Nutting P. G., On the Absonption of Light in Heterogeneous Media, Phil.
Magazine, 26, 423 (1913).
[1] Ostrowski S., Porównanie elementarnej krzywej charakterystycznej i liczbowej krzywej charakterystycznej warstwy fotograficznej. Praca magisterska
wykonana w Katedrze Fototechniki we Wrocławiu w 1954 r. (nie publikowana). [1] Owen R. E., Sanders T. D„ The Dependence of the Reflection Density
of & Photographlic Paper on the Orientation of the Paper with resipect to the
Incident Light, Photogr, J., 73, 398 (1933). [1] Pourradiei J., Abribat M., La notion de potentiel d|!oscyreduction appli-
guee au developpement, Sci. Ind. Photogr,, 204 (1944). [1] R e i n d e r s W., Dingemans P., Die Oxydationsgeschwindigkeit von Me-
tol mit Luftsauerstoff und der Einfluss von Natriumsulfit auf diese Geschwin-
digkeit, Rec. traw. chim., 53, 239 (1934). [2] R e i n d e r s W., Le role du potential de reduction du revelateur dsns le
developpement de 1'image Iatente, IX Congres International de Photographie
Scientifique & Appliąuee, Paris 1935, str. 345. t3] Reinders W., Beukers M. C. F., Fine Grain Developers and a Method
of Determining the Graininess of Photographic Plates, Photogr. J., 78, 192 (1938). [1] R o m e r W., Studium wywoływania wyrównującego, Przemyśl Chem., 18.
533 (1934). [2] Romer W., Markocki W., Biernat J., Expression numeriąue de
la sensibilite basee sur les pentes minima relatives, IX Congres International
de Photographic Scientifiąue & Appliąuee, Paris 1935, str. 605. [3] Romer W., Rajski W., Investigations Concerning Practical Sensitometry
of Photographic Papers, Photogr. J.t 82, 66 (1942), [4] Romer W., Selwyn E. W. H., An Instrument for the Measurement of
Graininess, Photogr. J., 83, 17 (1943). [5] Romer W., Studium doświadczalne rozdzielczości negatywu fotograficznego,
Roczniki Chem., 22, 112 (1948). [6] Romer W., Lipski K., Korekcja obiektywów fotograficznych doskonała
fizycznie, Prace WrocŁ Tow. Nauk., 41B, 17 (1952). [7] Romer W., Ziarnistość obrazów fotograficznych, Prace Wrocł. Tow. Nauk.,
41B, 29 (1952).
[8] Romer W., Brzeziński E., Obrazy ziarniste uzyskane za pomocą obiektywów o korekcji doskonałej fizycznie, Prace Wrocł. Tow. Nauk. 41B, 57 (1952). [9] Romer W., Władysław Małachowski-Leon Warnerke, Wiadomości Chem., 6,
473 (1952).
[10] Romer W., Ziarnistość i rozdzielczość obrazów fotograficznych, Warszawa
1953, PWN. [1] Rzymkowski J., Le potentiel d5un systeme oxyreducteur est-il le seul
facteur determinant du developpement chimiąue, Sci, Ind. Photogr., 1 (1951). [1] S a n d v i k O., The Dependence of the Resolving Power of a Photographic
Materiał upon the Contrast of the Object, Photogr. J., 68, 313 (1928). [1] Sawostjanowa M., L"argent colloidal et la theorie de 1'image Iatente. IX Congres Intennatioiial de Photographie Scientifique & Appliquee, Paris
1935, str. 94.
U] Scheffers H., Studien uber Solarisation, Z. Phys., 20, 109 (1923). [1] S c h e i b e G., Uber die Veranderlichkeit der Absorptions-spektren in L6-sungen und die Nebenvalenzen als ihre Ursache, Z. angew. Chem., 50, 212 (1937). [2] S c h e i b e G.. Reversible Polymerisation als Ursache neuartiger Absorbtions-
bandetn von Fartetoffen, Kolloid-Z., 82, 1 (1938). [3)] Scheibe G., Z. Elektrochem., 52, 283 (1948). [Według O. H. Dickinson,
Review of Optical Sensitizing, J. Photogr. Sci., 2, 51 (1954).]
[1] S c h e i n e r J., Application de la photographie a la deteranination des gran-deurs stellaires, Buli. du Comite Pernwnent Internatiorwl VExecution Phota-graphiąue de la Carte du Ciel, 1, 227 (1889). [1] Schwarz G., Sur la repartition spectrale de la sensibilitś des emulsions
photographiąues sensibilisees par les cyanines. Sci. Ind. Photogr., 233 (1939). [1] S c h w a r z s c h i 1 d K., Uber Abweichungen vom Reziprozitatsgesetz, fur Brom-
silbergelatine, Photogr. Korrespondenz, 36, 109 (1899),
[1] Selwyn E. W. H., A Theory of Graininess, Photogr. J., 75, 571 (1935). [2] Selwyn E. W. H., Experiments on the Naturę of Graininess, Photogr. J,, 79,
513 (1939). [3] Selwyn E. W. H., Te arie J. L., The Performance of Aircraft Camera
Lenses, Proc. Phys. Soc, 58(s), 493 (1946). [1] Sheppard S. E.. Me es E. C. K., Investigations on the Theory of the
Photographic Process, London 1907, Longmans Green & Co.
[2] Sheppard S. E., Photographic Gelatin, Photogr. J., 65, 380 (1925).
[3] Sheppard S. E., T r i v e 11 i A. P. H., Uber den p-Aminophenol-Entwickler
als Standard Entwickler fur die Sensitometrie, Bericht uber den VIII interna-tionalen Kongress fur wissenschaftliche und angewandte Photografie, Dresden
1931, str. 113 i 425. [1] S i ede nt opf H., Uber Kornigkeit, Dichteschwankungen und Vergrosserungs-
fahigkeit photographischer Negative, Phys. Z., 38, 454 (1937). [1] S i 1 b e r s t e i n L., The Eff ect of Gradual Light Absorption in Photographic
Exposure, J. Optical Soc. Am., 32, 326 (1942). [1] S p e n c e J., C a r r o 11 B. H., Desensybilizujące działanie barwników sensy-
bilizujących, J. Phys. & Colloid. Chem., 52? 1090 (1948). [Według Sci. Ind.
Photogr., 372 (1949).] #
U] Stevens G. W. W., The Mechanism of Photographic Reversal. Pt. II. The
Albert Effect, Phot. J„ 79, 27 (1939). [2] Stevens G. W. W., Sensibilisation dfemulsions photographiques par les so-
lutlonsi d!hy.drogene sulfure, Colloąue sur la semsitoilite des crisitaux et des
emulsions photographiąues, Paris 1951/53, str. 194. [1] Threadgold S. D., The Measurement of Graininess, Photogr. J., 72, 348
(1932).
[1] - T h u b a n d C, Eggert S., Uber Elektrizitatsleitung in. festen kristallisier-ten Verbindungen, Z. anorg. Chem., 110, 196 (1920).
[1] Tutti e C, A Recording Physical Densitometer, 3. Optical Soc. Am., 26, 282 (1936).
[1] Vassy A., Vassy E., Source Jumineuse pour la sensitometrie des emul-sion& radiographiąues utilisees avec ecrans renforcateurs au tungstate de cal-cium, Sci. Ind. Photogr., 142 (1944).
Ił] Vogel H., Uber die Lichtempfindlichkeit des Bromsilbers fiir die sogenannten chemisch unwirksamen Farben, Ber., 6, 1032 (1873).
11] B a b mji o b M. C, M3b. Om3. hhct. h mhct. 6hoji. cpH3., 1, 92, 96 (1920). [Według A. H. TepeHiiH, Ootokmmmh KpacHTejiefi, MocKBa 1947, Y3fl. AH CCCP.]
[1] W e b b J. H., The Effect of Temperaturę upon Reciprocity Law Failure in Photographic Exposures, J. Optical Soc. Am., 25, 4 (1935).
[2] Webb J. H., Evans C. H., An Experimental Study of Latent Image For-matio.n by means of Interrupted and Herschel Exposure& at Low Temperaturę, J. Optical Soc. Am., 28, 249 (1938).
[3] Webb J. H., Evans C. H., The Failure of the Photographic Reciprocity Law at Low Intensity, J. Optical Soc. Am., 28, 431 (1938).
[4] W e b b J. H., The Effect of Light-Absor.ption on the Shape of the Photographic H and D Curve, J. Optical Soc. Am., 38, 27 (1948).
[5] Webb J. H., Absolute Sensitivity Measurements on Single-Grain-Layer Photographic Plates for Ddfferent Wave-Lengihe, J. Optical Soc. Am., 38, 312 (1948).
[1] W e s t W., C a r r o 11 B. H., Photo-Conductivity in Photographic Systems, J. Chem, Phys., 15, 529 (1947).
[2] West W., Correlations between Photographic and Photoconductive Sensitwity of Silver Halides. Photographic Sensitivity, Bristol Conference 1950r London 1951, str. 99. Butterworthus Publ.
[3] West W., Car roli B. H., Withcomb D. L., Some Effects of Gelatin on the Adsorbtion of Sensitizing Dyes on Silver Halide Grain Surfaces, J. Photogr. Sci., 1, 145 (1953).
[4] West W., Car roli B. H., Withcomb D. L., [Według O. H. Die-k i n s o n, Review oi Optical Sensitizing, J. Photogr. Sci., 2, 51 51 (1954).]
[1] White D. R., Projekt sposobu wyrażania barwoczulości emulsji dla celów fotografii obrazowej, J. Franklin Inst, 237, 289 (1944). [Według Sci. Ind. Photogr., 80 (1945).]
[1] 3aHflMaH H. M., CneKTpajibHoe pacnpeflejieHMe cpoTOBOJibTaHHecKoro 3dxbeKia Ha 6poMHCTOcepe6pflHHŁix 3JieKTpoaax, 2KOX, 26, 1791 (1952).




WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.