TEORIA OBWODÓW cz 2
aut. Michał Tadeusiewicz
ISBN 837[zasłonięte]0770
368 stron Format B5
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4
Przedmowa
Niniejszy podręcznik stanowi kontynuację materiału zawartego w części I. Jest on przeznaczony dla studentów drugiego i trzeciego roku jako pomoc w opanowaniu ważnych działów elektrotechniki teoretycznej i teorii obwodów, w tym komputerowej analizy obwodów. Czytelnik powinien mieć podstawową wiedzę z teorii obwodów, analizy matematycznej, rachunku macierzowego i przekształcenia Laplace'a. W celu ułatwienia studiowania niektóre zagadnienia z tego zakresu zostały powtórzone.
Znaczna część materiału ujętego w podręczniku ma charakter klasyczny. Dotyczy to w szczególności rozdziałów 13, 17, 18, 21, 22. Dość obszernie i wszechstronnie omówiono dynamikę obwodów liniowych i nieliniowych z uwzględnieniem metod obliczeniowych, teorii stabilności oraz pewnych koncepcji analizy geometrycznej, przedstawionych na przykładzie układów drugiego rzędu. Rozpatrzono również najważniejsze metody numeryczne analizy obwodów rezystan-cyjnych i dynamicznych. Problematykę z zakresu teorii wrażliwości zaprezentowano w sposób ogólny dla nieliniowych obwodów rezystancyjnych. Przy omawianiu poszczególnych tematów starano się podawać podstawy matematyczne, interpretację fizyczną i przykłady liczbowe.
Podręcznik jest napisany w sposób przejrzysty i systematyczny, a liczne przykłady mają na celu ułatwienie studiowania zawartych w nim treści. Niektóre zagadnienia zostały ujęte szerzej i bardzie szczegółowo w stosunku do typowego wykładu, co stwarza możliwość bardziej dogłębnego opanowania przedmiotu i rozszerza krąg potencjalnych użytkowników podręcznika o doktorantów i pracowników naukowych. Rozdziały 14, 15, 16 i 20 zawierają również wiele informacji pomocnych przy wykonywaniu prac projektowych w ramach przedmiotów: teoria obwodów i komputerowa analiza obwodów.
Autor wyraża serdeczne podziękowania obu Recenzentom niniejszego podręcznika prof. dr hab. Kazimierzowi Mikołajukowi i prof. dr hab. Stanisławowi Osowskiemu za uwagi, które przyczyniły się do udoskonalenia tekstu.