Głównym elementem tego teleskopu jest paraboliczne zwierciadło o średnicy 150 mm (6 cali) i ogniskowej 750 mm. W nowej wersji znajdziemy wyciąg o średnicy 2 cali z redukcją na 1,25" umożliwiający stosowanie w zasadzie wszystkich dostępnych okularów na rynku. Dodatkowo na wyciągu znajdziemy gwint T-2, do którego dzięki dodatkowym redukcjom mamy możliwość zamontowania aparatu typu "lustrzanka". Odpowiedni a średnica daje możliwość stosowania już wielu ciekawych filtrów, a sama tuba optyczna jak i montaż umożliwiają dokonywanie pierwszych prób w astrofotografii. Kompaktowa budowa, niezbyt wielkie rozmiary, a zarazem duża średnica lustra głównego to niezaprzeczalne zalety tego teleskopu. Łatwo go przenosić czy przewozić w ciemniejsze obserwacyjnie miejsca.
Teleskop zwierciadlany (system Newtona). Ze względu na dużą jasność teleskop szczególnie polecamy do obserwacji obiektów mgławicowych. Model ten sprawdzi się także podczas obserwacji obiektów planetarnych a także kraterów Księżyca. Główną zaletą tego teleskopu jest duże 150 mm paraboliczne zwierciadło, które jest najważniejszym elementem teleskopu, który decyduje o tym co i jak będziemy mogli obserwować. Teleskop ten zbiera około 320 razy więcej światła niż ludzie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12-13 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 0,9”. Dodatkowo w teleskopie znajdziemy soczewkę Barlow'a, która w połączeniu z okularem o średnicy 1,25" da nam dwukrotny wzrost powiększania, kosztem jednak pola widzenia i jasności obrazu. Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dodatkowe okulary. Jeden okular o krótszej ogniskowej ok. 5-6 mm, do obserwacji planet oraz jeden szerokokątny dwu calowy ok. 30 mm z dużym polem widzenia umożliwiający dokonywanie przeglądu nieba.
EQ3-2 jest to najniższy model montażu, który posiada miejsce na lunetkę biegunową. Jest to montaż godny polecenia, w miarę stabilny, a jednak jeszcze na tyle lekki aby można było go przenosić. Montaż ten otrzymuje doskonałe oceny wśród miłośników astronomii. Charakteryzuje go solidność, precyzja i stabilność wraz z bogatą ofertą rozmaitych funkcji, przydatnych każdemu zaawansowanemu astronomowi. Głowica montażu pewnie spoczywa na solidnym, regulowanym aluminiowym statywie wyposażonym w przydatny półkę na akcesoria. Precyzyjne pokrętła mikroruchów pozwalają na dokładne, ręczne śledzenie obiektów na niebie. Mechanika montażu EQ3-2 jest skonstruowana w oparciu o specjalne przekładnie-ślimacznice, umożliwiające dokładne kontrolowanie ruchu zarówno w osi rektascensji jak i deklinacji. Do montażu można zastosować napędy w jednej lub w dwóch osiach lub możemy przerobić montaż na pełny system GoTo.