Duży refraktor achromatyczny przeznaczony dla bardziej wymagającyh miłosników nocnego nieba. Średnica obiektywu tego instrumentu optycznego to 120mm, ogniskowa wynosi 1000mm stąd też tubus tego refraktora jest dość duży gabarytowo i masywny. Refraktor ten zawieszony jest na ciężkim montażu paralaktycznym EQ5 dość dobrze nadającym się do astrofotografii po wyposażeniu w zestaw napędów z systemem GoTo. W standardzie z teleskopem znajduje się nasadka kątowa w standardzie 2" wraz z redukcją na 1.25".
System optyczny
Teleskop BK1201EQ5 to typowy pod względem budowy duży refraktor skonstruowany jako klasyczny dublet achromatyczny. Przy ogniskowej 1000mm i średnicy 120mm teleskop ten ma umiarkowaną światłosiłę równą f/8.3. Soczewki obiektywu pokryte zostały powłokami przeciwodblaskowymi dla poprawienia konstrastu i jasności obrazu. W komplecie znajdują się okulary w systemie Kellnera 10mm i 25mm oraz nasadka kątowa 2"
Montaż
Tubus teleskopu zamontowany został na stabilnym montażu paralaktycznym EQ3-2. Jest to konstrukcja stosunkowomasywna, wystarczająca do fotografowania nieba z użyciem teleskopów do 150mm średnicy, jednocześnie jednak na tyle lekka że można uznać taki sprzęt za dość mobilny. Montaż wyposażony jest w precyzyjne mikroruchy, co więcej możliwe jest podłączenie dość zaawansowanych napędów takich jak np. SynScan GoTo (tzw. Upgrade Kit EQ3-2). Montaż EQ3-2 pozwala na mocowanie teleskopów wyposażonych w szynę montażową Dovetail w standardzie Vixena
Wyciąg okularowy
BK1206 wyposażony został w 2" wyciąg okularowy typu Rack&Pinion (wyciąg zębatkowy). Wyciąg ten zakończony jest pierścieniem mocującym ze śrubami zaciskającymi akcesoria 2-calowe. Na korpusie wyciągu znajduje się standardowe mocowanie szukacza Sky-Watcher. Wyciąg ten jest kompatybilny z napędami do wyciągów Sky-Watcher.
Obserwacje astronomiczne
Układ Słoneczny:
Niewielkie twory na powierzchni Księżyca – ale nie mniejsze niż 1,5 km, czapy na Marsie, jeszcze więcej szczegółów w pasach Jowisza, liczne komety, jaśniejsze planetoidy
Gwiazdy:
Około 1,85 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12–12,5 magnitudo, gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1".
Obiekty mgławicowe
Setki gromad gwiazd, mgławice i galaktyki (w wielu widoczna struktura spiralna), wiele obiektów z katalogów NGC i IC. Znaczna szczegółowość w mgławicach i gromadach gwiazd. Ramiona spiralne w galaktykach niewidoczne.