Największy obecnie teleskop firmy Sky-Wacher na montażu Dobsona o średnicy 12 cali, czyli prawie 305 mm. W stosunku do mniejszego 10 calowego odpowiednika model 12 calowy to nie tylko kolejne 2 cale przyrostu wielkości zwierciadła, to przede wszystkim kolejne 44% pola powierzchni zwierciadła więcej, a co za tym idzie o tyle więcej światła wpadającego do teleskopu. Teleskop dla najbardziej wymagającym miłośników astronomii, którzy mając dostęp do ciemnego nieba i chcą zobaczyć to, czego nie zaoferuje im mniejszy teleskop. Olbrzymia powierzchnia zwierciadła zapewni wyjątkową jakość obrazu, a niesamowita rozdzielczość rzędu 0,55” (przy λ=560nm) oraz zasięg gwiazdowy powyżej 14 wielkości gwiazdowej, przy założeniu zasięgu wizualnego +6 mag. ukaże nam to, czego wcześniej nie widzieliśmy na niebie.
Teleskop ten idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz wszelkich gromad otwartych, kulistych i szeregu przepięknych galaktyk. Gromady kuliste będą składały się nie tylko z gwiazd i widocznej w środku mgiełki, lecz z olbrzymiej ilości małych gwiazd otaczających coraz gęstsze jądro gromady. Gromady otwarte to z zasadzie jeszcze więcej coraz słabszych gwiazd, często zauważalnych z delikatną poświatą. Mgławice i galaktyki i zastosowanie dodatkowych filtrów w szczególności filtra mgławicowego UHC-S umożliwi nam dodatkowe polepszenie jakości obrazu w szczególności w miejscach zaświetlonych sztucznym światłem. W przypadku modelu 12 calowego można pokusić się również o zastosowanie filtra O-III, który wycina większość gwiazd tła i ukazuje nam strukturę mgławic gazowo-pyłowych takich jak M42, „Ameryka Północna”, czy „Veil” w Łabędziu. Mgławice w tym teleskopie prezentować się będą szczególnie pięknie i bardzo kontrastowo.
Teleskop ze względu na swoje rozmiary zwierciadła, umożliwia stosowanie kilku bardziej zaawansowanych filtrów, specjalnie dostosowanych do wybranych obiektów.
Należy pamiętać, że w zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, ale co więcej nawet ich niektóre nawet średniej jasności księżyce. W zasięgu teleskopu znajduje się również duża ilość planetoid czy nawet do niedawna planeta a teraz planeta karłowata Pluton.
Teleskop również doskonale sprawuje się przy obserwacjach naszego naturalnego satelity, choć tutaj ze względu na ilość wpadającego światła przy większej fazie warto użyć filtra Księżycowego, najlepiej neutralnie szarego niezmieniającego barw. W przypadku obserwacji Słońca teleskop musi zostać wyposażony w filtr słoneczny (filtr Baader ND 5.0) oraz opcjonalnie w filtr Solar Continuum. Ponieważ firma Sky-Wacher nie zapewnia tak dużego mocowania filtra, mocowanie należy wykonać w własnym zakresie. Należy jednak pamiętać, iż powinno zostać wykonane bardzo dokładnie i porządnie zamocowane na tubusie. Duże, nieco ponad 30 centymetrowe zwierciadło zbiera prawie 1900 razy więcej światła niż ludzkie oko. Obserwacje Słońca tak dużym sprzętem mogą być niebezpieczne dla obserwatora!
Zwierciadło wykonano ze szkła typu Pyrex, czyli szkła borowo-krzemowego składającego się z 8% tlenku boru i 85% tlenku krzemu. To właśnie domieszka tlenku boru powoduje, że zwierciadło jest nieco lżejsze - poprzez mniejszą gęstość - i co najważniejsze szybciej się schładza. Zastosowanie tego typu szkła nie wpływa na jakość obrazu w stosunku do zwierciadeł wykonanych z tradycyjnego szkła.
Oczywiście, choć rozmiar zwierciadła jest ważny, teleskop również bardzo dobrze zaprojektowano i doposażono. Ogniskowa 1500 mm, dająca światłosiłę f/4.92, doskonały 2 calowy wyciąg Cryford’a z redukcją na 1,25", duży szukacz 9x50, dwa okulary 10 i 25 mm i intuicyjnie prosty montaż azymutalny typu Dobson. Wyciąg posiada gwint T-2 umożliwiający podpięcie aparatu fotograficznego umożliwiając nam fotografowanie jasnych obiektów (wymagana odpowiednia redukcja np. Canon, Nikon itp.)
Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dodatkowe okulary. Jeden okular o krótszej ogniskowej ok. 5 mm, do obserwacji planet oraz jeden szerokokątny np. dwu calowy ok. 30 mm z dużym polem widzenia umożliwiający dokonywanie przeglądu nieba.
Montaż typu Dobson to najprostszy i zarazem najtańszy typ montażu teleskopu, który bardzo dobrze sprawdza się przy obserwacjach wizualnych. W zasadzie każdy większy teleskop Newtona umieszcza się na tego typu montażach. Sterownie montażem odbywa się poprzez fizyczne przesuwanie go w dwóch osiach, osi horyzontalnej poprzez dwie połączone ze sobą śrubą i specjalnym łożyskiem oraz w osi pionowej w miejscu mocowania tuby do montażu.
Teleskop ten składa się z tuby optycznej o rozmiarach 147x35 cm i wadze 22,5 kg oraz z montażu azymulanego o wadze 16,5 kg. Teleskop oryginalnie zapakowany jest w trzech kartonach i wymaga zamocowania zwierciadła z tubusem po transporcie. Teleskop więc należy skolimować w własnym zakresie. Sposób kolimacji opisano w instrukcji obsługi.
Uwaga! Na zdjęciu Dobson 10".