Sky-Watcher Dob 10” idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz wszelkich gromad otwartych, kulistych i szeregu przepięknych galaktyk. Zastosowanie dodatkowych filtrów w szczególności filtra mgławicowego UHC-S umożliwi nam dodatkowe polepszenie jakości obrazu mgławic w szczególności w miejscach zaświetlonych sztucznym światłem. W przypadku tego modelu można pokusić się również o zastosowanie filtra O-III, który wycina większość gwiazd tła i ukazuje nam strukturę mgławic gazowo-pyłowych takich jak M42, „Ameryka Północna”, czy „Veil” w Łabędziu. Mgławice w tym teleskopie prezentować się będą szczególnie pięknie i bardzo kontrastowo.
Należy pamiętać, że w zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, ale co więcej nawet ich niektóre księżyce.
Teleskop również doskonale sprawuje się przy obserwacjach naszego naturalnego satelity, choć tutaj ze względu na ilość wpadającego światła przy większej fazie warto użyć filtra Księżycowego, najlepiej neutralnie szarego niezmieniającego barw. W przypadku obserwacji Słońca teleskop musi zostać wyposażony w filtr słoneczny (filtr Baader ND 5.0) z odpowiednim mocowaniem (Mocowanie do filtra słonecznego 250).
Duże, nieco ponad 25 centymetrowe zwierciadło zbiera ponad 1300 razy więcej światła niż ludzkie oko.
Zwierciadło wykonano ze szkła typu Pyrex, czyli szkła borowo-krzemowego składającego się z 8% tlenku boru i 85% tlenku krzemu. To właśnie domieszka tlenku boru powoduje, że zwierciadło jest nieco lżejsze - poprzez mniejszą gęstość - i co najważniejsze szybciej się schładza. Zastosowanie tego typu szkła nie wpływa na jakość obrazu w stosunku do zwierciadeł wykonanych z tradycyjnego szkła.
Oczywiście, choć rozmiar zwierciadła jest ważny, teleskop również bardzo dobrze zaprojektowano i doposażono. Ogniskowa 1200 mm, dająca światłosiłę f/4.72, doskonały 2 calowy wyciąg Cryford’a z redukcją na 1,25", duży szukacz 9x50, dwa okulary 10 i 25 mm i intuicyjnie prosty montaż azymutalny typu Dobson. Wyciąg posiada gwint T-2 umożliwiający podpięcie aparatu fotograficznego umożliwiając nam fotografowanie jasnych obiektów (wymagana odpowiednia redukcja np. Canon, Nikon itp.)
Wyposażenie teleskopu warto uzupełnić o dodatkowe okulary. Jeden okular o krótszej ogniskowej ok. 5 mm, do obserwacji planet oraz jeden szerokokątny dwu calowy ok. 30 mm z dużym polem widzenia umożliwiający dokonywanie przeglądu nieba.
Montaż typu Dobson to najprostszy i zarazem najtańszy typ montażu teleskopu, który bardzo dobrze sprawdza się przy obserwacjach wizualnych. W zasadzie każdy większy teleskop Newtona umieszcza się na tego typu montażach. Sterownie montażem odbywa się poprzez fizyczne przesuwanie go w dwóch osiach, osi horyzontalnej poprzez dwie połączone ze sobą śrubą i specjalną podkładką płyty oraz w osi pionowej w miejscu mocowania tuby do montażu.
Teleskop ten składa się z tuby optycznej o rozmiarach 113x28 cm i wadze 12,5 kg oraz z montażu azymulanego o wadze 12,5 kg. Teleskop oryginalnie zapakowany jest w dwóch kartonach oraz fabrycznie jest skolimowany i przygotowany do obserwacji po złożeniu montażu.