Bardzo lekki i najmniejszy teleskop zwierciadlany. Idealny jako podstawowe narzędzie do obserwacji nieba dla bardzo początkujących obserwatorów nieba. Jest idealnym modelem do wprowadzenia w świat astronomii amatorskiej i często wybierany jako pierwszy teleskop w rodzinie.
System optyczny
Ze względu na dużą światłosiłę teleskop szczególnie polecamy do obserwacji jasnych obiektów mgławicowych. Model ten sprawdzi się także podczas prostych obserwacji planet a także kraterów Księżyca. Główną zaletą tego teleskopu jest jego niewielka wielkość. Teleskop ten zbiera około 120 razy więcej światła niż ludzie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 11,4 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 2”.
zalecane jest rozbudowanie zestawu o dodatkowy okular o ogniskowej zbliżonej do 7-8 mm.
Montaż
Użytkownicy doceniają precyzję kontroli tego montażu azymutalnego z regulowanym statywem i dużym stolikiem na akcesoria. Jest on wyposażony w specjalny system do regulacji ustawienia w pionie i poziomie, dzięki czemu obserwacje i śledzenie nawet bardzo odległych obiektów jest niezmiernie łatwe. Montaż jest idealny do obserwacji astronomicznych lecz również może być używany do podstawowych obserwacji ziemskich.
Wyciąg i okulary
Teleskop wyposażony jest wyciąg okularowy, umożliwiający stosowanie okularów 1,25”. Do zestawu dołączono dwa okulary o ogniskowych 25 i 10mm, dające powiększenia 28 i 70x, oraz soczewkę Barlowa, pozwalającą na uzyskanie dodatkowych powiększeń 57 i 140x
Obserwacje astronomiczne
1. Układ Słoneczny
- obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach większych niż 3-4 km;
- plamy słoneczne;
- wszystkie planety Układu Słonecznego;
- fazy Wenus
- tarcza Marsa
- pasy równikowe Jowisza i księżyce Galileuszowe
- pierścienie Saturna i największy księżyc Tytan
- Uran i Neptun także są w zasięgu tego teleskopu
- ruch planetoid na tle gwiazd
- obserwacje jasnych komet np komety ISON
2. Gwiazdy
- około 0,7 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 11–11,5 magnitudo
- gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 2".
- barwy najjaśniejszych gwiazd
3. Obiekty mgławicowe
- większość obiektów Messiera leży w zasięgu tego teleskopu, najlepsze rezultaty osiągniemy obserwując
- większość gromad kulistych
- dziesiątki gromad otwartych
- niektóre jaśniejsze mgławice
- jasne galaktyki, które ukazują swoje kształty
Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych.