TELESKOP SKY-WATCHER BK 1145EQ1 - ZESTAW KOMUNIJNY
- Obrotowa mapa nieba
- Kalendarz Astronomiczny na rok 2014
- Czapka z diodami LED Delta Optical
- Płyta DVD
- Miniporadnik astronomiczny
Teleskop Sky Watcher BK1145EQ1 oferuje wyjątkową cenę, mobilność oraz bogate wyposażenie. Jest idealnym modelem do wprowadzenia w świat astronomii amatorskiej i często wybierany jako pierwszy teleskop w rodzinie.
Ze względu na krótką ogniskową oferuje duże pole widzenia, co jest ważnym atrybutem przy pierwszych obserwacjach. Dzięki temu łatwo nakierować teleskop na obiekt i go śledzić.
System optyczny
Teleskop zwierciadlany (system Newtona). Ze względu na dużą jasność teleskop szczególnie polecamy do obserwacji obiektów mgławicowych. Model ten sprawdzi się także podczas obserwacji obiektów planetarnych a także kraterów Księżyca. Główną zaletą tego teleskopu jest duże 114 mm zwierciadło, które jest najważniejszym elementem teleskopu, który decyduje o tym co i jak będziemy mogli obserwować. Teleskop ten zbiera około 190 razy więcej światła niż ludzie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 1,2”.
Montaż
Montaż paralaktyczny EQ1 wyposażony w mikroruchy pozwala na ustawienie teleskopu wg. atlasu czy mapy nieba oraz płynne przemieszczanie w osi rektascensji i deklinacji. Montaż należy odpowiednio ustawić i zgrać z biegunem północnym nieba, a dzięki temu będziemy mogli obsługiwać teleskop w prosty sposób. Montaż można doposażyć w napędy, umożliwiające automatyczne podążanie za obiektem po niebie.
Wyciąg i okulary
Teleskop wyposażony jest wyciąg okularowy, umożliwiający stosowanie okularów 1,25”. Do zestawu dołączono trzy okulary o ogniskowych 20, 12.5 i 4mm, dające powiększenia 25, 40 i 125x
Obserwacje astronomiczne
1. Układ Słoneczny
- obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach większych niż 1-2 km;
- plamy słoneczne i ich budowa;
- wszystkie planety Układu Słonecznego;
- fazy Wenus
- tarcza Marsa
- pasy równikowe Jowisza i księżyce Galileuszowe
- pierścienie Saturna i największy księżyc Tytan
- Uran i Neptun także są w zasięgu tego teleskopu
- ruch planetoid na tle gwiazd
- obserwacje jasnych komet np komety ISON
2. Gwiazdy
- około 1,8 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12–12,5 magnitudo
- gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowe na więcej niż 1,5".
- barwy wielu jasnych gwiazd
3. Obiekty mgławicowe
- większość obiektów Messiera leży w zasięgu tego teleskopu, między innymi,
- setki otwartych gromad gwiazd
- wiele gromad kulistych z wyraźnie widocznymi gwiazdami na obrzeżach
- dziesiątki galaktyk, w wielu widoczny kształt
- wiele jasnych mgławic, w których już widać strukturę
- piękne mgławice planetarne
Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego).
1. OBROTOWA MAPA NIEBA
Nowa, obrotowa mapa nieba, która pomaga poznać niebo początkującym, jak i ułatwia odnajdywanie obiektów bardziej doświadczonym obserwatorom. Duży zasięg gwiazdowy do 6,0 magnitudo, wiele obiektów Messiera, NGC, asteryzmy oraz diagram do wyznaczania pozycji planet do 2015 roku to niewątpliwe atuty naszej nowej mapki.
Zalety naszej obrotowej mapy nieba:
- Największy na rynku zasięg gwiazdowy do 6.0 mag, ułatwia odnalezienie obiektów na niebie
- Zawarte wszystkie obiekty z katalogu Messiera i wiele obiektów NGC starannie dobranych do obserwacji małymi teleskopami i lornetkami
- Nazwy obiektów szczególnie wartych uwagi
- Zaznaczone asteryzmy, czyli ciekawe układy gwiazd
- Zaznaczone gwiazdy podwójne i wielokrotne widoczne w lornetkach i małych teleskopach
- Najnowszy zestaw radiantów rojów meteorowych najbardziej aktywnych w ostatnich latach
- Podział symboli obiektów na gromady otwarte, kuliste, mgławice emisyjne, planetarne i galaktyki niczym w specjalistycznych atlasach nieba
- Kolory zoptymalizowane dla czytania przy czerwonym świetle
Obrotowa folia:
- Podziałka azymutalna ułatwiająca nawigację na gwiazdy
- Polskie opisy stron świata
2. KALENDARZ ASTRONOMICZNY DELTA OPTICAL NA ROK 2014
Pięknie wydany kalendarz z wysokiej jakości przedrukami najwspanialszych zdjęć astronomicznych, wykonanych przez uzdolnionych astrofotografów, m.in., przez Jerzego Kruga, Marcina Cikałę, Bogdana Jarzynę czy Michała Kałużnego.
Wśród zdjęć znajdują się zarówno obiekty Układu Słonecznego, jak i odległe mgławice i galaktyki nieosiągalne dla zwykłego obserwatora.
Ponadto, zamieściliśmy w kalendarzu najważniejsze wydarzenia i zjawiska astronomiczne, jakie można dostrzec na niebie w Polsce oraz diagram widoczności planet w 2014 roku (na odwrocie kalendarza).
Wymiary: 33 x 44 cm
3. CZAPKA DELTA OPTICAL Z DIODAMI LED
Rekomendowane wyposażenie każdego astronoma. Czerwone światło nie psuje adaptacji wzroku do ciemności tak jak światło białe. 5 jasnych diod LED w kolorze czerwonym zostało zaprojektowanych tak, by optymalnie doświetlić teren pracy astronoma oraz wszystkich, którzy potrzebują czerwonego światła podczas nocnych zajęć.
Czapka wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, posiada włącznik, a moduł LED zasilany jest z wydajnej, 3V baterii litowej CR2032. Zastosowano diody o szerokim i równomiernym rozkładzie promienia światła, które tworzy regularny okrąg pozwalający np. czytać mapę lub szukać akcesoriów w samochodzie lub wokół teleskopu. Zapięcie na rzepy jest trwałe i pozwala na łatwą regulację obwodu czapki dokładnie według preferencji użytkownika. Wykończona jest logiem firmy Delta Optical.
4. PŁYTA DVD
Niezbędne wyposażenie każdego Astronoma! Na płycie, między innymi:
- filmy HD - poradniki
- programy astronomiczne
- atlasy nieba
oraz wiele wiele, więcej...