TELESKOP SKY-WATCHER BK 1309EQ2 - ZESTAW KOMUNIJNY
- Obrotowa mapa nieba
- Kalendarz Astronomiczny na rok 2014
- Czapka z diodami LED Delta Optical
- Płyta DVD
- Miniporadnik astronomiczny
- Filtr księzycowy Celestron
Czy wiesz, że idealnym uzupełnieniem teleskopu astronomicznego jest lornetka? Zabierz ją ze swoim nowym teleskopem na miejsce obserwacji i odkryj imponujące obrazy Wszechświata obojgiem oczu i w małym powiększeniu.
Kupując niniejszy zestaw, lornetkę Delta Optical Starlight 12x60 otrzymasz w jednej przesyłce z teleskopem!
Dzięki zestawowi teleskopu z niezbędnymi akcesoriami można od razu zacząć odkrywanie tajemnic Wszechświata, a sam teleskop oferuje dużo większe możliwości niż mniejsze teleskopy o średnicy 7 czy 11cm.
Teleskop Sky Watcher BK1309EQ2 oferuje wyjątkową cenę, mobilność oraz bogate wyposażenie. Teleskop ma światłosiłę f/6,9, umożliwiając odpowiednie obserwacje i dając możliwość korzystania z większych powiększeń. Jest jednym z najbardziej popularnych teleskopów i idealnym modelem do wprowadzenia w świat astronomii amatorskiej. Często wybierany jako pierwszy teleskop w rodzinie. Nic w tym dziwnego skoro ma jeden z najlepszych współczynników możliwości do ceny. Za niewielką cenę otrzymujemy sporych rozmiarów teleskop z dość dużym zwierciadłem, które przecież jest najważniejszym elementem naszego przyrządu.
System optyczny
Teleskop zwierciadlany (system Newtona). Ze względu na średnią jasność teleskop dość dobrze sprawdzi się w obserwacjach zarówno planet jak i mgławic i galaktyk. Główną zaletą tego teleskopu jest duże 130 mm zwierciadło, które jest najważniejszym elementem teleskopu, który decyduje o tym co i jak będziemy mogli obserwować. Teleskop ten zbiera około 240 razy więcej światła niż ludzie oko w nocy, zapewniając możliwość obserwacji obiektów do prawie 12 wielkości gwiazdowej (przy widoczności gołym okiem do 6 wielkości gwiazdowej). Wielkość zwierciadła związana jest również z rozdzielczością optyczną, która w tym teleskopie umożliwia rozdzielanie gwiazd, które są odległe od siebie więcej niż 1,1”. Teleskop doposażono w szukacz Red Dot Finder. Do teleskopu proponujemy zakup okularu o ogniskowej ok. 5-6 mm, dający większe powiększenie.
Montaż
Montaż paralaktyczny EQ2 wyposażony w mikroruchy pozwala na ustawienie teleskopu wg. atlasu czy mapy nieba oraz płynne przemieszczanie w osi rektascensji i deklinacji. Jest to udoskonalona głowica o większej nośności i lepszej stabilności niż EQ1, szczególnie polecana do dłuższej tuby teleskopu o ogniskowej 900mm. Montaż należy odpowiednio ustawić i zgrać z biegunem północnym nieba, a dzięki temu będziemy mogli obsługiwać teleskop w prosty sposób. Montaż można doposażyć w napędy, umożliwiające automatyczne podążanie za obiektem po niebie.
Wyciąg
Teleskop wyposażony jest wyciąg okularowy, umożliwiający stosowanie okularów 1,25”. Do zestawu dołączono dwa okulary o ogniskowej 25 i 10mm, dające powiększenia 36 i 90x. Dodatkowo dołączona jest soczewka Barlowa 2x, dzięki której można uzyskać dodatkowo powiększenia 72 i aż 180x.
Obserwacje astronomiczne
1. Układ Słoneczny
-
obiekty na powierzchni księżyca o rozmiarach większych niż 1-2 km;
-
plamy słoneczne i ich struktura;
-
wszystkie planety Układu Słonecznego;
-
fazy Merkurego i Wenus
-
tarcza Marsa
-
pasy równikowe Jowisza i księżyce Galileuszowe
-
pierścienie Saturna i największy księżyc Tytan, w polu widzenia mogą pojawiać się kolejne słabsze księżyce
-
Uran i Neptun
-
ruch planetoid na tle gwiazd
-
obserwacje jasnych komet
2. Gwiazdy
-
około 1,9 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 12–12,5 magnitudo
-
gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1,1".
-
barwy wielu jasnych gwiazd
3. Obiekty mgławicowe
-
wszystkie obiekty katalogu Messiera
-
dziesiątki, a nawet setki gromad kulistych, zaczynają być widoczne pojedyncze gwiazdy
-
setki gromad otwartych z widocznymi różnicami w budowie
-
kilkadziesiąt mgławic, wraz z pierwszymi szczegółami, szczegóły jasnych mgławic
-
dziesiątki galaktyk wraz z widocznymi, kształtami i położeniem kątowym dysków
- widoczna struktura i budowa jasnych mgławic planetarnych
Obserwacje naziemne
Teleskop z tego rodzaju optyką nie nadaje się dość dobrze do obserwacji naziemnych. Do odwrócenia obrazu należy użyć tzw. soczewki prostującej, dzięki której odwrócimy obraz do naturalnego (prostego). Wraz z soczewką prostująca i montażem na którym został zamieszczony można go używać jako prostego przyrządu do obserwacji naziemnych.
Lornetka Delta Optical Starlight 12x60
Lornetka Delta Optical Starlight 12x60 wypełnia istotną lukę na rynku lornetek, wpasowując się swoimi parametrami między uniwersalne lornetki 10x50, 10x56, a duże, typowo astronomiczne lornetki 15x70 czy 20x80. Starlight 12x60 łączy dużej średnicy obiektywy wraz z kompaktową i lekką konstrukcją, a 12-krotne powiększenie zbliża miłośnika astronomii do obiektów widocznych na nocnym niebie znacznie bardziej, niż lornetki o powiększeniu 7 czy 8x.
Zaprojektowaliśmy ją z myślą o początkujących obserwatorach, którzy z jednej strony powinni mieć możliwość zobaczenia piękna nieba w jak najlepszej jakości, z drugiej zaś nie chcą od razu inwestować dużych pieniędzy w zupełnie nową pasję. Dlatego też Delta Optical StarLight 12x60 jest dużo lepiej dopracowana pod względem optyki i mechaniki, niż inne dostępne w tej cenie lornetki.
Przewaga optyczna lornetki Delta Optical StarLight 12x60 to: szerokie, jak na swoje parametry pole widzenia – 5.3-stopniowe; jasny i przejrzysty obraz dzięki połączeniu dużej średnicy obiektywów, pryzmatów BaK4 oraz warstw antyodbiciowych na wszystkich elementach optycznych, a także prawidłowa korekcja astygmatyzmu, aberracji chromatycznej i komy.
Pod względem mechaniki Delta Optical StarLight 12x60 wyróżnia się korpusem pokrytym przyjemną w dotyku gumową okleiną. Lornetka ma stabilny mostek okularowy, dobrze wyczernione wnętrze oraz muszle okularowe dobrze odcinające boczne światło.