Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Teleskop GSO Dobson 8 203/1200 CRF WAW

25-06-2014, 21:23
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 1 099 zł     
Użytkownik teleskopy
numer aukcji: 4278368061
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 25-06-2014 21:03:24

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Teleskop GSO Dobson 8" 203/1200 CRF (wyciąg Crayforda, chłodzenie lustra)

STAN TOWARU: FABRYCZNIE NOWY; WYSTAWIAMY FAKTURY VAT


Teleskop GSO Dobson 8" 203/1200 CRF to pierwszy od lat poważny konkurent popularnej "Synty 8". Wyposażony w wysokiej jakości zwierciadło główne o kształcie paraboloidy obrotowej, o średnicy 203mm i ogniskowej 1200 mm (światłosiła f/6). Taiwańska fabryka GSO to uznany dostawca optyki wysokiej klasy, o jakości ograniczonej dyfrakcyjnie (czyli jakość obrazów ogranicza jedynie natura światła). Teleskop pozwala na uzyskanie doskonałych obrazów zarówno obiektów Układu Słonecznego, jak i gromad gwiazd, mgławic i galaktyk.
 
Typowa, prosta koncepcja teleskopów Dobsona została w teleskopach GSO serii zoptymalizowana poprzez zastosowanie kilku użytecznych usprawnień konstrukcyjnych, niedostępnych w konkurencyjnych modelach.
 
Możliwości obserwacyjne
 
Teleskop GSO Dobson 8" 203/1200 CRF to uniwersalne narzędzie do prowadzenia zaawansowanych obserwacji wizualnych wszystkich typów obiektów astronomicznych. Dobrze sprawdzi się w każdych warunkach obserwacyjnych, ale - jak zresztą każdy teleskop astronomiczny - kocha ciemne, wiejskie niebo i pod takim niebem pokaże najwięcej.
 

W trakcie obserwacji, możemy liczyć m.in. na bardzo udane obserwacje poniższych obiektów:
 
• kratery na Księżycu - niezliczona liczba formacji, doskonała plastyczność w okolicach terminatora
• fazy Merkurego i Wenus - w przypadku tej ostatniej można pokusić się o obserwacje delikatnych formacji jej atmosfery
• czapy lodowe na Marsie bardzo dobrze widoczne (warto dokupić filtry czerwony, pomarańczowy, żółty)
• pasy w atmosferze Jowisza wraz z ich strukturą, zarówno "zwrotnikowe", jak i okołobiegunowe, Wielka Czerwona Plama, cztery księżyce jowiszowe
• pierścień Saturna wraz z przerwą Cassiniego i przerwą Enckego, pasy
• tarcze Urana i Neptuna
• wiele planetoid, w tym najjaśniejsze Ceres i Westa
• komety - lodowe bryły przemierzające Układ Słoneczny
• setki gwiazd podwójnych, wielokrotnych i gwiazd zmiennych
• setki obiektów Deep Sky, w tym wszystkie z katalogu Messiera, a także sporo z NGC, IC i katalogu Caldwella; będą więc widoczne gromady otwarte, takie jak Żłóbek w Raku, h i chi w Perseuszu czy Gromada Ptolemeusza w Skorpionie, gromady kuliste (M13 rozbita do 1/2 średnicy na pojedyczne gwiazdy, czy M53 w Warkoczu Bereniki), mgławice gazowo-pyłowe (doskonale widoczna struktura M42 w Orionie, Ameryka Północna w Łabędziu), galaktyki (M31 w Andromedzie wraz z dwiema galaktykami satelitarnymi, tj. M32 i M110), pozostałości po wybuchu supernowej (takie jak Veil w Łabędziu czy słynny Pierścień (M57) w Lutni) i wiele, wiele więcej.

Poza obserwacjami astronomicznymi, teleskop ten świetnie się sprawdza w obserwacjach i fotografowaniu samolotów na wysokościach przelotowych.
 
Tubus
 
Tubus teleskopu jest metalowy i odpowiednio sztywny, zaś precyzyjne i solidne oprawy lustra głównego oraz wtórnego zapewniają długą trwałość kolimacji teleskopu. Matowe, staranne wyczernienie wnętrza tubusu minimalizuje odblaski i błądzenie światła po układzie optycznym, zapewniając w ten sposób wyższy kontrast uzyskiwanych obrazów (ma to znaczenie zwłaszcza w czasie obserwacji Księżyca, planet i jasnych gwiazd).
 
Montaż Dobsona
 
Waga i wymiary teleskopu są akceptowalne w stosunku do możliwości obserwacyjnych i wielkości zwierciadła - tubus mieści się na tylnych siedzeniach większości samochodów osobowych.
 
Korzystanie z teleskopu jest bardzo proste i nie ma problemu ze złożeniem i obsługą przez jednego obserwatora. Tak jak każdy teleskop na skrzyniowym montażu Dobsona, ustawienie na obiekt odbywa się w dwóch osiach - osi azymutu (poziom) i wysokości (pion). W osi azymutu obrót odbywa się na teflonowych podkładkach, zaś w osi wysokości - na teflonowych podkładkach ze sprężyną regulującą docisk.
 
Wyciąg okularowy
 
Teleskop wyposażono w wysokiej jakości wyciąg Crayforda przystosowany do okularów w standardzie 2" oraz 1,25"
 
Zalety wyciągu okularowego Crayforda:
 
• dużo płynniejszy i precyzyjniejszy ruch podczas ustawiania ostrości w porównaniu z prostszymi wyciągami przesuwnymi i obrotowymi
• dzięki zastosowaniu mosiężnego pierścienia (clamping ring), mocowanie okularów staje się pewniejsze, osiowość jest doskonale zachowana, a także unika się porysowania powierzchni tulei okularów
 
Chłodzenie lustra głównego
 
Teleskop wyposażono w zamocowany na końcu tubusu wiatraczek zasilany 12V, który po włączeniu ogromnie przyspiesza wyrównywanie temperatury zwierciadła teleskopu z temperaturą otoczenia.

Zestaw

• tuba optyczna na montażu Dobsona łożyskowanym na teflonie, ze sprężyną regulującą docisk w osi wysokości
• okular Plossla 25 mm / 1,25" (powiększenie 48x)
• szukacz kolimatorowy typu Red Dot
• wyciąg Crayforda 2" / 1,25"
• tuleja 35 mm / 2"
• wentylator przyspieszający chłodzenie zwierciadła głównego
• półeczka na akcesoria

OFEROWANY TELESKOP POZWALA ROZPOCZĄĆ OBSERWACJE W PIERWSZĄ POGODNĄ NOC - ZAWIERA WSZYSTKIE NIEZBĘDNE AKCESORIA, OPTYKA TUBY OPTYCZNEJ ODPOWIEDNIO USTAWIONA, W ZESTAWIE 1 OKULAR ORAZ MONTAŻ DOBSONA; DO ZESTAWU WARTO DOKUPIĆ 1-2 DOBREJ KLASY OKULARY - PRZYKŁADOWO O OGNISKOWYCH 15 ORAZ 6MM

 

Zastosowania

Księżyc
planety
gromady gwiazd
mgławice
samoloty

Parametry techniczne

• System optyczny:reflektor Newtona
• Średnica zwierciadła:203mm
• Ogniskowa obiektywu:1200mm
• Sprawność powierzchni odbijającej:94%
• Światłosiła:1/6
• Dokładność wykonania zwierciadła:1/8λ
• Rodzaj szkła lustra:BK7
• Zdolność rozdzielcza:0,7 sekundy łuku
• Zasięg gwiazdowy:13 magnitudo
• Maksymalne użyteczne powiększenie:400x
• Waga:21kg (tuba: 9,5kg, montaż: 11,5kg)

Gwarancja

2 lata


 

Dodatkowe zdjęcia


 
(teleskop GSO 8" - widok z przodu)
 
 

 
(teleskop GSO 8" - widok z tyłu)
 
 

 
(zwierciadło 8", tj. 203mm; mocowanie lusterka wtórnego - tzw. "pająk" - o cienkich ramionach)
 
 

 
(wyciąg okularowy 2" wykonany w technologii CNC, przyjmuje okulary 2" oraz 1,25")
 
 

 
(wyciąg z założonym okularem 2")
 
 

 
(wyciąg wyposażono w podziałkę milimetrową do szybszego i precyzyjniejszego ustawiania ostrości dla znanych użytkownikowi akcesoriów)
 
 

 
(szukacz kolimatorowy typu star pointer)
 
 

 
(system docisku tubusu do montażu Dobsona)
 
 

 
(półeczka na akcesoria: adapter 35 mm / 2" oraz okular PL 25 mm 1,25")
 
 

 
(system chłodzenia lustra, wygodne śruby kolimacyjne)
 
 

 
(ruch montażu Dobsona w osi wysokości, tj. "góra - dół")
 
 

 
(ruch montażu Dobsona w osi azymutu, tj. "lewo - prawo")
 
 

 
>> CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA <<

Pytanie: Czy lustro jest z Pyrexu? Czy istnieje wersja z lustrem Pyrex? Czy BK-7 to Pyrex? Co jest lepsze, Pyrex czy BK-7? Czemu lustro nie jest ze szkła Bak-4?

Odpowiedź: Pyrex to nazwa handlowa borowo-krzemowego oferowanego przez firmę Corning. Wiele firm oferuje szkło o takim samym składzie i parametrach, ale często dla określenia szkła borowo-krzemowego używa się nazwy własnej Pyrex (trochę tak, jak na buty sportowe mówi się adidasy). Cechą charakterystyczną jest, że szkło to ma około trzykrotnie mniejszy współczynnik rozszerzalności temperaturowej.
 
Z punktu widzenia miłośnika astronomii, jego zaletą jest nieco szybsze osiąganie figury przy studzeniu teleskopu, np. po wyniesieniu z domu na mroźne podwórze. Trzeba przy tym zaznaczyć, że stosowanie Pyrexu w teleskopach amatorskich (6" - 16") nie jest niezbędne, gdyż zwierciadła te są dość cienkie i studzą się szybko. Przy tym samo wystudzenie zwierciadła, osiągnięcie przez nią odpowiedniej figury, to nie wszystko - również tuba musi osiągnąć temperaturę otoczenia, inaczej pojawiają się turbulencje wewnątrz tuby, a obraz będzie niskiej jakości. W praktyce, ważne jest, aby CAŁY teleskop był w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia.
 
BK-7 to porządne szkło optyczne, stosowane powszechnie również w najlepszych układach optycznych. To nie jest złe szkło, jak czasami się uważa. Co więcej, z punktu widzenia użytkownika teleskopu systemu Newtona, charakterystyki optyczne szkła są bez znaczenia - istotnym elementem jest figura zwierciadła oraz właściwie naniesiona warstwa odbijająca. Znaczenie mogą mieć charakterystyki fizyczne szkła - samo lustro jest tylko "wspornikiem" dla warstwy odbijającej.

Odpowiadając w skrócie:
• nie, zwierciadła teleskopów GSO nie są z Pyrexu, są ze szkła BK-7
• BK-7 to nie Pyrex
• Pyrex jest droższy, ale jego stosowanie musi być uzasadnione; w przypadku wystudzonego teleskopu nie ma różnic w uzyskiwanych obrazach między Pyrexem i BK-7
• BaK-4 to dość drogie szkło optyczne, o dużym współczynniku załamania, stosowane praktycznie wyłącznie w pryzmatach (lunet, lornetek, w złączkach kątowych z pryzatem Amiciego itp.), mało przydatne i rzadko stosowane w obiektywach i okularach
• obecność aktywnego chłodzenia ("wiatraczka") z tyłu lustra skraca czas studzenia lustra do 15 - 30 minut, w ten sposób niwelując różnicę między BK-7 i Pyrex'em.


Teleskop GSO Dobson 8 203/1200 CRF  WAW

[[TELNEW20312DBSTD_GSO]]




NASZE KOMENTARZE i OCENA SPRZEDAŻY