Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TEKSAŃSKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ Następne pok.

18-01-2012, 8:26
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 19.99 zł     
Użytkownik peterangel
numer aukcji: 2037669380
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 8   
Koniec: 14-01-2012 18:21:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Liczba płyt w wydaniu: jedna
Licencja do wypożyczania: nie
Polska wersja językowa: napisy,
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Czwarta odsłona legendarnej horrorowej serii. W głównej roli występuje Renee Zellweger znana lepiej jako Bridget Jones! Gdy w 1974 roku pojawiła się oryginalna Teksańska masakra piłą mechaniczną, wzbudziła powszechne oburzenie. Podawana była jako przykład filmu zdemoralizowanego, przekraczającego wszelkie tabu. Po kilku dyskusjach prasowych wyszło jednak na jaw, że wielu spośród najbardziej atakujących ją krytyków w ogóle jej nie widziało. Gdyby się wybrali do kina, zobaczyliby, że Teksańska masakra piłą mechaniczną nie zawiera wcale wiele krwi i przemocy – ale przeraża widza znacznie bardziej wyrafinowanymi metodami.

Dlaczego Teksańską masakrę piłą mechaniczną po latach uznano za arcydzieło nie tylko horroru, ale ogólnie arcydzieło filmowe i nawet tak uznani krytycy, jak Roger Ebert czy Leonard Maltin wypowiadają się o tym filmie w samych superlatywach? Przede wszystkim zauważano, że film nie epatuje dosłowną przemocą. Oczywiście, jest w nim kilka mocnych scen, jednak w czasie gdy się pojawił, masowi widzowie widzieli znacznie bardziej okrutne sceny choćby w Egzorcyście. Film Hoopera skupia się na pokazaniu fizyczności strachu – zbliżenia twarzy przerażonej Burns, pozbawiona wyrazu, niema twarz Leatherface’a. Teksańska masakra piłą mechaniczną jak każdy rasowy horror zestawia antynomie: ludzie z miasta – ludzie z prowincji, młodzi – starzy, mieszkająca w spokoju rodzina psychopatów – kłótliwi przybysze z miasta. Jak napisał jeden z krytyków, Teksańska masakra piłą mechaniczną pokazuje lęk nowoczesnej cywilizacji przed zapadłą prowincją. Bazuje zresztą na autentycznych wydarzeniach, opierając się na życiorysie i „dokonaniach” cieszącego się wyjątkowo złą sławą kanibala Eda Geina (wątki z jego życiorysu wykorzystał również Jonathan Demme podczas kręcenia Milczenia owiec). Do dziś Teksańska masakra piłą mechaniczną zarobiła, według nieoficjalnych szacunków, grubo ponad 100 milionów dolarów. Zaraz po pojawieniu się filmu w 1974 roku wybuchł spór o prawa autorskie pomiędzy Hooperem a producentem, w wyniku którego reżyser – jak twierdzi – do dziś nie otrzymał choćby części z krociowych zysków. Teksańska masakra piłą mechaniczną do dziś pozostaje symbolem, którego sława wraz z upływem lat ciągle rośnie.



Dodatki: filmografie aktorów i reżysera, zwiastun.