Książka podzielona jest na dwie części:
Część pierwsza książki poświęcona jest tematom ogólnym, jak przygotowanie do operacji, instrumentarium, technika szycia i wiązania, metody znieczulania, podstawy osteosyntezy i inne.
W części drugiej opisano operacje, uszeregowane według regionów ciała i ilustrowane licznymi rysunkami.
Opisano zabiegi, które sprawdziły się w praktyce. Z reguły przedstawiano w postaci praktycznych wskazań, jedną metodę operacyjną na konkretne wskazanie. Zrezygnowano z opisu możliwych modyfikacji oraz operacji o charakterze eksperymentalnym. Nie należy więc oczekiwać różnorodności opublikowanych metod chirurgicznych i rzadkich wskazań.
Redaktorzy polskiego wydania:
prof. Ryszard Badura i prof. Zbigniew J.H. Pomorski
"Techniki operacyjne u psów i kotów" są doskonałym praktycznym narzędziem. Materiał, którego opracowania podjęli się autorzy, mimo swej obszerności jest przedstawiony w sposób przejrzysty i czytelny.
Pierwsze rozdziały wprowadzają czytelnika w problematykę chirurgii ogólnej, przedstawiają podstawowe i specjalistyczne instrumentarium oraz ogólne zasady przygotowania do operacji: narzędzi, pacjenta i operującego. Kolejne to repetytorium z zakresu technik nakłucia igłami (żył, jam ciała, stawów, mielografii itp.) często wykorzystywanych w diagnostyce i terapii oraz teksty poświęcone zakładaniu opatrunków, technikom szycia, opatrywania ran wraz z podstawami osteosyntezy.
Autorzy sporo miejsca poświęcili zagadnieniom znieczulenia pacjentów, przedstawiając w sposób bardzo przystępny niezwykle ważną część postępowania operacyjnego. Uważam, że tę część można traktować jako rodzaj przewodnika zawierającego informacje od ogólnego przygotowania pacjenta przez wybór metody znieczulenia i rodzaju anestetyków, możliwe komplikacje do sposobów prowadzenia reanimacji. Rozdział ten uwzględnia również choroby współistniejące mogące mieć istotny wpływ na przebieg znieczulenia, a także przedstawia ogólne zasady sporządzania protokołu anestezjologicznego.
Techniki operacyjne przedstawiane są topograficznie, a dla lepszej orientacji poparte licznymi ilustracjami. Autorzy prezentują głównie techniki przez nich stosowane, nie zagłębiając się w różnorodne modyfikacje, dzięki czemu układ książki jest bardziej klarowny. Szczegółowe piśmiennictwo na końcu każdego z rozdziałów kieruje zainteresowanych do źródeł. Osobny rozdział poświęcono podstawowym zagadnieniom endoskopii oraz chirurgii mało inwazyjnej, technikom najdynamiczniej rozwijającym się na świecie.
Najwyższy poziom merytoryczny pozycji gwarantują autorzy - światowej sławy chirurdzy, oraz znakomici tłumacze i redaktorzy merytoryczni polskiego wydania. Pozycja ta zarówno wprowadza w świat chirurgii studentów medycyny weterynaryjnej, jak i jest pasjonującą lekturą dla lekarzy z długim stażem.
dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz
Specjalista: Choroby psów i kotów, Chirurgia weterynaryjna