Wybór efektów
Wśród pogłosów zapisanych w M350 znajdziemy: Classic TC Hall, Cathedral, Ambience, Room oraz pogłosy typu Plate i Spring. Ponadto są tu: kompresory, efekty modulacyjne i różne odmiany efektu Delay.
Zoptymalizowane presety
W pamięci zapisano 256 presetów fabrycznych pokrywających szeroki zakres zastosowań i przystosowanych do pracy z najróżniejszymi sygnałami audio. Razem z 99 miejscami na ustawienia użytkownika mamy dostęp aż do 355 programów.
Łatwy dostęp do parametrów z poziomu płyty czołowej
M350 został zaprojektowany pod kątem jak najprostszej obsługi, z tego też powodu zarówno wybór pogłosów, jak i innych efektów oraz dostęp do ich ustawień jest możliwy bezpośrednio z poziomu płyty czołowej. Dzięki temu ustawianie parametrów procesora odbywa się bezproblemowo niezależnie od tego, w jakich warunkach przyjdzie nam pracować.
Idealny do współpracy z komputerem!
Za pośrednictwem dołączonego oprogramowania, które może pracować zarówno jako samodzielna aplikacja, jak i jako plug-in VST/AU, użytkownik może kontrolować i edytować parametry M350 z poziomu komputera.
Różnorodność wejść i wyjść
Automatyczne, 24-bitowe wejście S/PDIF zapewnia profesjonalne przesyłanie sygnałów niezależnie od aplikacji. M350 jest również wyposażony w czytelny wyświetlacz presetów, wejście i wyjście MIDI oraz możliwość synchronizacji z zegarem MIDI lub tempem wystukanym za pośrednictwem funkcji Tap Tempo. Urządzenie ponadto wyposażono w globalną funkcję Bypass.
PODSTAWOWE CECHY:
Pełna integracja z komputerowymi systemami DAW za pośrednictwem edytora programowego zgodnego z VST/AU
15 naturalnie brzmiących, stereofonicznych pogłosów
15 legendarnych efektów TC
5-sekundowy Delay
256 presetów dla sekcji Reverb i Multi-Effect + 99 miejsc na ustawienia użytkownika, razem 355 programów
Zasilanie sieciowe bez konieczności używania zewnętrznego zasilacza
Podwójne, szeregowe ustawienia send/return
Automatyczne, 24-bitowe wejście i wyjście S/PDIF, częstotliwości próbkowania 44,1 - 48 kHz
Funkcja Tap Tempo
Sekcja Reverb
Wprowadzenie
Wewnątrz TC M350 można znaleźć 15 światowej klasy pogłosów o jakości charakterystycznej dla urządzeń TC Electronic. Każdy typ pogłosu powstał jako rezultat długotrwałych poszukiwań i żmudnego dostrajania parametrów, które miały miejsce w laboratoriach pogłosowych TC. Z tego też powodu, pomimo niewysokiej ceny, zaimplementowane w M350 pogłosy to wybór najlepszych i najbardziej uniwersalnych algorytmów pogłosowych dostępnych na rynku.
TC Classic Hall
Ten algorytm emuluje dużą halę z szerokim i ciepłym pogłosem o relatywnie długim czasie trwania. Zachowuje naturalną charakterystykę oryginalnego źródła dźwięku dając niezrównane, autentyczne i potężne brzmienie. TC Classic Hall zazwyczaj wykorzystuje się do okraszania śladów wokalnych, przy czym bez przeszkód można używać go również do innych sygnałów podczas pracy w studiu lub na scenie.
Hall Acoustic
Hall Acoustic zapewnia szerokie, delikatnie i rozproszone brzmienie. Symuluje rozchodzenie się dźwięku na dużej powierzchni, przy czym dodaje do brzmienia charakterystycznych smaczków. Zastosowanie tego algorytmu przyniesie świetne rezultaty w przypadku bębnów i innych instrumentów perkusyjnych, a ponadto może być wykorzystywany w przypadku chęci uzyskania nieszablonowego, autentycznego brzmienia.
Vocal Reverb
Ten algorytm osadzi i uszlachetni każdy sygnał wokalny, który potrzebuje czegoś ekstra. Vocal Reverb daje miękkie i soczyste brzmienie identyczne z tym, jakie można uzyskać w średniej wielkości pomieszczeniach, których powierzchnie wyłożono drewnem. Warto zatem używać go w celu uzyskania indywidualnego i subtelnego brzmienia ścieżek wokalnych.
Live Vocal
Live Vocal symuluje duży pokój lub miejsce spotkań, w którym znajduje się wiele drewnianych powierzchni. Odbicia od powierzchni pokrytych drewnem dają miękkie i łagodne brzmienie, które świetnie sprawdzi się na śladach wokalnych. Jeśli zatem szukasz dużego pogłosu z „gąbczastymi” odbiciami, Live Vocal będzie doskonałą propozycją.
Drum Ambience
W latach 80. XX wieku presety Drum Ambience symulowały niewielkie pomieszczenie z bardzo krótkimi odbiciami. Był to idealny pogłos dla wszystkich typów bębnów i instrumentów perkusyjnych dający charakterystyczne, klasyczne brzmienie. Efekt ten może być wykorzystywany zarówno podczas pracy w studiu, jak i w warunkach scenicznych.
Drum Room
Pogłos Drum Room doda bębnom i instrumentom perkusyjnym finezji i elegancji. Algorytm symuluje średniej wielkości pomieszczenie dające relatywnie długi, naturalnie wybrzmiewający pogłos. Dzięki temu zachowujemy całe spektrum brzmieniowe oryginalnego instrumentu dodając jednocześnie blasku i prezencji.
Cathedral
Emulacja dużej przestrzeni o twardych i nieregularnych powierzchniach dająca szeroki i rozproszony pogłos. Ten typ efektu brzmi otwarcie i koloryzuje brzmienie źródła z pomocą naturalnej przestrzenności charakterystycznej dla katedr. W przypadku pracy na scenie może okazać się, że efekt wywołuje zbyt duży zamęt, jednak w studiu może być przydatny w wielu sytuacjach.
Living Room
Mały i dobrze umeblowany pokój z intymną akustyką - takie właśnie brzmienie zapisano w algorytmie Living Room. Rzeczywiste pokoje tłumią wiele odbić dzięki miękkim materiałom wypełniającym wnętrze dając pogłos z kilkoma odbiciami o oszczędnym wybrzmieniu. Efekt sprawdzi się w tworzeniu atmosfery intymności.
Gold Plate
Pogłos Gold Plate to wycieczka w przeszłość. Przed pojawieniem się cyfrowych procesorów efektów, do tworzenia efektów pogłosowych wykorzystywano duże płyty metalowe i właśnie taka płyta jest emulowana przez ten algorytm. Jego brzmienie jest rozproszone, jasne i wypełnione i świetnie nadaje się do okraszania ścieżek instrumentów perkusyjnych.
Silver Plate
Silver Plate to efekt, który symuluje brzmienie dużych płyt metalowych, które były wykorzystywane do uzyskiwania pogłosu przed nadejściem ery cyfrowej. Algorytm daje jasny i relatywnie rozproszony pogłos, który doskonale sprawdzi się na instrumentach perkusyjnych, których brzmieniu chcemy dodać odrobinę „powiewu przeszłości”.
Spring Vintage
W przeszłości, oprócz płyt pogłosowych do uzyskiwania sztucznego pogłosu wykorzystywano również długie sprężyny, które można spotkać w klasycznych wzmacniaczach gitarowych. Spring Vintage symuluje dokładnie taki typ pogłosu i daje charakterystyczne brzmienie tak dobre, jak w oryginalnych konstrukcjach.
Live Stage
Podczas pracy na scenie może zdarzyć się, że będzie potrzebny pogłos, który obcina szumy tła, które są charakterystyczne dla występów live. Algorytm Live Stage daje właśnie taki ziarnisty i jasny pogłos, który świetnie współpracuje z wokalem i instrumentami, które mają brzmieć wyraźnie i punktowo.
Ambience
Ten typ pogłosu został zaprojektowany pod kątem współpracy z suchym materiałem źródłowym. Dlatego wyraźnie definiuje pomieszczenie i przybliża wczesne odbicia, które dodają przestrzeni i ciepła różnym źródłom, np. samplom perkusyjnym.
Damped Room
Damped Room to pogłos, który świetnie nadaje się do okraszenia materiału źródłowego, który ma być tylko nieznacznie uprzestrzenniony. Algorytm symuluje niewielkie studio lub wytłumioną kabinę wokalną pokrytą miękkim materiałem pochłaniającym odbicia. Dzięki temu uzyskuje się zwarte i punktowe brzmienie.
Nearfield
Pogłos typu Nearfield oferuje zwarte brzmienie z dominacją wczesnych odbić, które symuluje niewielką ilość naturalnego pogłosu, jaka występuje w reżyserce. Algorytm można stosować w celu uzyskania jasnego brzmienia z dużą ilością szczegółów.
Sekcja Efektów
Wprowadzenie
M350 jest sprzedawany razem z 15 legendarnymi efektami TC. Wszystkie bez wyjątku są spuścizną po ogromnej rzeszy nagradzanych efektów TC, przez co nasze laboratoria pracowały z podwójnym wysiłkiem, aby wybrać i stworzyć 15 dopieszczonych algorytmów.
Dynamic Delay
Dynamic Delay umożliwia aktywne uzależnienie poziomu efektu na wyjściu od dynamiki sygnału wejściowego. Oznacza to, że mały poziom efektu będzie występował w czasie grania pasaży, natomiast poziom zdecydowanie wzrośnie w momencie urwania dźwięku lub wyciszenia źródła. Dzięki temu efekt świetnie sprawdzi się np. w przypadku chęci podkreślenia przerw pomiędzy frazami w partii solowej.
Triplets Delay
Triole to proste struktury muzyczne, które świetnie wpływają na naszą percepcję rytmiczną szczególnie podczas wielokrotnego powtarzania prostych motywów. Na triolach bazuje algorytm Triplets Delay, który jest znakomitym i uniwersalnym narzędziem przekształcającym materiał wyjściowy. Warto używać go na śladzie gitary solowej, rogu czy instrumentów perkusyjnych.
Studio Delay
Studio Delay jest świetnym narzędziem studyjnym, które cechuje zwięzła reprodukcja oryginalnego materiału źródłowego. Algorytm łączy subtelne, ale znaczące obcięcie góry z relatywnie wysoko ustawioną częstotliwością zwrotnicy, co owocuje transparentnym i niezwykle precyzyjnym dźwiękiem.
Soft Delay
Jeśli szukasz efektu cechującego się czystą, a przy tym miękką reprodukcją sygnału oryginalnego, powinieneś spróbować algorytmu Soft Delay. Połączyliśmy tu subtelne, ale znaczące obcięcie góry z relatywnie wysoko nastrojoną częstotliwością zwrotnicy, co dało miękkie i gładkie brzmienie opóźnień. Taki typ efektu świetnie sprawdzi sie w studiu i odkryjesz, że dzięki niemu ślady brzmią „bardziej studyjnie”.
PingPong Delay
PingPong Delay rozmieszcza kolejne odbicia w panoramie od lewej do prawej i z powrotem przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej pozycji źródła. Algorytm brzmi niezwykle naturalnie i daje szerokie możliwości kreacji efektów specjalnych podkreślających dramatyzm i umożliwiających uzyskanie unikalnego brzmienia. Efekt przydatny zarówno w studiu, jak i na scenie.
Slapback Delay
Slapback Delay to krótki delay z jednym, dwoma lub może trzema powtórzeniami. Często taki typ efektu jest nazywany efektem dublowania pozwalającym zagęścić brzmienie oryginału i spowodować, że stanie się ono bardziej solidne. Można go również wykorzystać np. na funkowych riffach gitarowych.
Smooth Phaser
Phaser, który korzysta z dwunastu filtrów wszechprzepustowych pracujących jednocześnie, dający świetnie zaadaptowane i gładkie brzmienie. Warto z niego korzystać w przypadku chęci wzbogacenia brzmienia o typowy efekt Phaser połączony z elegancją i subtelną bliskością. Innymi słowy, efekt ten daje typową charakterystykę efektu Phaser z zaskakującą dawką unikalnych smaczków.
Vintage Phaser
Vintage Phaser korzysta z czterech różnych filtrów wszechprzepustowych dając bezpośrednie, punktowe brzmienie. W zależności od tego, w jakim stosunku sygnał przetworzony jest zmiksowany z sygnałem oryginalnym można uzyskać albo mocny, albo typowy, uniwersalny efekt Phaser. Z jednakowym sukcesem efekt można stosować w studiu i na scenie.
Lush Chorus
Jeśli jesteś typem osoby, którą fascynują efekty posuwające tworzoną muzykę krok naprzód, Lush Chorus będzie jednym z Twoich ulubionych efektów. Daje on szeroki, kompleksowy dźwięk, który świetnie sprawdzi się w stylach funky i jazzy, obfitujących w popisy solowe.
Soft Chorus
Czasami potrzebne jest naturalne, stabilne i zdefiniowane brzmienie. Soft Chorus to prosty Chorus, który znakomicie sprawdzi się w spokojnych stylach, jak ballada, chillout czy moody jazz. Zastosowanie tego efektu da prawdziwe brzmienie zgodne z oryginałem wzbogacone o delikatne smaczki, które w Twojej muzyce pozwolą znaleźć coś ekstra.
Inst. Flanger
Efekty typu Flanger spod znaku TC są powszechnie znane i cenione ze względu na perfekcyjną relację pomiędzy szybkością modulacji a jej głębokością. I właśnie taki jest Inst. Flanger, który daje klasyczne, szerokie brzmienie Flangera. Z usług efektu Inst. Flanger warto korzystać wówczas, kiedy chcesz uzyskać brzmienie zbliżone do efektu Chorus z wszystkimi cechami klasycznego Flangera.
Comp
Kompresja może być zarówno delikatna, jak i głęboka, co często prowadzi do uzyskiwania „przekompresowanych” śladów. Algorytm Comp to szybka i prosta droga do profesjonalnej i prostej kompresji. Można używać go na większości śladów, gdzie ważna jest profesjonalna kompresja, która nie zniekształci brzmienia oryginalnego źródła dźwięku.
Hard Comp
Algorytm Hard Comp powstał z myślą o uzyskaniu twardej, ale ładnie brzmiącej kompresji sygnałów. Oznacza to, że nawet jeśli potraktujesz źródło twardą kompresją nie będzie brzmiało ono jak przekompresowane. Hard Comp świetnie sprawdzi się na bębnach i instrumentach perkusyjnych dbając o ich charakterystyczne brzmienie.
De-Esser
De-Esser usuwa wszystkie niechciane „syki” towarzyszące wybranym typom mikrofonów i wokalistów. Warto zatem używać go na śladach wokalnych czyszcząc niechciane dźwięki i czyniąc brzmienie bardziej homogenicznym.
Tremolo
Efekt tremolo wykorzystuje do modulacji falę trójkątną dając łatwo rozpoznawalne, charakterystyczne brzmienie. Algorytm może współpracować z najróżniejszymi źródłami, przy czym bodajże najbardziej znanym zastosowaniem są gitarowe partie solowe z filmów o agencie 007. Brzmienie efektu jest miękkie i niezwykle przydatne do tworzenia nastroju w utworach wolniejszych i melancholijnych.
Dane techniczne
WEJŚCIA I WYJŚCIA CYFROWE:
Złącza: RCA [S/PDIF],
Formaty: S/PDIF [24-bity], EIAJ CP-340, IEC 958,
Częstotliwości próbkowania: 44,1 kHz [48 kHz tylko przy wejściu cyfrowym],
Opóźnienia przetwarzania: 0,08 ms przy 48 kHz,
Pasmo przenoszenia: DC [0 Hz] do 23,9 kHz ± 0,01 dB przy 48 kHz.
WEJŚCIA ANALOGOWE:
Złącza: jack 1/4 cala mono,
Impedancja, symetryczna/niesymetryczna: 21/13 kOhm,
Poziom maks. / min. 0 dBFS: +24 dBu / 0 dBu,
Czułość przy zapasie 12 dB: 12 dBu do -12 dBu,
Przetwarzanie A/D: 24 bit, 128-krotne nadpróbkowanie,
Opóźnienia konwersji A/D: 0,70 ms / 0,65 ms przy 44,1 kHz / 48 kHz,
Dynamika: typowo < -92 dB, 22 Hz do 22 kHz,
THD: typowo < -90 dB [0.0032 %] przy 1 kHz, -1 dBFS,
Pasmo przenoszenia: 20 Hz do 20 kHz, +0/-0.1 dB,
Przesłuch: typowo < -100 dB, 20 Hz do 20 kHz.
WYJŚCIA ANALOGOWE:
Złącza: jack 1/4 cala,
Impedancja symetryczna/niesymetryczna: 40 / 20 Ohm,
Maks. poziom wyjściowy: +14 dBu,
Dynamika: typowo < -105 dB, 22 Hz do 22 kHz,
Przetwarzanie D/A: 24-bitowe, 128-krotne nadpróbkowanie,
Opóźnienia konwersji D/A: 0,68 ms / 0,63 ms przy 44.1 kHz / 48 kHz,
THD: typowo < -97 dB [0,0014 %] przy 1 kHz, +13 dBu,
Pasmo przenoszenia: 20 Hz do 20 kHz, +0/-0,5 dB,
Przesłuch: typowo < -100 dB, 20 Hz do 20 kHz.
EMC:
Zgodność: EN 55103-1 i EN 55103-2.
BEZPIECZEŃSTWO:
Certyfikaty: IEC 65, EN 60065, UL6500 i CSA E60065 CSA FILE #LR108093.
OTOCZENIE:
Temperatura otoczenia podczas pracy: 0° C do 50° C,
Temperatura przechowywania: -30° C do 70° C,
Wilgotność: maks. 90% bez kondensacji.
STEROWANIE:
MIDI: In/Out/Thru: DIN 5 Pin,
Pedał: jack 1/4 cala.
OGÓLNE:
Wykończenie: anodyzowane aluminium, przód wzmocniony i malowany, stalowe chassis,
Wyświetlacz: 2 x 7-segmentowy + kontrolki LED,
Wymiary: 483 x 44 x 105,6 mm,
Ciężar: 1,5 kg,
Zasilanie: 100 - 240 VAC, 50 - 60 Hz [wybór automatyczny],
Pobór mocy: <15 W,
Gwarancja: 1 rok.