Tatry Polskie
Wycieczki Górskie Ilustrowany przewodnik z mapami Wydawnictwo Compass 2014, Stron 70, rozmiar 11,5cm x 22cm
Z pewnością przybyliście w Tatry w poszukiwaniu spotkania z nieznanym otoczeniem i wyjątkową przyrodą. I nie ma się czemu dziwić. Od kiedy w XIX wieku Tytus Chałubiński rozsławił Zakopane i Tatry aż po Bałtyk, niezliczone rzesze odwiedzających przybywają tu każdego roku, aby spotkać się z prawdziwą legendą. Któż z Was bowiem nie słyszał o najsłynniejszej w Polsce górskiej parze: Morskim Oku i Rysach. Leżą od tysięcy lat jedno obok drugiego niczym kochankowie i nie znudziło im się. Góra (w sensie Rysy) zerka z góry i przegląda się w rozlanych w dole wodach niczym w lustrze.
Wędrowanie po Tatrach to niekończąca się przygoda. Każdy kto w nie dociera, powraca do domu odmieniony. Widoki zapisane w pamięci odtwarzają się w opowieściach, a emocje które nam towarzyszą na szlakach, w oglądanych zdjęciach. Nic tutaj nie jest obojętne, bo też żadne z miejsc, w które możemy dotrzeć, nie powtarza się. Każde ma swój nastrój, każde ma swój niepowtarzalny widok, każde ma swoją „legendę”. I choć po polskiej stronie leży zaledwie 1/5 Tatr, to pomysłów na wycieczki wystarczy na kilka lat.
Jeżeli stanęliście już pod Giewontem lub gdzieś w jego okolicach i zamierzacie spędzić tu kilka dni, to zapraszam Was na wyjątkowy czas. Na kilka niezwykłych wędrówek, w trakcie których odwiedzimy najbardziej znane tatrzańskie doliny, wejdziemy na kilka niezwykle widokowych szczytów oraz zasiądziemy w schroniskach, w których czuć powiew ponad 150-letniej historii tatrzańskich zdobywców.
A wszystko podane w postaci najbardziej przyjaznej do wędrowania – czyli takiej, gdzie czasy przejść nie będą nas zmuszać do wstawania przed świtem i powracania po zmroku, ale pozwolą zarówno na aktywne wędrowanie oraz spokojny odpoczynek.
Przestawiono tu propozycje łatwych tras, dla tych, którzy pragną zaprzyjaźnić się z Tatrami bez większego wysiłku. Dodatkowo dla zaawansowanych turystów na końcu niniejszego przewodnika zaproponowano kilka dłuższych tras wymagających nocowania w schroniskach... (ze wstępu)