Tatarak Cynamonowy (Acorus gramineus Argenteostriatus)
Liście tataraku cunamonowego uwalniają zapach cynamonu, gdy zostaną potarte, dawniej były wykorzystywane jako odświeżacz powietrza.. Liście w paski kremowo-biało-zielone. Roślina doskonała nad zbiorniki wodne, także w płytkiej wodzie. Odpowiednia na gleby wilgotne, polecana do uprawy w pojemnikach, lub jako akcent w ogrodzie. Na miejsca nasłonecznione, lub do półcienia.
Olejek tatarakowy zawiera β- i α-azaron (do 16%, gdy w olejku pochodzenia indyjskiego do 82%), kariofilen, kadinen, akoron, kalamen, kamfen, pinen i mircen. Jest bardzo cennym produktem wyjściowym służącym do produkcji kompozycji zapachowych (do wytwarzania perfum). Wykorzystywany również w przemyśle spirytusowym do produkcji gorzkich wódek oraz likierów. Olejkiem aromatyzuje się niektóre gatunki tytoniu.
Surowcem zielarskim jest kłącze Rhizoma Calami zbierane jesienią. Wyciąga się całe rośilny. Kłącza oczyszcza z korzeni, liści i włóknistych resztek liści i myje, a następnie suszy w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Pozyskuje się go ze stanu naturalnego. Cała roślina ma intensywny, cynamonowy zapach oraz palący i gorzkawy smak. Zawiera olejek eteryczny (nie mniej niż 2,5%), garbniki, cholinę, gorzki glikozyd akorynę (około 0,2%), akoretynę, węglowodany, w tym dużo skrobi, kwas akonitowy, śluz, sole mineralne, kwas askorbinowy, skrobię.