Tarcze naramienne Wehrmachtu i Waffen SS.
W tytule przelewu prosze podac nr aukcji i nr wybranej tarczy.
1)Tarcza 14.Waffen Grenadier Division der SS "Galizien"
Utworzona latem 1943 roku, na początku 45 r jej resztki weszły w skład Ukraińskiej Armii Narodowej. ( UNA )
2)Tarcza Latvia . Ochotnicy łotewscy Wehrmachtu nosili tarcze na prawym ramieniu, natomiast
ochotnicy Waffen-SS na lewym ramieniu.
W lutym 1943 roku sformowano Legion Łotewski SS ( SS-Lettische-Legion ), w polowie 43roku w 1.Lettische-SS-Freiwillingen-Brigade, ktora pozniej rozwinieto w 15 Dywizje Lettland.
Pod koniec 43 roku sformowano tez 6 Brygade Szturmowa, ktora wiosna 44 roku przeksztalcono w 19 Dywizje Latvia.
3)Tarcza SS Wiking, finskich ochotnikow.
powstały w 1941 roku Finnisch-Freiwillingen-Bataillon der Waffen-SS.w 1942 roku przyłączony do Dywizji Wiking .
4)Tarcza Estland ( Estońska )
Dywizja Waffen-SS Estland
Do 1943 rokuNiemcy sformowali trzy bataliony piechoty w ramach Oddziałów Wschodnich, które w 1944 roku włączono do Dywizji Waffen-SS Estland.
5)Tarcza Wallonie SS / WH
28. Ochotnicza Dywizja Grenadierow Pancernych SS (.walońska) Wallonien. Uformowana 1 czerwca 1943 roku, gdy Legion Walloński , ktory walczył w ramach Wehrmachtu przyłączono do Waffen SS. Legion ten został rozbudowany W 55. Ochotnicza Brygade Szturmowa SS, walczyła miedzy innymi na Pomorzu...
6)Tarcza SS Norge
Norwescy ochotnicy latem 40roku utworzyli razem z Dunczykami pułk "Nordland" w ramach dywizji "Wiking". W 1941 roku sformowano SS-Freiwillingen-Legion "Norge", na poczatku 43 roku utworzono z niego 24 pułk grenadierow pancernych "Norge", ktory wszedł w skład 11 Dywizji "Nordland"
Zołnierze Legionu "Norge" nosili mundury Waffen-SS z norweska flaga na lewym ramieniu, wstega z napisem "Legion Norge" na lewym przedramieniu oraz lwem norweskim na prawej patce kołnierza. Pozostałe jednostki norweske nosiły tarcze z flaga narodowa na lewym ramieniu.
7)Tarcza Flandern Waffen SS
SS-Friwillingen-Legion Flandern utworzony w 1940roku.
31 maja 1943 roku polączony został z pułkiem Langemarck, w ten sposob powstała Sturmbrigade Langemarck, zreorganizowana w pazdzierniku 43roku w 27 Dywizje Langemarck.
8)Tarcza Nederland, używana przez : Legion Nederlande, Dywizje Nederland i Landstorm Nederland.
W lipcu 41roku został sformowany Legion ochotniczy "Holandia" ( SS-Freiwillingen-Legion "Niederlande") W czerwcu 43 roku powstała z niego Sturmbrigade "Nederland", a w lutym 45 roku 23 Dywizja "Nederland". Latem 44roku zaczeto formowac "Landstorm Nederland", jesienia była to juz brygada, a w lutym 45 roku 34 Dywizja "Landstorm Nederland". Zołnierze tych dywizji nosili standardowe mundury Waffen SS, ze wstega z napisem " Landstorm Nederland" i tarcza na lewym przedramieniu.A w pozniejszym okresie tylko z w/w tarcza w barwach narodowych.
9)Tarcza Dannmark SS
Pułk Nordland w ramach Dywizji Wiking , utworzony 1940roku.
W lutym 1941 roku sformowano Freikorps Dannmark, w 1943 roku przekształcono go w 34 Pułk Grenadierów Pancernych Dannmark i wszedł w sklad Dywizji Nordland.
10)Tarcza Charlemagne Waffen SS
33. Dywizja Grenadierow SS ( 1. Francuska ) Charlemagne. jednostka Waffen SS złozona z francuskich ochotnikow, powstała lutym 1945 roku w GDANSKU, stan osobowy ponad 7300 zołnierzy, ale szybko osiagnela stan pełnej Dywizji , walczyła miedzy innymi pod Stargardem Szczecinskim. W koncowym okresie wojny dywizja sie rozproszyla, ponad 800 zołnierzy z SS Charlemagne dotarło do Berlina , gdzie miedzy innymi bronili Kancelarii Rzeszy.
11)Tarcza ROA, pierwsza wersja
Ruskaja Oswoboditielnaja Armia pod dow. gen Andrieja Własowa.
Utworzona w 1943 roku.
12)Tarcza 30.Waffen Grenadier Division der SS "Weissruthenien"
Utworzona latem 944 roku. 15 stycznia1945 roku przyłączono do niej oddziały pomocniczej policji białoruskiej, i choć rosjanie nadal stanowili trzon dywizji , oficjalnie nazwano ją "Białoruś".
13)Tarcza 27. Waffen SS Langemarck
Utworzona w czerwcu 1942 roku, jako Pułk Langemarck , zreorganizowana pózniej do Sturmbrigade Langemarck , a ostatecznie do 27 Dyw. Langemarck. 31 maja 1943 roku przyłączona do SS Frw. Legion Flandern .
14) Tarcza Latvia , II wzór , opis jak wyżej...
15) Tarcza British Free Corps,
Ochotniczy Korpus Brytyjski sformowany na początku lat 40-tych. Stan osobowy trudny do określenia, można przypuszczać że w szczytowej formie miał ok 400 osobowy skład. Tarcza była noszona na lewym ramieniu.
16) Tarcza Wiking , I wzór .
Dla ochotników fińskich . Noszona na lewym ramieniu. Wcześniejsza odmiana tarczy nr 3 , która była wykonywana przez finów.