Pamiątkom ojczystym ocalonym z burzy dziejowej ”Wystarczy położyć na dłoni i dostrzec: w jednym piękno grafiki, w innym ważne przesłanie, w kolejnym pamięć o postaci, miejscu czy zdarzeniu” Talerz
XIX wiek
część historii rodu Poniatowskich
Większość przedstawicieli książęcej linii rodu Poniatowskich wymarła na przełomie XVIII i XIX wieku.
Te dwa przedmioty to część ich historii.
Talerz serii napoleońskiej druk wg.grafiki numer w serii 36 manufaktura: Choisy-le-Roi P & H Choisy 7 Paillard & Hautin Choisy( Francja) Valentin Paillart i Hyppolite Hautin wczesna sygnatura z lat 1[zasłonięte]824-18 wielkość talerza 21,4 cm Stan bardzo dobry
Manufactura Choisy-le-Roi w XIX wieku odgrywała istotną rolę w ceramice Francji i Europie. Pracowało dla niej wielu utalentowanych artystów, wśród nich takie sławy jak Chaplet, Albert Louis Dammouse, Albert-Ernest Carrier-Belleuse i Robert Louis-Carrier-Belleuse. Choisy (Choisy-le-Roi) założona została w 1804 roku przez braci Paillart.Jednak dopiero nowy właściciel Hippolyte Boulenger przekształcając profil manufaktury odnusł duży sukces na salonach min w 1863 roku. H.Boulenger wykorzystał prawdziwy rozkwit branży ceramicznej i od 1878 roku rozbudowuje swoje zakłady produkcyjne,buduje nowe piece i suszarnie, tworzy sieć dystrybucji -sklepy,magazyny i biura dystrybucji. Fabryka tym czasie wykorzystuje swoje doskonale położenie nad brzegiem Sekwany, w pobliżu dworca kolejowego Kolei Orlean. W 1889 roku właściciele mianują dyrektorem artystycznym syna znanego rzeźbiarza Alberta-Ernesta Carriera-Belleuse. Młody Robert Louis-Carrier-Belleuse otrzymuje od ojca i jego artystycznych przyjaciół znaczną pomoc.Produkuje wtedy majolikę porównywalną z tą którą tworzył słynny Bernard Palissy.Sam wykazuje jednak zainteresowanie tzw "industrial arts " Fabryka wykonywała min dekorację ceramiczną dla powstającego metra paryskiego oraz dekoracje wielu znanych budynków w Paryżu. Stare sklepy ceramiki Choisy-le-Roi znajdują się do dziś w 10 dzielnicy Paryża i wciąż możemy podziwiać ich nieprzemijające piękno.
W jednym z budynków mieściło się kiedyś Muzeum Rzemiosła Artystycznego potem przeniesione zostało do Luwru.(http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Magasins_Boulenger.jpg) Fabryka rozwija się doskonale i już końcu XIX w. trzecia część miasta należy do rodziny Boulenger. Własność posiadłość z tzw. zameczkiem rozciąga się na 7 hektarach. Podobnie jak większość głównych dynastii przemysłowych XIX wieku, Hippolyte Boulenger rozwija działalność społeczną. Od 1867 roku buduje domy, szkoły i przedszkola które dostępne są dla pracowników z jego fabryki. Pracownikom przysługuje też udział w min kasach oszczędnościowych oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy też spółdzielnia żywności.W 1920 roku utworzono pod nazwą HBCM (Hippolyte Boulenger, Creil, Montereau) nową grupę kapitałową. W 1930 fabryka zatrudniała aż 1400 pracowników i nalerzała do jednych z największych w regionie. Strajki w 1936 roku doprowadziło do całkowitego zaprzestania produkcji Choisy-le Roi. Produkcję kontynuowali juz tylko partnerzy całkowicie zaprzestając w latach 50 XX wieku. Wyroby Choisy-le-Roi znajdują się min w zbiorach Victoria & Albert Muzeum (seria talerzy). Sprzedawane są też na aukcjach największych domów aukcyjnych min. Sotheby's i Christies.
Przedmiot aukcji jest oryginalny!!! POCHODZI Z MOJEJ PRYWATNEJ KOLEKCJI !!! Gwarantuję jego pochodzenie !!! Pozdrawiam zainteresowanych i Polecam serdecznie :-)
Jestem zwykłym kolekcjonerem starożytności w związku z tym opisuję przedmioty według własnej wiedzy i umiejętności zawsze jednak pozostaję otwarty na wszelkiego rodzaju sugestie i podpowiedzi które mogą przyczynić się do poszerzenia czy też zweryfikowania informacji o przedmiotach na moich aukcjach.Staram się tez fotografować przedmioty najlepiej jak potrafię, jeżeli zachodzi taka konieczność przesyłam foto i dodatkowy opis na maila.Nie uznaję gradingu w mojej ocenie jest on zbyt ubogi w okoliczności wyceny oraz pozbawia przedmioty wartości dodanych. Przedmioty sprzedaję w większości przypadków w celu wymiany w kolekcji na inne. Pozostaje otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i negocjacje oraz jestem zainteresowany wymianą na artefakty napoleońskie i sztukę wschodu.
Napoleon, Poniatowski, genealogy, genealogia, Księstwo Warszawskie, powstania , Królestwo Polskie, epistolografia,Napoleon,Kampania,1807,Księstwo Warszawskie.
|