Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TALERZ - BARANÓWKA 1825r. z HERBAMI - UNIKAT (440)

05-06-2014, 21:11
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 1 599 zł     
Użytkownik Opera-Artis
numer aukcji: 4261277922
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 224   
Koniec: 05-06-2014 21:15:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest Piękny, Unikatowy - Muzealny Talerz . I ćw. XIX w. Wyjątkowo rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów Wołyńska Porcelana Herbowa . 100% Oryginał z Epoki.

Czytelna sygnatura naszkliwna w kształcie dwugłowego orła, odręczny czerwony napis cyrylicą Baranówka oraz znak wypisany w masie (zaznaczone na zdj. nr. 8).

Wspaniały ręcznie wykonany farbami naszkliwnymi dekor w postaci - bogatego Herbu - herb Lubicz i Ślepowron ? Dodatkowo Monogram, Całość wpisana odręcznie.

Widoczne w środkowej części, piękne przerosty w strukturze porcelany - pod wierzchnią warstwą glazury . Zob. wsz. 8 zdj!

 

Stan jak na foto. Całość zachowana w Oryginale. Żadnych napraw, pęknięć. Elementy dekoru zachowane w ładnym, czytelnym stanie. Na malowanym herbie, osadziła się cieniutka, twarda warstwa starego osadu, miejscami również na innych częściach talerza - do doczyszczenia.

Przetarcia niebieskiego ozdobnika, jeden drobny ubytek przy bocznej krawędzi, drobne ryski.

Widoczne pod światło przetarcia glazury w lustrze talerza. Ogólny stan jak na zdj.

Naprawdę Warto, bo to Ogromna rzadkość, Unikat, 100% Oryginał z Epoki . Wyjątkowa Okazja dla poważnego kolekcjonera tematu . Serdecznie Polecamy!

 

Na drugiej naszej aukcji - prezentujemy drugi talerz z kompletu dwóch jakie posiadamy w sprzedaż.

 

Notka inf.:

 

cyt.: " manufakturę w Baranówce w pobliżu Korca na Wołyniu założył w 1803 r. Michał de Mezer, który przedtem pracował w manufakturze koreckiej. Przez wiele lat manufakturę w Baranówce prowadziła rodzina Mezerów. Wyrabiano tam fajanse i porcelanę stołową, lecz żadne naczynia fajansowe nie są znane. Porcelana baranowiecka, początkowo wzorowana na francuskiej i saskiej, osiągnęła dużą odrębność pod względem form i dekoracji oraz dobrą jakość, jakkolwiek nie dorównywała koreckiej. W latach rozkwitu manufaktury (1815-30) wyróżniała się rozmaitością rodzajów i kształtów naczyń, barwnością i pomysłowo komponowaną dekoracją malarską o polskich motywach. W Baranówce produkowano serwisy o różnych zestawach i pojedyncze naczynia stołowe, utrzymane w spokojnych formach klasycyzujących. Wazy, filiżanki i kubki, półmiski, talerze, mleczniki, imbryki, kosze na owoce, solniczki itd. są barwione na całej powierzchni lub częściowo, złocone i malowane w kwiaty polne i ogrodowe, zdobione malowanymi widokami budowli, pejzażami, portrecikami lub sylwetkami (charakterystycznym motywem są wizerunki Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego). Po 1830 r. wzrost produkcji wpłynął niekorzystnie na poziom artystyczny wyrobów, zaś w poł. XIX w. konkurencja tańszej ceramiki czeskiej zmniejszyła zapotrzebowanie na porcelanę baranowiecką i spowodowała spadek produkcji. Po 1895 r. nowi właściciele, grecka rodzina Griparich, zaczęli wyrabiać także porcelanę techniczną. Fabryka została upaństwowiona w 1917 r. i pracuje do dzisiaj. "

 

Talerza nie wysyłamy za granicę. WE DON'T SEND ABROAD !


Uwaga - wysyłka na terenie Polski - Gratis!

 

Wymiary:

 

średn.: 24,5cm

średn. podstawy: 12cm

wys.: 4cm

 

Brak możliwości odbioru osobistego.

 

Koniecznie sprawdź inne nasze aukcje!

Tel. kontaktowy: 603-[zasłonięte]-304

Pozdr. Serdecznie - Opera-Artis