|
Gdybyśmy o każdej wydanej książce mówili, że jest najlepsza, to nikt by nam nie uwierzył. Czasem jednak zdarzają się takie publikacje, że po prostu TRZEBA TO POWIEDZIEĆ…
Legendarne zasady tworzenia skutecznych tekstów sprzedażowych i reklam
Znasz takie powiedzenie: Połowa pieniędzy wydanych na reklamę jest zmarnowana, tylko nigdy nie wiadomo która? To zapomnij o nim natychmiast!
Nadszedł czas, kiedy reklama w niektórych rękach uzyskała status nauki. Opiera się na stałych zasadach i jest w miarę ścisła. Przyczyny i skutki zostały zanalizowane na tyle, że dają się dobrze rozumieć. Udowodniono i ustalono właściwe metody działania. Wiemy teraz, co jest najskuteczniejsze, i działamy na podstawie tych praw.
"Reklama, która niegdyś była hazardem, stała się w ten sposób, pod kompetentnym kierownictwem, jednym z najbezpieczniejszych przedsięwzięć biznesowych. Z całą pewnością żadne inne przedsięwzięcie o porównywalnych możliwościach nie zawiera w sobie tak mało ryzyka."
Claude Hopkins
Dlaczego zacytowałem pierwsze akapity książki legendarnego copywritera, jakim był Claude Hopkins? Z dwóch powodów:
- Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jednego z najbardziej niezwykłych ludzi reklamy.
Osiągnął w tej dziedzinie niebywałą skuteczność i sukces finansowy i jeśli zechcesz, może Cię dziś wprowadzić w ten niezwykły świat. To, czego się od niego możesz nauczyć, POMOŻE CI w każdym biznesie, za jaki kiedykolwiek zechcesz się wziąć.
- Ponieważ ten tekst jest poświęcony książce o reklamie, zależało mi na tym, by pokazać Ci, że masz przed sobą coś niezwykłego, co rzuca wyzwanie wszystkiemu, co kiedykolwiek napisano na temat skutecznej reklamy.
Miał być duchownym, a stał się... legendą copywritingu
Claude Hopkins pochodził z pastorskiej rodziny. Jego ojciec był zatwardziałym baptystą, matka szkocką prezbiterianką. W wieku lat siedemnastu został kaznodzieją i do pewnego momentu był przekonany, że zostanie duchownym. Jednak określone wydarzenia sprawiły, że jego los związał się z reklamą.
Swoją karierę w reklamie rozpoczął od pracy w… Fabryce Froterek do Dywanów Bissella, jako młodszy księgowy, za 40 dolarów miesięcznie. Pewnego dnia zaproponował, że stworzy reklamę skuteczniejszą niż największy autorytet w tamtym okresie – John Powers, który był właśnie u szczytu swej sławy.
Hopkinsa początkowo wyśmiano, ale po jego namowach pozwolono mu spróbować. Przez następne dwie noce nie zmrużył oka. Trzeciego dnia przedstawił broszurę, która sprawiła, że wszyscy zadecydowali wypróbować jego pomysł.
Rozesłał jakieś 5000 listów.
Dostał w odpowiedzi 1000 zamówień
Nikt do tej pory tak nie sprzedawał! To były narodziny nowej idei, która doprowadziła go do pozostawienia za sobą dziedziny wydatków i rozpoczęcia kariery copywritera.
Przez pierwsze lata swojej kariery reklamował tylko froterki. Przyszedł jednak czas na zmiany i zaczął pracować dla znacznie większej firmy z większym asortymentem. Dla Hopkinsa oznaczało to, że może rozwijać swoje pomysły w nowych branżach.
Najciekawsze jest to, że jego sukces opierał się na pierwszych pomysłach z Fabryki Froterek do Dywanów Bissella. Nie było mu łatwo w nowej firmie, ale się sprawdził. I to jak! Oto jego opis przełomowego momentu w jego karierze:
"W ciągu tygodnia sprzedałem więcej Cotosuet niż sześciu sprzedawców przez sześć tygodni. Ani jeden kupujący nie skarżył się w sprawie ceny. Pan Swift przysłał mi telegram, żebym wywalił z roboty wszystkich pracujących w Chicago, ale poprosiłem, żeby poczekał, aż wrócę i wyjaśnię mu swoje metody."
Claude Hopkins "Tajniki warsztatu legendarnego copywritera"
Ratował upadające biznesy
Kariera Hopkinsa nabierała tempa. Był angażowany w coraz to nowe przedsięwzięcia. Jego pasją było ratowanie firm przed upadkiem. Wkraczał tam, gdzie wszyscy inni rozkładali ręce. I wygrywał. Przykładem takiej firmy była Liquozone. Tak opisuje swoje działania:
"Dołączyłem do Liquozone w lutym. Nie mieliśmy żadnych pieniędzy, tyle tylko żeby zapłacić za wynajem. W naszym pierwszym roku fiskalnym, zaczynając od 1 lipca, nasze dochody netto wyniosły 1 800 000 dolarów. W następnym roku dokonaliśmy inwazji na Europę. Założyliśmy biuro w Londynie, gdzie zatrudniliśmy 306 osób. Zbudowaliśmy fabrykę we Francji i wyposażyliśmy jedno z najpiękniejszych biur w Paryżu. Po dwóch latach reklamowaliśmy się w siedemnastu językach i sprzedawaliśmy Liquozone w prawie wszystkich krajach świata."
Claude Hopkins "Tajniki warsztatu legendarnego copywritera"
Claude Hopkins stał się Legendą. Czego by się nie dotknął, jego reklamy odnosiły niesamowity sukces.
Sprzedawał za pomocą zabójczych reklam między innymi: tłuszcz spożywczy, syrop na kaszel, preparaty odżywcze, lek na reumatyzm, piwo, buty, inkubatory do wylęgu kurcząt, lodówki, sekretarzyki, płyn antybakteryjny, wieprzowinę z fasolą, skondensowane mleko, samochody, opony, mydło, krem do golenia, płatki śniadaniowe, owsiankę, pastę do zębów, którą uważał za swój największy sukces.
Dlaczego piszę tyle o autorze, zamiast o jego książce?
Ten człowiek żył reklamą. Zajmował się nią 35 lat, choć on sam twierdził, że dwa razy dłużej, dlatego że pracował dwa razy więcej niż ktokolwiek inny i temu przypisywał swój sukces. Nie talentowi, nie szczególnym zdolnościom, lecz ciężkiej pracy nad reklamą.
Jego przesłanie jest proste:
Każdy może osiągnąć ogromny sukces za pomocą reklam
Bo kluczem zawsze jest człowiek
Zobacz, co on o tym napisał:
Inni nadal będą twierdzić: „Ja nie mam takich możliwości. Mój produkt nie jest taki jak tamten”. Oczywiście, że nie jest, ale według wszelkiego prawdopodobieństwa oferuje tysiąc korzyści. Nie ma człowieka, który zajmowałby się towarem trudniejszym do sprzedania niż w tamtych czasach były froterki do dywanów. Nie obchodzi mnie, co by to nie było. Normalne reklamowanie produktu było niemożliwe. Froterka wytrzymywała dziesięć lat. Zysk na jednej wynosił około dolara. Nikt nigdy nie wynalazł dochodowego sposobu reklamowania z zyskiem artykułu tej klasy.
"Żaden młody człowiek nie znajduje się na polu, gdzie jest mniej możliwości rozwoju. Każdy w banku, w biurze tartaku, w koncernie opon albo w sklepie spożywczym ma dużo więcej możliwości niż miałem ja. Jedyna różnica leży w sposobie postrzegania świata."
Claude Hopkins "Tajniki warsztatu legendarnego copywritera"
Zasady dla każdego
Wiesz, nawet jeśli nie chcesz nauczyć się tworzyć reklamy, to warto poznać sposób widzenia świata, jaki reprezentował Claude Hopkins. Jego historia otwiera oczy na sposób prowadzenia biznesu, opartego na sprzedaży.
Dzięki swojej ciężkiej pracy Hopkins popełnił więcej błędów reklamowych niż ktokolwiek inny. Szybko się uczył, co się sprawdza, a co nie. Każdego miesiąca przeprowadzał SETKI TESTÓW skuteczności nowych pomysłów. I dlatego mógł później napisać:
"Zarobiłem na Pepsodencie milion dolarów – na propozycji, której początkowo nie chciałem przyjąć. A stało się tak dlatego, że dzięki niezliczonym testom nauczyłem się prawdy o ludzkiej psychologii. A jakaż to nauka? Taka, że nikt z nas nie może sobie pozwolić, aby polegać na osądach i doświadczeniu. Musimy macać drogę przed sobą. Nowe problemy wymagają nowych doświadczeń. Musimy przetestować nasze przedsięwzięcia w sposób najbardziej dokładny z możliwych. Dostrzegać nasze błędy i poprawiać je."
Claude Hopkins "Tajniki warsztatu legendarnego copywritera"
Wszystkie swoje doświadczenia z reklamą Claude Hopkins opisał w książce “My Life In Advertising”, którą wydaliśmy właśnie pod tytułem:
Wszystkie swoje doświadczenia z reklamą Claude Hopkins opisał w książce któ
Tajniki warsztatu legendarnego copywritera. Jak nauczyłem się tworzyć najskuteczniejsze na świecie reklamy?
Ta książka jest mniej popularna niż legendarna „Scientific Advertising”. Tym gorzej dla osób, które jej nie znają. Dlaczego? Bo dokładnie opisuje ona, w jaki sposób Hopkins doszedł do tak ogromnego sukcesu w reklamie.
Ujawnia kulisy powstawania jego najlepszych reklam i daje rozbudowane przykłady zastosowania zasad, jakie opisał w swojej pierwszej książce.
Jeśli znasz już „Scientific Advertising”, to ta książka otworzy Ci oczy na zasady Hopkinsa i doznasz głębokiego oświecenia, które zostanie z Tobą na zawsze. A jeśli nie znasz…?
Nie będę się silił na niezwykłe opisy zawartości tej książki. Hopkinsowi by się to nie spodobało, bo w swoich reklamach nie stosował żadnych tanich trików. Zamiast tego za chwilę złożę Ci wyjątkową propozycję.
Zanim jednak to zrobię, podam Ci tytuły rozdziałów, by dać Ci przedsmak tego, czego możesz się spodziewać po tej publikacji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to nie martw się, na obie książki masz gwarancję satysfakcji. To znaczy, że możesz je zwrócić, gdyby okazało się, że Cię nie zachwyciły. Możesz więc je brać w ciemno.
Zdecyduj i wprowadź Nową Jakość do swojego życia
|
|