Książka zawiera rozprawy i szkice poświęcone klasyce literatury młodzieżowej, współczesnym powrotom do niej i nowym odczytaniom oraz uzupełnieniom . Drugi nurt rozważań dotyczy nowych zjawisk literackich i autorów współczesnych, a także wartościowych zjawisk edytorskich. Całość zamykają dwie rozprawy o znaczeniu lat dziecinnych w całym życiu ludzkim. Tytułem opracowanie nawiązuje do Tajemniczych ogrodów (1996 i 2009), obie pozycje łączy motyw ogrodu ukazywanego w prawie każdym ze szkiców i rozpraw, jako przestrzeni niezmiennie kojarzącej się z czasoprzestrzenią "kraju lat dziecinnych". Pozycja jest adresowana do badaczy literatury, studentów kierunków bibliologicznych, pedagogicznych i kulturoznawczych, bibliotekarzy oraz nauczycieli.
Krystyna Heska-Kwaśniewicz, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor zwyczajny w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Badaczka polskiej literatury dla dzieci i młodzieży, znawczyni polskiego życia literackiego na Śląsku, monografistka Gustawa Morcinka. Wieloletnia redaktorka rocznika "Śląskie Miscellanea". Prace Komisji Historycznoliterackiej. Polska Akademia Nauk - Oddział w Katowicach.
Ważniejsze publikacje: Braterstwo i służba. Rzecz o pisarstwie Aleksandra Kamińskiego. Katowice 1998;Taki to mroczny czas. Losy pisarzy śląskich w okresie wojny i okupacji. Katowice 2004. Ludzie - góry - książki. Katowice 2006. [20.04.2013]