Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Tajemnica Boga - Karol Wojtyła

01-05-2015, 0:04
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 2.99 zł     
Użytkownik taluu
numer aukcji: 5286488201
Miejscowość Stargard Szczeciński
Wyświetleń: 7   
Koniec: 01-05-2015 00:07:29

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TAJEMNICA BOGA
NABOŻEŃSTWA. LUMEN GENTIUM. CRUX CHRISTI. CHRISTUS REX. IMMACULATA
WAM, 2013, str. 98, oprawa twarda z obwolutą. nowa, nieczytana.
Recenzję napisał(a):
Bartosz Wieczorek
Wydana z wielką starannością książka Tajemnica Boga jest zbiorem czterech niedawno odnalezionych nabożeństw paraliturgicznych, które wyszły spod pióra Karola Wojtyły: Lumen Gentium, Crux Christi, Christus Rex i Immaculata. Teksty tych nabożeństw Wojtyła napisał, będąc wikariuszem w kościele św. Floriana w Krakowie, a pierwsze z nich zostało zrealizowane w tym właśnie kościele w święto Matki Bożej Gromnicznej w 1951 roku. W wykonanie nabożeństw zostali wówczas zaangażowani studenci Politechniki Krakowskiej oraz studentki z internatu sióstr nazaretanek.
Nabożeństwa mają prostą, przejrzystą strukturę. Przykładowo Crux Christi to rozpisana na role Męka Chrystusa według św. Mateusza, w której łacińskie kantyki chóru męskiego przeplatają się z pieśniami wielkopostnymi chóru żeńskiego. Treść nabożeństw daleka jest także od skomplikowanej refleksji teologicznej, zawiera raczej teksty mające zaangażować widzów w ukazywaną w nabożeństwie rzeczywistość Bożą. I to może bardziej osoby je wykonujące niż zewnętrznych uczestników. Można bowiem sobie tylko wyobrazić, jak udział w takim niezwykłym misterium musiał wpływać na wrażliwość osób w nim uczestniczących. A kiedy uświadomimy sobie, iż rzecz rozgrywała się w 1951 roku, w najbardziej ponurym okresie komunistycznego reżimu, to wartość takiego wydarzenia niepomiernie rośnie. Wykonanie nabożeństw stworzonych przez Wojtyłę musiało być w tamtych czasach niezwykle silnym znakiem.
Wydane teksty nie mają jednak wartości tylko historycznej czy sentymentalnej. Dla badaczy dorobku Wojtyły będą cennym źródłem świadczącym o rozwoju jego myśli teologicznej. W Christus Rex znajdziemy przykładowo piękną, bliską przyszłemu Papieżowi pochwałę życia wiarą w codzienności: "Królestwo Boże - to całe nasze życie. Każdy dzień, każdy trud, praca i mozół. Radość i smutek. Ojciec i matka. Żona i mąż. Córka i syn" (s. 66).
Nie teologia jest jednak istotna w owych nabożeństwach, ale ich potencjał przybliżenia przez szatę artystyczną ważnych dzieł Bożych, które stają się choć na chwilę bardziej aktualne i zrozumiałe. Idea stworzenia takiej formy mówienia o Bogu jest niezwykle cenna w czasach, kiedy droga do Boga przez piękno wydaje się nieco mniej uczęszczana, co nie znaczy, że ludzie nie mają potrzeby podążać nią. Takiego typu nabożeństwa, których w kościele praktycznie nie ma, mogą być niezwykle owocną formą współczesnej katechezy, tak odległej od codziennych homilii czy nauk, które słyszą wierni w kościele.

Nabożeństwa Karola Wojtyły nie są martwą literą, ale i dziś pobudzają wiernych do poznania spraw Bożych. Świadczy o tym wykonanie nabożeństwa Christus Rex 24 listopada 2013 roku, po sześćdziesięciu dwóch latach, w murach krakowskiego kościoła św. Floriana.

 

 

Książki wysyłane są w ciągu 10 dni od zaksięgowania wpłaty.