Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Tadeusz Mysłowski - Chrystus ukrzyżowany rysunek

25-02-2012, 21:46
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 600 zł     
Użytkownik blarek
numer aukcji: 2080681343
Miejscowość Lublin
Wyświetleń: 14   
Koniec: 01-02-2012 22:27:22
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tadeusz Mysłowski - Chrystus ukrzyżowany

około 1500 r. z kościoła Św. Wojciecha w Starym Wiśniczu

rysunek sangwiną 8 XII 1963 r.

Stan bardzo dobry, sprzedawany z ramą

Wymiary w świetle passepartout 195 x 245 mm

Wymiary ramy 325 x 395 mm

Rysunek oryginalny z sygnaturą i opisem autora.

Tadeusz Mysłowski
malarz, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, fotografik

Urodził się w 1943 roku w Piotrkowie koło Lublina. Dzieciństwo i młodość spędził w Lublinie, mieszkał przy ulicy Kunickiego. W latach 1954–1956 uczęszczał do ogniska plastycznego przy Domu Kolejarza w Lublinie. W 1957 roku rozpoczął naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, które mieściło się w budynku Bramy Grodzkiej. Liceum ukończył z wyróżnieniem w 1963 roku.

W 1963 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował w pracowniach: Wacława Taranczewskiego, Konrada Srzednickiego i Włodzimierza Kunza. W 1969 roku ukończył ASP z wyróżnieniem. Niedługo po ukończeniu studiów odbyła się pierwsza wystawa indywidulana Tadeusza Mysłowskiego w galerii „Arkady” BWA. W tym samym roku artysta wyjechał do Paryża, gdzie zaprezentował swoje prace w Galerii Lambert.
W maju 1970 roku Tadeusz Mysłowski wyjechał do Nowego Jorku, gdzie osiedił się na stałe. W 1982 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Obecnie mieszka i pracuje, na zmianę, w Nowym Jorku i Lublinie.

Tadeusz Mysłowski prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii, Francji, Rosji. Jedna z wystaw (w Galerie Renos Xippas w Paryżu), w lutym 1996 roku, została wykorzystana w filmie reklamowym koncernu IBM.

Prace Tadeusza Mysłowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Luwru, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Victoria and Albert Muzeum w Londynie.

Tadeusz Mysłowski jest artystą zafascynowanym twórczością Malewicza, Kobro i Strzemińskiego; skoncentrował się na konstruktywizmie i abstrakcji geometrycznej. Nawiązuje do tradycji konstruktywizmu, inspiracji poszukuje w geometrii. W swej estetyce za podstawowe uważa pojęcie krzyża. Inspiracji poszukuje także w architekturze i strukturze przestrzennej Nowego Jorku. Posługując się prostym znakiem: punktem, linią, krzyżem, kwadratem, ukazuje relacje pomiędzy geometrią a metafizyką i uniwersalnością praw natury. Kwadrat i krzyż równoramienny są głównym motywem realizacji artysty, zarówno graficznych, malarskich, jak również przestrzennych.

Najważniejsze cykle zrealizowane przez Tadeusza Mysłowskiego: „Avenue of Americas”, „Key Drawings”, „New York Faces”, „Perspective Distortion”, „Towards Organic Geometry”, „New York Composites”, „Krzesło Trony”.

Jedym z ważnych wydarzeń dla artystycznego życiorysu Tadeusza Mysłowskiego były wydarzenia 11 września 2001 roku. W związku z atakiem na WTC Tadeusz Mysłowski wraz z Jacem Avilą Vermeerem stworzył film animowany „Cross Over” oraz wykonał dzieło „W stronę geometrii organicznej” – reakcję na 11 września 2001roku. Artysta zaprojektował także instalację nawiązujacą do wydarzeń 11 września – kolumnę św. Michała, która miała stanąć na placu Po Farze w Lublinie.

Jedynym dziełem Tadeusza Mysłowskiego jakie znajduje się w Lublinie jest zrealizowana w 1999 roku wraz ze Zbigniewem Bargielskim multimedialna instalacja „Shrine” znajdująca się w jednym z baraków byłego obozu koncentacyjnego na Majdanku.

Za TeatrNN.pl