Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Tabu w dialektach polskich Anna Krawczyk-Tyrpa

28-01-2012, 0:38
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik Arte1960
numer aukcji: 2020272771
Miejscowość TYLKO WYSYŁKA
Wyświetleń: 11   
Koniec: 25-01-2012 15:56:39
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TABU W DIALEKTACH POLSKICH, autorka: Anna Krawczyk-Tyrpa, wydawca: Akademia Bydgoska, Bydgoszcz 2001, oprawa miękka, stron 345, wymiary 168 x 241, literatura i źródła, indeks leksemów i frazemów gwarowych, streszczenie w języku angielskim i rosyjskim. UWAGA – przetarcia i zarysowania na okładce, zagięty dolny narożnik stron 11-24.


SPIS TREŚCI: Słowo wstępne - 1. TABU JĘZYKOWE (Tabu językowe pierwotne i nowożytne; Tabu w dialektach — podjęcie tematu na tle stanu badań) - 2. METODA BADANIA TABU W DIALEKTACH (Źródła wykorzystane w pracy; Leksyka gwarowa eksponentem mentalności ludowej; Metody rozpoznawania tabu językowego w dialektach; Sposób prezentacji materiału gwarowego) - 3. TABU PIERWOTNE W GWARACH POLSKICH: W kręgu Boga (Bóg; Jezus; Chrystus; Rany boskie; Krucyfiks; Maryja; Ksiądz; Święty; Sakrament) - W kręgu demonów (Diabeł; Duchy; Bestia; Mara, mora, zmora; Lewica; Boginka) - W kręgu czarów (Czary; Czarownik; Czarownica) - W kręgu śmierci (Śmierć; Umieranie; Pochówek) - W kręgu chorób (Choroba; Cholera; Febra; Epilepsja) - W kręgu przyrody (Piorun; Chmura; Niedźwiedź; Wilk; Zając; Żaba; Pszczoła; Krowa) - 4. TABU NOWOŻYTNE W GWARACH POLSKICH: W kręgu płci (Narządy płciowe; Narządy płciowe męskie; Narządy płciowe żeńskie; Miesiączka; Nagość; Dziewictwo; Współżycie seksualne; Małżeństwo i konkubinat; Kobieta prowadząca życie seksualne nie w małżeństwie; Panna z dzieckiem; Mężczyzna prowadzący życie seksualne nie w małżeństwie; Ciąża; Poronienie; Poród; Akuszerka; Skąd się biorą dzieci; Dziecko nieślubne; Nieprawe pochodzenie) - W kręgu nieczystości (Siedzenie; Wydalanie; Ustęp; Nocnik; Mocz i jego wydalanie; Kał i jego wydalanie; Puszczanie gazów; Wymioty; Insekty) - W kręgu przywar i przewinień (Głupota; Obłęd; Kłamstwo; Pijaństwo; Kradzież; Zabójstwo; Bicie; Więzienie) - 5. LEPSZE LUB INNE — O EUFEMIZMACH W DIALEKTACH POLSKICH: Zamiana na lepsze (Leksykalne wykładniki wartości pozytywnych; Zdrobnienia) - Zamiana na inne (Ucieczka od właściwego brzmienia; Zaimki; Uniewinniająca zwyczajność; Znaki ludowego obyczaju; Leksykalne wykładniki wartości negatywnych; Zgrubienia) - 6. FUNKCJE WYRAZÓW TABU I ICH EUFEMIZMÓW: Nominacja (Wulgaryzmy; Formuły neutralizujące) – PrzekleństwaWyzwiska i przezwiska - WartościowanieWata językowaNazwy własne.