OPIS
Taśma do obróbek dekarskich wykonana z płaskiej blachy ołowianej. Spodnia strona taśmy pokryta jest klejem kauczukowo-butylowy, zabezpieczona folią z tworzywa sztucznego przed sklejeniem. Zaś wierzchnia strona taśmy pokryta jest poliestrową warstwą w wybranym kolorze. Służy przede wszystkim do wykonania obróbek wokół kominów, okapów, wykuszy i okien dachowych. Produkt jest odporny na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, mróz, deszcz, wilgoć i procesy starzenia.
ZASTOSOWANIE
Taśma opierzeniowa Dorken Delta-Top Flat stosowana jest do wszelkiego rodzaju uszczelnień i połączeń w obrębie dachu, a w szczególności do obróbki komina, okapów, wykuszy i okien dachowych, zastępując tym samym tradycyjne obróbki blacharskie. Miejsca te są bowiem szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności, przez które wilgoć może przedostawać się pod połać dachu. Stosowana jest również do połączeń powierzchni dachu i ściany. Nadaje się do stosowania i klejenia prawie do wszystkich typów pokryć dachowych – dachówki ceramiczne, betonowe, blacho-dachówki, blachy trapezowe, profilowane blachy aluminiowe itp.
DANE TECHNICZNE
Materiał |
blacha ołowiana |
Długość |
5 m |
Szerokość |
300 mm |
Grubość |
0,4 mm |
Kolory |
kasztan RAL 8012 ciemny brąz RAL 8019 |
Montaż
Montaż zalecany w następujących warunkach:
- temperatura zewnętrzna powyżej +5°C
- powierzchnia klejona musi być sucha, niezabrudzona i odtłuszczona
Sposób montażu taśmy opierzeniowej do komina (lub ściany): Taśmy kominowe (opierzeniowe) stosuje się przy wykonywaniu uszczelnień elementów ponad połacią dachu jak: kominy, ściany szczytowe, ściany ogniowe. Przy wykonywaniu opierzenia taśmą kominową zaleca się:
- wykładanie taśmy na pokrycie dachowe z boków i z przodu komina,
- tylna część zawsze układana jest pod dachówki.
1. Dolna (przednia) ściana komina. Prace rozpoczyna się w dolnej części komina. Pasek taśmy powinien być szerszy od dolnej części komina po ok. 10 cm z każdej strony. Po zdjęciu papieru zabezpieczającego taśmę przykładamy do ściany komina, a następnie przyklejamy do najwyższych punktów dachówek poniżej. Dalej dopasowujemy taśmę do konturu dachówek dokładnie ją dociskając.
2. Boczne ściany komina. Boczne pasy taśmy winny być dłuższe od długości komina o ok. 30 cm. Najpierw wykonujemy boczne zagięcia na perforacji, a po zdjęciu przekładek przyklejamy taśmy "boczne" do komina i do najwyższych punktów na dachówkach, uwzględniając konieczność by końcówka taśmy znajdowała się na opadającej części profilu dachówki. Pasy boczne w dolnej części komina odcinamy 2-3 cm poza kominem i dokładnie łączymy z przyklejoną wcześniej taśmą. Pasy boczne zachodzące na tylną powierzchnię komina nacinamy pod kątem ok. 45 stopni i przyklejamy do komina na szerokości ok. 2-3 cm.
3. Tylna (górna) ściana komina. Ostatnią montujemy taśmę na tylnej ścianie komina, układając ją tak by górna jej część była pod elementami pokrycia a dolna zagięta w górę została wyłożona na ściankę komina do wysokości wcześniej ułożonej taśmy "bocznej". Jeżeli szerokość taśmy jest niewystarczająca, można sklejać ze sobą dwie taśmy kominowe na zakładkę około 5 cm. Następnie przyklejamy taśmę do powierzchni komina i dopasowujemy brzeg do profilu dachówki. Dosuwamy dachówki za kominem.
4. Zabezpieczenia. Silikonem dekarskim zabezpieczamy najpierw górne krawędzie przyklejonej do komina taśmy opierzeniowej. W ostatniej fazie montujemy listwy ochronne zabezpieczające dodatkowo górną krawędź taśmy wokół komina. Podstawowe znaczenie ma takie wyprofilowanie narożników listew, aby nie dopuścić do wnikania wody pod listwę, Górną krawędź zamontowanej listwy zabezpieczamy również silikonem dekarskim.
Montaż listwy kominowej: Listwy montuje się mechanicznie do komina (lub opierzenia), w sposób zapewniający szczelność podczas opadów na styku taśmy opierzeniowej i komina (ściany). Po montażu zaleca się uszczelnienie styku pomiędzy listwą a kominem (ścianą) specjalistycznych uszczelniaczem dekarskim.
Kolory
Kasztan - RAL 8012 Ciemny brąz - RAL 8019
|