Zobacz też inne książki w edycjach reprintowych dostępne w mojej ofercie.
Pierwodruk Wielkiej historii powszechnej ukazał się w latach 1[zasłonięte]934-19 w 7 tomach podzielonych na 11 części. Wydawca reprintu tego dzieła - mając na uwadze m.in. względy praktyczne, poręczność w posługiwaniu się publikacją- zrezygnował z pójścia śladem pierwszego wydania dzieła i publikowania go w 11 częściach o dużej objętości. Reprint Wielkiej historii powszechnej liczyć będzie (przy zachowaniu pierwotnego, podstawowego podziału na 7 tomów) 26 części, w przeciętnej objętości ok. 320 stron każda.
Na siedem tomów Wielkiej historii powszechnej (które w reprincie ukażą się w 26 częściach) składa się ok. 8 tysięcy stron druku, 7 tysięcy ilustracji, 112 map jednobarwnych, 35 map kolorowych oraz 43 barwne plansze ilustracyjne. Dzięki walorom języka wykładu, bogatej faktografii i licznym ilustracjom należy Wielka historia powszechna do czołowych osiągnięć popularyzatorskich i wydawniczych dwudziestolecia międzywojennego. Jej wartość poznawcza i użyteczność jest bezsporna również dzisiaj. W przetrzebionych pożogą ostatniej wojny bibliotekach publicznych i księgozbiorach rodzinnych Wielka historia powszechna jest w komplecie rzadkością. Dzięki reprintowej edycji Wydawnictwa KURPISZ dzieło to znów może znaleźć się w rękach licznych w Polsce miłośników historii.
Praca zbiorowa Wielka historja powszechna - do wyboru jedna z części z tomów:
tom I: części: 3, 4
tom II: część: 1
okładka twarda skóropodobna ze złoceniami i wytłoczeniami
format: 20 x 28 cm, bogato ilustrowane
książki są nowe, lecz mogą się zdarzyć lekko przybrudzone okładki
Na tej aukcji oferuję do wyboru jedną z części Wielkiej historji powszechnej. Po zakupie wyślij mi mejla z informacją, którą część mam wysłać.
Wielka historja powszechna tom I: Pradzieje ludzkości i historja państw wschodu
reprint: Kurpisz Poznań 1995 i 1996
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1935
część 1 - 242 strony, część 2 - 258 stron, część 3 - 230 stron, część 4 - 240 stron
Tom I (podzielony na 4 części) - zatytułowany Pradzieje ludzkości i historja państw Wschodu - przedstawi pojęcie, zadania i zakres dziejów powszechnych, omówi rasy na globie ziemskim, początki kultury ludzkiej, najdawniejsze dzieje Chin, Japonii, Indii, państw Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej, a także historię starożytnego Egiptu. Jego autorami są: J. Bromski, J. Czekanowski, L. Finkel, J. Jaworski, J. Kostrzewski, T. Narolewski, S. Przeworski, E. Słuszkiewicz i J. Smoleński.
Wielka historja powszechna tom II: Dzieje greckie
reprint: Kurpisz Poznań 1996
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1934
część 1 - 352 strony, część 2 - 322 strony, część 3 - 368 stron
Tom II (podzielony na 3 części) - zatytułowany Dzieje greckie - omówi historię społeczną i polityczną oraz kulturę starożytnej Grecji począwszy od zarania cywilizacji egejskiej, a skończywszy na upadku świata hellenistycznego. Autorami tomu II Historii są T. Wałek-Czernecki i S. Witkowski.
Wielka historja powszechna tom III: Dzieje rzymskie
reprint: Kurpisz Poznań 1996 i 1997
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1934
część 1 - 344 strony, część 2 - 316 stron, część 3 - 256 stron
Tom III (podzielony na 3 części) - zatytułowany Dzieje rzymskie - opisze historię społeczną, polityczną i kulturę starożytnego Rzymu - zjednoczenie plemion Italii, początki i rozwój republiki rzymskiej, podbój świata śródziemnomorskiego przez Rzymian, dzieje i rozkwit cesarstwa, podział państwa i upadek cesarstwa zachodniorzymskiego w roku 476 n.e. Jego autorem jest L. Piotrowicz.
Wielka historja powszechna tom IV: Wieki średnie
reprint: Kurpisz Poznań 1997 i 1998
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1938
część 1: Bizancjum i wczesne średniowiecze - 264 strony, część 2: Bizancjum i wczesne średniowiecze - 222 strony, część 3: Dzieje Europy od X do XIV wieku. Schyłek średniowiecza - 344 strony, część 4: Dzieje Europy od X do XIV wieku. Schyłek średniowiecza - 312 stron
Tom IV (podzielony na 4 części) - zatytułowany Wieki średnie - przedstawi dzieje Bizancjum i wczesnego średniowiecza, Europę w okresie X-XIV w., wyprawy krzyżowe, rozkwit porządku średniowiecznego, zmierzch uniwersalizmu i rozwój państw narodowych. Tom IV Historii opracowali: J. Dąbrowski, O. Halecki, T. Manteuffel i K. Zakrzewski.
Wielka historja powszechna tom V: Czasy nowożytne
reprint: Kurpisz Poznań 1998
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1938
część 1: Odkrycia, humanizm i odrodzenie - 280 stron, część 2: Reformacja i wojny religijne - 295 stron, część 3: Wojny religijne - 332 strony, część 4: Czasy absolutyzmu - 326 stron
Tom V (podzielony na 4 części) - zatytułowany Czasy nowożytne - omawia odkrycia geograficzne, wielkie prądy umysłowe epoki - odrodzenie i humanizm, a także reformację i wojny religijne, Europę w dobie wojny trzydziestoletniej i czasy absolutyzmu (1[zasłonięte]648-17). Tom V napisali: K. Chodynicki, W. Konopczyński i K. Piwarski.
Wielka historja powszechna tom VI: Od Wielkiej Rewolucji do wojny światowej 1[zasłonięte]789-19
reprint: Kurpisz Poznań 1999
oryginał: Księgarnia Trzaski, Everta i Michalskiego Warszawa 1936
część 1: Rewolucja francuska a Europa (1[zasłonięte]789-17) - 230 stron, część 2: Dyktatura wojskowa we Francji i dyktatura francuska w Europie (1[zasłonięte]795-18) - 256 stron, część 3: Restauracja i rewolucje (1[zasłonięte]815-18) - 343 strony
Tom VI (podzielony na 4 części) - zatytułowany Od Wielkiej Rewolucji do wojny światowej - poświęcony jest dziejom powszechnym w latach 1[zasłonięte]789-19. Omawia m.in. Rewolucję Francuską, epopeję napoleońską w Europie, lata restauracji starego porządku, Wiosnę Ludów, politykę kolonialną mocarstw europejskich, antagonizm Niemiec z Francją i Anglią, rywalizację rosyjsko-austriacką, przesłanki rozwoju potęgi Stanów Zjednoczonych Ameryki. Autorami tej części Historii są: J. Feldman, J. Iwaszkiewicz, M. Kukiel, B. Pawłowski, A. Skałkowski i H. Wereszycki.