Serge Mol Japońskie sztuki walki
Przewodnik po koryu jujutsu
ze wstępem Tanaki Fumona i Nakshimy Atsumiego
Diamond Books Bydgoszcz 2003
okładka twarda z obwolutą
216 stron, kredowy papier, liczne zdjęcia i ryciny
format: 18 x 25,5 cm
książka jest nowa
Z obwoluty:
Niezwykła waleczność i rycerski kunszt japońskich wojowników budziły na Zachodzie podziw już blisko pięćset lat temu. Jednak wschodnie sztuki walki zaczęto powszechnie ćwiczyć w Europie i Ameryce dopiero na przełomie XIX i XX wieku, a jedną z pierwszych, jeżeli nie pierwszą, było jujutsu.
Pierwszy Japończyk, który przyniósł jujutsu na Zachód, na pewno się nie spodziewał, że „jego"sztuka osiągnie taką popularność na progu dwudziestego pierwszego wieku. Trudno choć w przybliżeniu podać liczbę osób trenujących jujutsu na całym świecie, ale z pewnością jest ona imponująca. Co więcej, niezwykle popularne są również systemy wyrosłe z jujutsu, jak choćby aikido.
Pomimo tej popularności, niewiele książek - poza japońskimi - mówi o dziejach i przemianach, które zaszły w jujutsu na przestrzeni minionych stuleci. A przecież nie można zapominać, że współczesne budo jest produktem o wiele starszych szkół i systemów, zwanych obecnie w Japonii bujutsu (sztukami walki) lub koryu bujutsu (klasycznymi sztukami walki).
Japońskie sztuki walki są pierwszą pozycją, która - w oparciu o japońskie źródła - przedstawia historyczne i kulturowe czynniki, które kształtowały w ciągu stuleci poszczególne szkoły jujutsu, a w ogólności szkoły sztuk walki. Współcześni praktycy japońskich sztuk walki, szczególnie aikido, judo, iaido, kendo i oczywiście jujutsu, znajdą tu doskonały materiał źródłowy pogłębiający rozumienie uprawianej przez siebie sztuki.
W oparciu o zachowane materiały źródłowe, stare manuskrypty oraz prace japońskich badaczy autor Japońskich sztuk walki kreśli fascynujący obraz powstawania i rozwoju najważniejszych ryuha. Wartość książki podnoszą liczne ilustracje pokazujące niezwykle rzadkie dokumenty, przykłady broni i techniki (także w zbrojach) w wykonaniu mistrzów poszczególnych szkół jujutsu.
Japońskie sztuki walki są niezwykle cenną pozycją, która powinna trafić do biblioteki każdego miłośnika japońskich sztuk walki.
Serge Mol posiada między innymi stopnie: menkyo kaiden w kenpo, iai i suemonogiri szkoły Enshin oraz menkyo w jujutsu szkoły Hoki. Jujutsu zajmuje się ponad dwadzieścia lat. Aby dotrzeć do źródeł praktykowanej przez siebie sztuki, przez kilka lat mieszkał w Japonii, gdzie ćwiczył u Tanaki Fumona i Nakashimy Atsumiego.
Kolekcjoner japońskiej broni, posiada w swych zbiorach również duży zbiór manuskryptów różnych ryuha.
Mieszka i uczy sztuk walki w Belgii. Często podróżuje do Japonii.